Működtek a légzőkészülékek

A rendőrség néhány napon belül befejezi és eredmény híján megszünteti a közigazgatási eljárást a műegyetemi lőtértűz ügyében. A három tűzoltó halálával végződött augusztusi tragédiát vizsgáló nyomozók kézhez kaptak egy újabb szakértői véleményt, amely alapján büntetőeljárást nem tudtak elrendelni. A Fővárosi Közgyűlés tegnap határozott arról: háromtagú fegyelmi bizottság elé állítja a fővárosi tűzoltóparancsnokot.

2006. 11. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megérkezett a BRFK-ra a műegyetemi lőtértűz oltása közben meghalt három tűzoltó maszkját és légzőkészülékét vizsgáló szakértői vélemény, amely semmilyen szabálytalanságot nem tárt fel – tudatta lapunkkal Tóth Gábor ezredes, a fővárosi rendőrfőkapitány bűnügyi helyettese. A szakértő a dokumentumban azt fogalmazta meg, hogy a készülékek állapota megfelelő volt, s a tragédia időpontjában jól működtek. A maszkok és légzőkészülékek használata nincs ok-okozati összefüggésben a hármas halállal. A szakértő tehát nem talált szabálytalanságot, a rendőrség ennek ellenére még vizsgálhatja a személyi felelősséget. Tóth Gábor szerint azonban ennek nincsen alapja. A tűzoltóság ugyanis nem jelzett olyan szakmai hibát, ami esetleg felvetné a bűncselekmény gyanúját. Mivel a tűzvizsgáló korábban a tűz keletkezésének okát nem találta meg, a helyszínelés és a meghallgatott tanúk sem szolgáltattak a büntetőeljárás megindítására alkalmas adatokat, ezért a BRFK napokon belül lezárja a vizsgálatot, és megszünteti a közigazgatási eljárást – fűzte hozzá Tóth Gábor.
*
Miként arról lapunk elsőként beszámolt, a műegyetemi tűz keletkezésének okát a rendőrség nem találta meg. Az derült ki, amit már a tragédia után is lehetett tudni: illegális anyag, robbanószer, a lőtér engedélyében nem szereplő fegyver lőszere nem okozhatta a tragédiát. Már az oltáskor is elmondták a tűzoltók, hogy a golyófogó fal kapott lángra, de most már biztos: ismeretlen okból. Emlékezetes, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem pincéjében lévő lőtér augusztus 8-án este gyulladt ki. Az oltás közben hősi halált halt három tűzoltó, heten füstmérgezést kaptak.
A Fővárosi Közigazgatási Hivatal törvényességi észrevétele alapján formai eljárási okokból indított tegnap fegyelmi eljárást a Fővárosi Közgyűlés Bende Péter vezérőrnagy, fővárosi tűzoltóparancsnok ellen a műegyetemi tűz ügyében. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) szeptemberben elkészült jelentése ugyanis fölveti a személyi felelősség kérdését. Tatár Attila, az OKF főigazgatója ezért Demszky Gábor főpolgármesternél kezdeményezte az eljárás elrendelését. Ugyanakkor a fővárosi városrendészeti bizottság ellentmondást észlelt az OKF és a Fővárosi Tűzoltó-parancsnokság vizsgálatában, ezért független szakértők bevonását javasolta, illetve kimondta: „A rendelkezésre álló tények nem alapozzák meg fegyelmi eljárás megindítását a tűzoltóparancsnok ellen.” A közigazgatási hivatal szerint a hatályos jogszabályok alapján kötelező eljárást indítani. A fővárosi képviselők ezért hatályon kívül helyezték a bizottsági határozatot, és elrendelték a fegyelmit. Az ügy kivizsgálásával Hoffmann Imre dandártábornokot, az OKF főigazgató-helyettesét, Sebe László dandártábornokot, a fővárosi védelmi bizottság titkárát és Molnár Mihályt, a Főpolgármesteri Hivatal védelmi és gazdasági ügyosztályának vezetőjét bízták meg, 2007. február 15-i határidővel.
Bende Péter tábornok lapunknak elmondta: nem tudja, milyen konkrét fegyelmi vétséget követett el. Igaz, a bizottságnak ezt a vizsgálat alatt közölnie kell vele. Az OKF szeptemberi jelentéséről tájékoztatták az állományt hasonló tragédiák megelőzése érdekében.
– Az ilyen jellegű eseteket azonban nem lehet teljesen kizárni, a tűzoltóknak ott kell beavatkozniuk, ahonnan mindenki más menekül, ez sajnos egy ilyen hivatás – fűzte hozzá Bende. A tűzoltás és műszaki mentés helyszínén a rendelkezésre álló információk alapján a szakmai szabályokat betartva azonnal kell dönteni, nincs idő hosszas, átfogó elemzésekre, mint egy utólagos vizsgálat alkalmával. A tábornok elmondása szerint a tragédia után a fővárosi önkormányzattól kapott előre hozott támogatásból a készenléti szolgálatot ellátó állomány védelmét növelő eszközöket szereztek be, és a beavatkozások biztonságát szervezési intézkedésekkel is javították.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.