Gyurcsányi úton az SZDSZ?

Jövő tavasszal, a szabad demokraták tisztújító küldöttgyűlésén eldőlhet: a maradék függetlenségét is elveszíti és teljesen a miniszterelnök befolyása alá kerül-e az SZDSZ Kóka János vezérletével, vagy megmarad valamennyi ma már alig látható önállóságából.

2006. 12. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyurcsány Ferenc puccsszerű hatalomra kerülése után a nagyobbik kormánypárt sikerrel „szívta el a levegőt” koalíciós társa elől, s csábította át a szavazóbázis egy részét. Amíg a neoliberális társadalom- és gazdaságpolitikát végrehajtó MSZP arányaiban kevesebb baloldali szavazót veszített, addig az SZDSZ népszerűsége még a budapesti fellegvárban is majdnem a felére csökkent az önkormányzati választások után, hiszen tizenhatról kilencre csökkent fővárosi közgyűlési mandátumainak száma. Vidéken is drasztikus mértékben esett ki az önkormányzatokból a kisebbik kormánypárt, s kénytelenek voltak elkönyvelni: elveszített olyan, 16 éve SZDSZ-es polgármesterekkel irányított városokat, mint például Békéscsaba, Veszprém, Szekszárd. Az országgyűlési választási kampány elején ugyan próbálkoztak a liberális arculat felmutatásával, ami inkább a devianciák irányába tolódott el. Nem is volt ennek politikai hozadéka, ezért a homoszexuálisok gyermek-örökbefogadásával, valamint a keresztény Magyarországot kétségbe vonó kérdéssorral csak rövid ideig próbálkozott az SZDSZ. Legutóbb Szent-Iványi István európai parlamenti képviselő kemény hangon megfogalmazott levélben ítélte el Kuncze Gábor és Demszky Gábor állásfoglalásait, amelyekben Gergényi Péter budapesti rendőrfőkapitányt marasztalták az október 23-i brutális tömegoszlatás után. Az SZDSZ várható elnökjelöltje, Fodor Gábor is nehezményezte a hatósági fellépés melletti kiállást.
Ismert, Kuncze Gábor már korábban bejelentette, hogy nem kíván indulni tavasszal a pártelnöki posztért. A Gyurcsány Ferenc kormányfővel és Kuncze Gáborral is bizalmi viszonyban lévő gazdasági miniszter támogatottsága egyelőre nem túl magas a szabad demokratáknál, azonban könnyebb dolga lenne Fodor Gábornál, mert az ő megválasztásáért lobbizna a tagságnál a kisebbik kormánypárt szűk vezetése, beleértve Pető Ivánt, Magyar Bálintot és Horn Gábort. Egyes forrásaink szerint Kóka győzelmével a jelenlegi technokrata, a konfrontációt Gyurcsány Ferenccel kerülő irányvonal érvényesülne az SZDSZ-ben. Fodor Gábor sem szakítana a koalíciós társsal, de vélhetően előtérbe kerülnének az ideológiai kérdések, az emberi és szabadságjogok, s több SZDSZ-es vezetésű tárca élén változás következhet.
Vezércikk a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.