Fantom nemzeti parkok jönnek létre létszámleépítésekkel és az igazgatóságok összevonásával, megszüntetésével , amelyek saját vezetés híján nehezebben juthatnak hozzá az európai uniós forrásokhoz – jelentette ki tegnap Márkus Ferenc, a WWF magyarországi szervezetének vezetője. A zöldek tiltakoznak a tendencia ellen, amelynek első lépéseként az Őrségi Nemzeti Park (ŐNP) önálló igazgatósága szűnik meg – tette hozzá a környezetvédő.
Schmuck Erzsébet, a Magyar Természetvédők Szövetségének társelnöke a zöldek tegnapi sajtótájékoztatóján arról számolt be, hogy csak a helyi szervezetektől sikerült megtudniuk a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVM) tervét az Őriszentpéteren működő ŐNP igazgatóságának felszámolásáról.
A Környezetvédelmi Tanács szeptemberi ülésén azonban – ahol a nemzeti parkokról szóló törvényt tárgyalták – nem számoltak be erről a döntésről, pedig a rendezvényen megjelent a szaktárca államtitkára is. Jávor Benedek, a Védegylet szóvivője hangsúlyozta: az ŐNP igazgatóságának megszüntetését nem támasztották alá szakmai érvekkel. Annak összevonása a 150 kilométerre lévő Balaton-felvidéki Nemzeti Park igazgatóságával szerinte azért is érthetetlen, mert a szaktárca ettől éves szinten 5-7 millió forintos megtakarítást remél, ehhez képest az ŐNP igazgatósága 2002-es fennállása óta több száz millió fejlesztési forintot vont be a térségbe.
Sallai R. Benedek, a Nimfea Természetvédelmi Egyesület ügyvezetője arra hívta fel a figyelmet: miközben folyik a leépítés a nemzeti parkoknál, azokra egyre több feladat hárul, hiszen az Európai Unió „ökológiai hálózatának” nevezett Natura 2000 program duplájára növeli az ország védett területeinek nagyságát.
Teljesen leállt a vonatközlekedés a Déli pályaudvaron