Oszlassátok föl a pártot, hagyjátok a fenébe az egészet – javasolta az SZDSZ tagjainak Tamás Gáspár Miklós az október 23-ai rendőrségi fellépésre adott szabad demokrata nyilatkozatok kapcsán a Népszabadság tegnapi számában, a Könyörgök, oszlassák föl! című írásában. A filozófus – aki 2000-ben lépett ki az SZDSZ-ből, s korábban annak parlamenti képviselője is volt – szerint a kisebbik kormánypártnak legalább a múltra nem kéne szégyent hoznia. „Demszky levele után, higgyétek el, nem lehet többé szabad demokratának lenni. Jobb lesz ez nektek is – és mindenkinek” – fogalmazott, és megjegyezte, hogy a többi párttal szemben legalább tetszelgett a humanista, toleráns, pluralista szervezet színeiben, szóban kiállt az emberi jogok mellett, ám mostanra kiderült: ha a vélelmezett politikai ellenfélről van szó, akkor nincsenek többé osztatlan és oszthatatlan emberi jogok. Tamás Gáspár Miklós felidézte, hogyan ütötték, verték, lőtték a tehetetlen, földre tepert embereket, majd közölte: mindeközben az SZDSZ egyes vezetői az „elnyomó rendőrállam jelképét”, a vasprefektust maradásra akarták bírni. Mint arról beszámoltunk, az SZDSZ testületeiben is komoly vita alakult ki, hogyan viszonyuljanak a békés tüntetők által brutális rendőrterrornak és karhatalmi huliganizmusnak minősített hatósági fellépéshez. Kuncze Gábort és Demszky Gábort nemcsak SZDSZ közeli értelmiségiek, hanem a vezető szabad demokrata politikusok is bírálták Gergényi Pétert maradásra bíró, és a rendőri módszereket teljes egészében elfogadó, a párt testületeivel nem egyeztetett közleményük miatt. Több szabad demokrata a mérsékelt álláspont híve, egyáltalán nem marasztalnák Gergényit, s bár brutális rendőrtámadásról nem beszélnek, a túlkapások kivizsgálását szorgalmaznák. Közéjük tartozik Fodor Gáborhoz hasonlóan Szent-Iványi István is, aki szerint nem ragaszkodhatnak egy törvényszegéseivel kérkedő, cinikus főrendőrhöz. Az európai parlamenti liberális képviselő szintén „aggódik” az SZDSZ-ért. Szent-Iványi – aki a tavaszi SZDSZ-elnökválasztáson lehetséges pártelnökjelölt lehet – úgy véli: a szabad demokraták téves úton járnak Gyurcsány őszödi
beszéde óta, óriási hibát követtek el, amikor a szöveg nyilvánosságra kerülése után nyomban hűségnyilatkozatot tettek a kormányfőnek. „Világosan meg kellett volna mondani, nem értünk egyet a beszéd stílusával, a szemléletével, azzal, hogy az állampolgárokat kiskorúaknak nézi. Egyértelművé kellett volna tenni, nem ragaszkodunk mindenáron Gyurcsányhoz, csak addig, amíg van esély a reformok végrehajtására” – fogalmazott.
A másik lehetséges elnökjelölt – hivatalosan még sem Fodor, sem Kóka, sem Szent-Iványi nem döntötte el, vállalják-e a megméretést – a Kuncze–Magyar–Pető szűk pártvezetés jóvoltából minden országgyűlési és kormányzati tisztségből kiszoruló Fodor Gábor, akit korábban a belső ellenzék vezetőjeként definiáltak. Ő ugyan Gyurcsányról jóval lojálisabban fogalmaz, mint Szent-Iványi, hiszen azt mondta: ha SZDSZ-elnök lenne, megtalálná a közös hangot a kormányfővel.
SZDSZ-es forrásaink viszont azzal számolnak, Gyurcsány a jelenlegi SZDSZ-vezetés támogatásával sokat tesz majd annak érdekében, hogy az általa preferált Kóka János gazdasági miniszter legyen a koalíciós társ elnöke.
Sasvári Sándor megrázó vallomása: így tették tönkre a családját