Tovább gyomlálta a kérdéseket az OVB

Ötből két kérdést hitelesített tegnap a Fidesz országos népszavazási kezdeményezéséből az Országos Választási Bizottság (OVB). A legnagyobb ellenzéki párt az elutasított kérdésfelvetések jóváhagyása miatt az Alkotmánybírósághoz fordul. Zöld jelzést kaptak a gyógyszerek patikában árusításáról, valamint a földkérdésről szóló referendumpontok.

2006. 11. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kettőt hitelesített, míg hármat elutasított tegnap esti ülésén az OVB a fennmaradó öt kérdésből. A Fidesz által beterjesztett népszavazási kezdeményezés azon kérdését, miszerint a háziorvosi, fogászati és járóbeteg-ellátásért továbbra se kelljen vizitdíjat fizetni, a testület többsége legfőbb érvként azzal az indokkal utasította el, hogy a költségvetést érintené, s ezáltal az alkotmány szerint nem lehetne erről referendumot tartani. Az ellenérvet megfogalmazó Bordás Vilmos, a testület fideszes tagja szerint az alkotmány nem rendezi ezt a kérdést. Mint ahogy a költségvetés sem, hiszen jövőbeli intézményi bevétel lenne, ezért semmi akadálya a kérdés hitelesítésének. A gyógyszerek kizárólag patikában való árusítására vonatkozó kérdést egyhangúlag fogadta el a választási bizottság, így arról kiírható a népszavazás.
*
A nyugdíjasok jelenleg is hatályos munkavállalásával kapcsolatban az OVB nagy többséggel (6:2 arányban) utasította el a hitelesítést, s ennek a legfőbb érve a burkolt alkotmánymódosítási szándék, és a költségvetésbe való beavatkozás volt.
A termőföldről szóló kérdést egy elutasító szavazat mellett nagy többséggel hitelesítette a testület, míg a földművelésügyi minisztérium szakvéleménye szerint sem sért uniós vagy nemzetközi szerződéseket.
Az utolsó, a miniszterelnök és a kormány tagjainak a költségvetési hiány túllépésével kapcsolatos felelősségét firtató kérdést szintén 6:2 arányban szavazta le az OVB, így egyelőre erről sem lehet népszavazást tartani. Az elutasítóan voksolók szerint az objektív felelősség megállapítása messzemenően alkotmányossági kérdés, és jelen esetben nem definiálható, nem egyértelmű. Ellenérvként viszont kifejtették a testületben, hogy az Országgyűlésnek kellene egy új felelősségi formát megállapítania.
Emlékezetes: az OVB előző, hétfői ülésén megtagadta a Fidesz és a KDNP által benyújtott első, a tandíjfizetéssel kapcsolatos népszavazási kérdésének hitelesítését, mert az érinti a kormányprogram lényeges részét, és ez alkotmányba ütközik. Az OVB ugyanakkor hitelesítette a kórházak tulajdonlásával kapcsolatos népszavazási kérdést.
Nyitrai Zsolt fideszes képviselő lapunk kérdésére kijelentette: mindazokkal a kérdésekkel az Alkotmánybírósághoz fordulnak, amelyeket elvetett az OVB, bíznak ugyanis abban, hogy az emberek elmondhatják az őket érintő kezdeményezésekről a véleményüket. A kormány mindezekről nem is kért, és nem is kapott felhatalmazást a polgároktól – hangsúlyozta Nyitrai Zsolt, aki abban bízik, hogy az Alkotmánybíróság a Fidesz mind a hét népszavazási kérdését jóváhagyja. Salamon László (KDNP) úgy fogalmazott: az OVB döntésével tulajdonképpen azt mondta ki, hogy ma Magyarországon lényegében nem lehet népszavazást tartani, hiszen nehezen található olyan ügy, amelyet ne érintene egy kormányprogram.
– Világosan kiderüt, hogy a népszavazás nem arra való, amire a Fidesz használja: megpróbálja megbénítani a kormány működését – reagált Arató Gergely, az oktatási minisztérium államtitkára.

Szabad idejében Marxot tanulmányozza. Szigeti Péter jogfilozófus, az Országos Választási Bizottság (OVB) elnöke erőteljesen baloldali nézeteket vall. Még 2000-ben is síkra szállt (Gyurcsány Ferenc mellett) a vörös csillag legalizálásáért. Szigeti Péter 1989-ben az MSZMP KB társadalompolitikai osztályának csoportvezetője volt, a szocializmusról egyik írásában úgy vélekedett, hogy „a társadalmi egyenlőség értelmében vett igazságosságot az államszocialista rendszerek magasabb szinten biztosították, mint a kapitalista árugazdaságok”.
Az OVB elnöke 2003-ban az eltávolított Marx–Engels-szobor helyén is előadást tartott „Miért érdemes ma Marxot tanulmányozni?” címmel. Az OVB-elnök egy nyilatkozatban elítélte, valamint a nácik és a nyilasok védelmezőjének nevezte más balliberális közéleti személy mellett Kupper András fideszes képviselőt, amiért azt mondta, hogy a „felszabadulás” ünneplése sok százezer meghurcolt magyar áldozat emlékét sérti, a szovjet „felszabadítás” sok embernek megszállást jelentett. (T. L.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.