Nincs meg a lőtértűz oka

Nem találták meg a Műegyetem alagsorában augusztus 8-án pusztító, három tűzoltó életét követelő tűz keletkezésének okát – tudta meg lapunk Tóth Gábor ezredestől, a fővárosi rendőrfőkapitány bűnügyi helyettesétől. A kirendelt tűzvizsgáló véleménye a napokban jutott el a rendőrséghez.

2006. 11. 23. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Azt megállapították, hogy illegális anyag, robbanószer, a lőtér engedélyében nem szereplő fegyver lőszere nem okozhatta a tragédiát, mert ennek nyomait nem lelték föl sem a tűzvizsgálók, sem a rendőrségi tűzszerészek. Elektromos tűz kialakulására utaló adatok sem voltak. Annyi bizonyos csak, hogy a golyófogó fal kapott lángra ismeretlen okból. A héten készül el egy másik szakértői vélemény, amely a három elhunyt tűzoltó légzőkészülékének állapotáról ad tájékoztatást. Tóth Gábor elmondta: a vizsgálatra független szakértőt kértek föl, aki nem tagja a fővárosi tűzoltóságnak. A szakember a készülékek németországi gyártójához is elutazott azért, hogy minél több információt összegyűjtsön.
*
Ha a szakértő azt állapítja meg, hogy a légzőkészülékek nem voltak megfelelő állapotban, akkor halált okozó, foglalkozás körében elkövetett, gondatlan veszélyeztetés miatt eljárást indítanak. Az ezredes leszögezte: az eszközök működéséért valakinek felelnie kell, s az esetleges nyomozásnak az ő kilétét kell feltárnia. Ha viszont az utóbbi vizsgálat sem hoz eredményt, akkor a közigazgatási eljárást megszüntetik.
Miként arról lapunk beszámolt: kigyulladt a Budapesti Műszaki Egyetem pincéjében található lőtér augusztus 8-án este. Az oltás közben meghalt három tűzoltó, heten füstmérgezést kaptak. A rendőrség kihallgatta a lőtéren a tűz keletkezésekor gyakorlatozó négy férfit, akik az adatok szerint szabályosan, engedéllyel tartózkodtak a helyiségben. Egyikük, a lövészetvezető a vele együtt lévő három embert kivezette a baleset helyszínéről, s a tűzoltóknak megmutatta a tűzfészket. Két maroklőfegyverrel és egy AK-47 klónnal lőttek, amely a sorozatlövő sportváltozata. Mindegyik gyári, sportcélra készített szerkezet. Valamennyi sportlövő rendelkezett fegyverviselési engedéllyel. A lőtér is megfelelő papírokkal rendelkezett, évi három ellenőrzésen esett át, s addig mindent rendben talált a hatóság.
A három tűzoltó halálát és a beavatkozás szakszerűségét az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság által létrehozott bizottság kivizsgálta. Megállapították, hogy a tűzoltók és a katasztrófavédelem jelentésében szereplő hibák: a híradó ügyeleti tevékenység és a parancsnoki irányítás gyengesége, valamint a tűzoltók beosztásukhoz képest való alulképzettsége, és ezek láncolata vezetett a három tűzoltó halálához. A három későbbi áldozat azért ment le a lőtéren lévő tűzfészekhez, mert nem tisztázódott, vannak-e még kimentésre várók.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.