Hatvanrendbeli, különböző minősítésű sikkasztásban, négyrendbeli hűtlen kezelésben, csalásban és okirat-hamisításban mondta ki a Globex holding egykori vezérigazgatója, Postáné Vellai Györgyike bűnösségét első fokon tegnap a Fővárosi Bíróság büntetőtanácsa. Mindezért két és fél év letöltendő börtönbüntetésre ítélte a vádlottat. Vellai azonban majdnem ugyanennyi időt töltött előzetes letartóztatásban, és csaknem egy évig volt házi őrizetben, ezért nem kell bevonulnia. Ugyanez érvényes a Globex egyik volt tulajdonosára, a másodrendű vádlottra, Vajda Lászlóra, akit a bíróság hatvanrendbeli minősített sikkasztásban mondott ki bűnösnek. Őt egy év és nyolc hónapi szabadságvesztésre ítélték. További öt vádlott felfüggesztett börtönbüntetést, kettő megrovást kapott, egyiküket pedig minden vád alól felmentette a bíróság. Egyben fenntartotta a Vellai Györgyike és Vajda László teljes ingó és ingatlanvagyonára vonatkozó bűnügyi zárat azért, hogy a kisbefektetők igényeit teljesíteni tudják.
A szóbeli indokolásban Varga Zoltán, a bíróság tanácselnöke kiemelte: a Globex holding létrejötte gazdaságilag hasznos és indokolt volt, azonban a társaság egy idő után monumentálissá nőtte ki magát, ami miatt a vezetők kezéből kikerült az irányítás. Ez olyan gazdasági megoldásokra kényszerítette a vádlottakat, amelyeket nem tudtak teljesíteni, s bizonyos szabályokat megsértettek. A Globex fejlődése érdekében olyan tartozási spirálba vitték a céget, amit már maguk sem tudtak kezelni. Egy idő után forrásaik csak arra voltak elegendők, hogy a fizetési, később pedig a likviditási gondjaikon enyhítsenek.
A tanácselnök leszögezte: a magánbefektetők tőzsdei megbízásait a Globex szabálytalanul kezelte. A száznyolcvan károsult a bíróság előtt ugyan lemondott polgárjogi igényéről, de csak azért, mert a társaság végelszámolója megegyezett velük. Ez azonban nem azt jelenti, hogy a Globex-vezetők nem követték el a vádban szereplő hatvan károsulttal szemben a sikkasztást. A kamatokkal együtt csaknem egymilliárd forintot ugyanis sajátjukként kezelték. De a XI. kerületi önkormányzat több száz millió forintos portfóliójával sem jó gazda módjára bántak.
Más a helyzet a soproni önkormányzat 3,2 milliárd forint értékű vagyonával, illetve a fővárosi, XII. kerületi portfólióval. Sopron még 1999-ben tett feljelentést a Globex ellen, mivel a város vezetői szerint a társaság eltüntette vagyonukat. A cég akkor nem tudott elszámolni a milliárdokkal. Azonban két évvel ezelőtt más társaságoknál megtalálták a portfólió egy részét, illetve Sopron ötvenszázalékos tulajdonos lett – másfél milliárd forint értékben – a Hotel Rózsadombban. A kirendelt szakértő szerint ugyanígy a XII. kerület vagyona sem szenvedett veszteséget a Globex tevékenysége miatt. Szintén a szakértő véleményére alapozva mentette föl a bíróság a tőkebefektetési csalás vádja alól Vellaiékat. Ebben azt rótták a terhükre, hogy a Globex-kötvények kibocsátási tájékoztatójában előnyösebb színben tüntették föl a társaság eredményeit, ráadásul az előbb jegyzett értékpapírral a későbbit akarták finanszírozni.
A Hotel Rózsadomb fejlesztésével összefüggő hűtlen kezelést a vádhatóság perbeszédében elvetette, ezzel pedig a bíróság is egyetértett. Csalásban mondta ki Postáné Vellai Györgyike bűnösségét a bíróság abban a vádpontban, amelyben egy ingatlanfejlesztési programhoz szükséges 540 millió forintos kölcsönnel összefüggésben megtévesztettek egy bankot.
A vádlottak három nap gondolkodási időt kértek fellebbezésük benyújtására, egyedül a fölmentett vádlott fogadta el a döntést. Az ügyész kérte a bíróságot, hogy mondják ki Vellai bűnösségét a soproni önkormányzattal összefüggő bűncselekményben, és súlyosbításért fellebbezett. A döntés többi részét tudomásul vette.
Miért bukik a német autóipar? És hol javíthat Magyarország?