Őrizetbe vette tegnap a veszprémi rendőrség azt a 41 éves várpalotai férfit, akit robbanószerrel, illetve robbanóanyaggal való visszaéléssel gyanúsítanak a város közelében lévő katonai lőtérről egy hete ellopott páncéltörő rakéta miatt – tájékoztatta lapunkat Dániel-Tóth Zoltán százados, a Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője. A tolvaj a híradásokban említett veszélyek hatására kedden este kilenc óra körül betelefonált a Veszprém megyei rendőrség ügyeletére azzal, hogy tudja, hol a fegyver. Az ügyeletes kérdéseire ellentmondásosan válaszoló férfiről kiderült: valójában ő vitte el a harci eszközt, de miután megtudta, hogy a honvédség és a rendőrség is keresi a rakétavetőt, úgy döntött, visszaviszi. Végül azonban az Öskü közeli Kőröshegyen, egy erdős résznél, az út mellett tette le a veszélyes tárgyat. A gyanúsítottnál házkutatáskor más bűncselekményekből származó tárgyak is előkerültek: két, a székesfehérvári gyárból származó plazmatévé és több lőszerhüvely.
A férfi beismerő vallomást tett, de magyarázatot egyelőre nem tudott adni a lopásra. Miként arra is majd a nyomozásnak kell választ adnia, hogyan vitte ki a lőtérről a fegyvert és azt miként szállította el onnan – közölte Dániel-Tóth Zoltán.
A Honvédelmi Minisztérium szóvivője, Bocskai István ezzel szemben arról tájékoztatta lapunkat, hogy a rendőrséggel együttműködő Katonai Biztonsági Hivatal operatív munka alapján találta meg a rakétát és az elkövetőt. A férfi több társával együtt látta, hogy hova tették le a rakétát a szlovénok, és azért tudott szabadon járni ezen a katonai területen, mert a társaság munkatársaként engedélye volt erre. A szóvivő hozzátette: a honvédelmi miniszter az eset miatt felülvizsgálja a katonai objektumok őrzésvédelmének rendszerét. A Magyar Honvédség vezérkari főnöke a felelősség megállapítására vizsgálatot rendelt el. Arra a kérdésünkre, hogy miért kellett több nap ahhoz, hogy a lőtéren hagyott gránátvetőt és a hozzá tartozó lőszert elszállítsák és hatástalanítsák, Lakatos Attila, a székesfehérvári parancsnokság századosa azt válaszolta, hogy a tűzszerészeknek több munkájuk van egy nap, és először oda kell menniük, ahol a civilek életét vagy az infrastruktúrát veszélyeztetik a robbanóanyagok. A bakonyi lőtérre kivonult tűzszerész járőr csak a környéken kilenc helyre szállt ki mentesíteni, amikor az előzetes tervek szerint a besült gránátvetőt is hatástalanítani kellett volna. A tűzszerészek havonta több mint kétszáz bejelentést kapnak.
Teljesen leállt a vonatközlekedés a Déli pályaudvaron