Oroszok szervezték az adathalászatot

Vélhetőleg orosz bűnözői körök állhatnak a több bank ügyfeleinek adataira halászó elektronikus levelek mögött. Az ügynek eddig egy szerb állampolgárságú gyanúsítottja van, egy ukránt és egy magyart tanúként hallgattak ki. Eddig csupán 200 ezer forint kár keletkezett. A Nemzeti Nyomozó Iroda az utóbbi időben tíz internetes csalás miatt indított nyomozást.

2006. 12. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az eddigi vizsgálatok szerint csaknem kétszáz ügyfél internetes bankoláshoz szükséges adatait szerezte meg az a vélhetőleg orosz bűnözői csoport, amelynek tagjai az elmúlt hetekben több pénzintézet nevében hamis elektronikus leveleket küldtek szét – tájékoztatta lapunkat Bäck Zoltán alezredes, a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) gazdaságvédelmi főosztályának kiemelt nyomozója. Elmondta: három ügyféltől egyenként kétszázezer forintot szereztek meg, de csak az egyikük pénze került a külföldiek kezébe, a többit sikerült lefoglalni és visszajuttatni a károsultnak. Az ügyben eddig egy szerb állampolgárságú férfit pénzmosással gyanúsítottak meg, egy ukránt és egy magyart pedig tanúként hallgattak ki.
Legnagyobb igyekezetük ellenére sem sikerült a hamis oldalakat tartalmazó szerver helyét meghatározni – folytatta az alezredes. Csak annyi derült ki, hogy hongkongi, szingapúri és más országokban található, előzőleg feltört szervereken üzemeltették az oldalakat. A bűnszervezet úgy juttatta ki az ügyfelek számlájáról eltulajdonított összeget, hogy oroszul vagy angolul tudó, Magyarországon élő bűntársat keresett, főleg internetes chatszobákban. A külföldiek könnyű, jól fizető munkát kínáltak nekik, amely abból állt, hogy a megtámadott bankban számlát kellett nyitni, az arra érkező összeget még aznap ki kellett venni, s a Western Union hivatalos pénzküldő szolgálaton keresztül oroszországi címre elküldeni. A zsákmány 8-10 százaléka jutott a mit sem sejtő, későbbi gyanúsított munkavállalónak. Feljelentést az ügyben a Raiffeisen Bank, az Erste Bank, a Budapest Bank és a Szigetvári Takarékszövetkezet tett. Bäck Zoltán szerint az adathalászásos módszer térségünkhöz köthető, s behálózza az egész világot. Csak a magyarországi feltűnése idején további 175 féle hasonló megtévesztő honlap jelent meg.
Az utóbbi időben tíz internetes csalás ügyében indítottak nyomozást – közölte lapunkkal Papp Csaba ezredes, az NNI gazdaságvédelmi főosztályvezetője. A bűncselekményekről általánosságban elmondható, hogy a jórészt külföldi elkövető strómanok közreműködésével magyarországi bankszámlát nyit. A világ bármely részéről oda- érkező pénzt kiveszi, majd visszajuttatja az elkövetőhöz. Mivel ezekben az esetekben az összegek csak rövid ideig vannak a számlán, kevés az esély arra, hogy azt a rendőrség lefoglalja. Igaz, a legutóbbi ügyben 70 ezer euróból 30 ezret sikerült visszaszerezni – jegyezte meg az ezredes.
Egy másik, hasonló eljárásban négy magyar strómant csalással gyanúsítanak. Kettő közülük már előzetes letartóztatásban van. A főszervezőt még keresik. Utóbbi az
e-bay internetes aukciós portálon olyan gépkocsikat kínált, amelyeket sosem birtokolt. A harmincöt – főként amerikai, brit, görög és cseh – áldozatot arra vette rá, hogy ne az
e-baynél szabványosított módon fizessenek, hanem az általuk megadott, magyar bankszámlákra közvetlenül utalják át az összeget. Később a csaknem 9000 eurót, 120 ezer angol fontot, 87 ezer dollárt és 1,2 millió forintot készpénzben fölvették. Az ezredes hozzáfűzte: a nyomozás az Interpol segítségével folyik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.