Gyurcsány kihívó nélkül

Lényegében egységes az a nézet az MSZP-ben, hogy Gyurcsány Ferencnek nem lesz kihívója a jövő tavaszi pártelnökválasztó kongresszuson. A kormányfő gyakorlatilag már átvette a párt irányítását, jelenleg a kiváltságaikat féltő helyi, megyei elnökök azért udvarolnak, hogy megtarthassák pozícióikat – függetlenül attól, hogy korábban Gyurcsányt támogatták-e.

2006. 12. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemcsak a miniszterelnök hívei, hanem a párton belüli ellenfelei is azt tapasztalják: Gyurcsány Ferencen kívül nem akad majd olyan személy, aki elvállalná a jelöltséget az MSZP elnöki posztjára, még akkor sem, ha egyes alapszervezetek felkérnék erre. A Gyurcsánnyal szemben álló érdekcsoportok nem érzik annyira erősnek magukat, hogy eséllyel kiállítsanak valakit a puccsal hatalomra került miniszterelnök ellen. – Nem látok olyan mozgásokat, ráadásul már késő is volna, amely érdemi változásokat hoznának a tisztújításon – fogalmazott egyik informátorunk. Egy másik forrásunk arról beszélt: most mindenki udvarolni próbál Gyurcsánynak, féltik ugyanis a még meglévő kiváltságaikat. Ismeretes, Gyurcsány formálisan már az országgyűlési választások előtt az MSZP első emberévé vált, mint a párt országos választási bizottságának vezetője. Ez a testület egészen az önkormányzati voksolásig irányította a párt politikai stratégiájának kialakítását, majd létrehozták a politikai egyeztető fórumot, amely lényegében az elnökség helyett működik, és irányítja a pártot a miniszterelnök vezetésével. Tagjainak többsége a miniszterelnök bizalmasaiból kerül ki, mint például Szilvásy György és Gál J. Zoltán. Forrásaink megerősítették, hogy Gyurcsány és a megyei elnökök két nappal ezelőtti találkozóján utóbbiak kritikát sem mertek mondani a párton belüli hatalmi koncentráció és a reformnak álcázott megszigorítások kapcsán. Az MSZP-ben minimális befolyással rendelkező társadalompolitikai tagozat így egyedül maradt azon véleményével, hogy mivel a koalíció kompromisszumokat jelent, nem szerencsés, ha a pártelnök és a miniszterelnök ugyanaz a személy. Mindenesetre egy pártelnöki jelölés már érkezett Gyurcsányra, a szikszói szervezettől, amelynek a közelmúltig Nyakó István pártszóvivő volt a vezetője. Az abaúji városban egyébként formai okok miatt utasította el a bíróság a mindössze 15 szavazattal győzött MSZP-s polgármester ellen szavazatvásárlás miatt benyújtott kifogást, ám a rendőrségi eljárás választási csalás gyanúja miatt folyamatban van. Megtudtuk, most az MSZP-alapszervezeteknél (községekben, városokban), majd a helyi szervezeteknél – ez a választókerületi testületeknek felel meg – zajlik a tisztújítás, ami után megválasztják a térségi küldöttek az MSZP megyei elnökeit. Várhatóan ezen elnökök egyharmada cserélődhet le.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.