Azt megállapították, hogy illegális anyag, robbanószer, a lőtér engedélyében nem szereplő fegyver lőszere nem okozhatta a tragédiát, mert ennek nyomait nem lelték föl sem a tűzvizsgálók, sem a rendőrségi tűzszerészek. Elektromos tűz kialakulására utaló adatok sem voltak. Annyi bizonyos csak, hogy a golyófogó fal kapott lángra ismeretlen okból. A héten készül el egy másik szakértői vélemény, amely a három elhunyt tűzoltó légzőkészülékének állapotáról ad tájékoztatást. Tóth Gábor elmondta: a vizsgálatra független szakértőt kértek föl, aki nem tagja a fővárosi tűzoltóságnak. A szakember a készülékek németországi gyártójához is elutazott azért, hogy minél több információt összegyűjtsön.
*
Ha a szakértő azt állapítja meg, hogy a légzőkészülékek nem voltak megfelelő állapotban, akkor halált okozó, foglalkozás körében elkövetett, gondatlan veszélyeztetés miatt eljárást indítanak. Az ezredes leszögezte: az eszközök működéséért valakinek felelnie kell, s az esetleges nyomozásnak az ő kilétét kell feltárnia. Ha viszont az utóbbi vizsgálat sem hoz eredményt, akkor a közigazgatási eljárást megszüntetik.
Miként arról lapunk beszámolt: kigyulladt a Budapesti Műszaki Egyetem pincéjében található lőtér augusztus 8-án este. Az oltás közben meghalt három tűzoltó, heten füstmérgezést kaptak. A rendőrség kihallgatta a lőtéren a tűz keletkezésekor gyakorlatozó négy férfit, akik az adatok szerint szabályosan, engedéllyel tartózkodtak a helyiségben. Egyikük, a lövészetvezető a vele együtt lévő három embert kivezette a baleset helyszínéről, s a tűzoltóknak megmutatta a tűzfészket. Két maroklőfegyverrel és egy AK-47 klónnal lőttek, amely a sorozatlövő sportváltozata. Mindegyik gyári, sportcélra készített szerkezet. Valamennyi sportlövő rendelkezett fegyverviselési engedéllyel. A lőtér is megfelelő papírokkal rendelkezett, évi három ellenőrzésen esett át, s addig mindent rendben talált a hatóság.
A három tűzoltó halálát és a beavatkozás szakszerűségét az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság által létrehozott bizottság kivizsgálta. Megállapították, hogy a tűzoltók és a katasztrófavédelem jelentésében szereplő hibák: a híradó ügyeleti tevékenység és a parancsnoki irányítás gyengesége, valamint a tűzoltók beosztásukhoz képest való alulképzettsége, és ezek láncolata vezetett a három tűzoltó halálához. A három későbbi áldozat azért ment le a lőtéren lévő tűzfészekhez, mert nem tisztázódott, vannak-e még kimentésre várók.
Diplomáciai nagyüzem: így érkeztek a delegációk a Puskás Arénába - fotógaléria