„Könyörgök, oszlassák föl!”

Tamás Gáspár Miklós nem a tüntetőket, hanem az emberi és szabadságjogok képviseletére már alkalmatlan SZDSZ-t oszlatná fel – legalábbis ezt javallotta a kisebbik kormánypárt tagjainak a filozófus, akik szerint mindenki így járna a legjobban. Az elnökválasztás előtt álló szabad demokratáknál kiújultak az ideológiai viták is, az ellentétek tovább mélyültek.

2006. 11. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Oszlassátok föl a pártot, hagyjátok a fenébe az egészet – javasolta az SZDSZ tagjainak Tamás Gáspár Miklós az október 23-ai rendőrségi fellépésre adott szabad demokrata nyilatkozatok kapcsán a Népszabadság tegnapi számában, a Könyörgök, oszlassák föl! című írásában. A filozófus – aki 2000-ben lépett ki az SZDSZ-ből, s korábban annak parlamenti képviselője is volt – szerint a kisebbik kormánypártnak legalább a múltra nem kéne szégyent hoznia. „Demszky levele után, higgyétek el, nem lehet többé szabad demokratának lenni. Jobb lesz ez nektek is – és mindenkinek” – fogalmazott, és megjegyezte, hogy a többi párttal szemben legalább tetszelgett a humanista, toleráns, pluralista szervezet színeiben, szóban kiállt az emberi jogok mellett, ám mostanra kiderült: ha a vélelmezett politikai ellenfélről van szó, akkor nincsenek többé osztatlan és oszthatatlan emberi jogok. Tamás Gáspár Miklós felidézte, hogyan ütötték, verték, lőtték a tehetetlen, földre tepert embereket, majd közölte: mindeközben az SZDSZ egyes vezetői az „elnyomó rendőrállam jelképét”, a vasprefektust maradásra akarták bírni. Mint arról beszámoltunk, az SZDSZ testületeiben is komoly vita alakult ki, hogyan viszonyuljanak a békés tüntetők által brutális rendőrterrornak és karhatalmi huliganizmusnak minősített hatósági fellépéshez. Kuncze Gábort és Demszky Gábort nemcsak SZDSZ közeli értelmiségiek, hanem a vezető szabad demokrata politikusok is bírálták Gergényi Pétert maradásra bíró, és a rendőri módszereket teljes egészében elfogadó, a párt testületeivel nem egyeztetett közleményük miatt. Több szabad demokrata a mérsékelt álláspont híve, egyáltalán nem marasztalnák Gergényit, s bár brutális rendőrtámadásról nem beszélnek, a túlkapások kivizsgálását szorgalmaznák. Közéjük tartozik Fodor Gáborhoz hasonlóan Szent-Iványi István is, aki szerint nem ragaszkodhatnak egy törvényszegéseivel kérkedő, cinikus főrendőrhöz. Az európai parlamenti liberális képviselő szintén „aggódik” az SZDSZ-ért. Szent-Iványi – aki a tavaszi SZDSZ-elnökválasztáson lehetséges pártelnökjelölt lehet – úgy véli: a szabad demokraták téves úton járnak Gyurcsány őszödi
beszéde óta, óriási hibát követtek el, amikor a szöveg nyilvánosságra kerülése után nyomban hűségnyilatkozatot tettek a kormányfőnek. „Világosan meg kellett volna mondani, nem értünk egyet a beszéd stílusával, a szemléletével, azzal, hogy az állampolgárokat kiskorúaknak nézi. Egyértelművé kellett volna tenni, nem ragaszkodunk mindenáron Gyurcsányhoz, csak addig, amíg van esély a reformok végrehajtására” – fogalmazott.
A másik lehetséges elnökjelölt – hivatalosan még sem Fodor, sem Kóka, sem Szent-Iványi nem döntötte el, vállalják-e a megméretést – a Kuncze–Magyar–Pető szűk pártvezetés jóvoltából minden országgyűlési és kormányzati tisztségből kiszoruló Fodor Gábor, akit korábban a belső ellenzék vezetőjeként definiáltak. Ő ugyan Gyurcsányról jóval lojálisabban fogalmaz, mint Szent-Iványi, hiszen azt mondta: ha SZDSZ-elnök lenne, megtalálná a közös hangot a kormányfővel.
SZDSZ-es forrásaink viszont azzal számolnak, Gyurcsány a jelenlegi SZDSZ-vezetés támogatásával sokat tesz majd annak érdekében, hogy az általa preferált Kóka János gazdasági miniszter legyen a koalíciós társ elnöke.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.