Fokozódó SZDSZ-es viszály

Fokozódik a belső viszály az SZDSZ két, egymással szemben álló tábora között a pártelnökválasztás közeledtével. Úgy tudjuk, Kóka Jánost – akit Rajk László „csinálós” embernek nevezett – az SZDSZ megújítását zászlajára tűző tábor se pártelnökként, se másként nem akarja a gazdasági tárca élén látni hosszú távon. A kérdés továbbra is nyitott: lesz-e valóban liberális szemléletváltás a pártban?

2007. 01. 20. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fodor Gábor tegnap több prominens szabad demokrata politikus jelenlétében hivatalosan is bejelentette, hogy megméreti magát a március végi tisztújító küldöttgyűlésen. Úgy tudjuk, a jelenlegi támogatottságot figyelembe véve meggyőző előnye van Fodornak Kóka Jánossal szemben. Utóbbi csak február elején vállalhatja el a jelöltséget, addig az esélyeit méri fel, országszerte járja az SZDSZ-szervezeteket, s igyekszik híveket toborozni, amelyhez gazdasági miniszteri befolyása is segítheti. Kóka János tárcavezetői tevékenységét azonban még a kisebbik kormánypárton belül sem ítélik meg pozitívan, erősen megosztja a tagságot. Visszatetszést keltettek az olyan populáris, előre felépített kommunikációs fogások, mint például a Szulák-show-ban való szereplése és vallomása, de több száz millió forint értékű villaépítésének nyilvánosságra kerülése sem tesz jót neki. Az is kérdéses, hogy miniszterként akarja-e irányítani az SZDSZ-t, vagy lemond kormányzati tisztségéről; erről mindaddig nem kíván nyilatkozni, amíg hivatalosan el nem vállalja az elnökjelöltséget. Fodor Gábor tegnap világossá tette, hogy gazdaságpolitikai fordulatra van szükség, a költségvetési egyensúlyt mindig szem előtt kell tartani, s fel kell számolni a túlköltekező, sehová nem vezető gyakorlatot, amely – Kóka vezetésével – az utóbbi években jellemezte az ágazatot. Ez információink szerint azt is jelenti, hogy a kormányátalakítást szükségesnek tartó Fodor Gábor a gazdasági tárca élén is cserét szorgalmazna, még akkor is, ha az SZDSZ élére nem Kóka kerülne.
Fodor elmondta: azért vállalkozott az elnökjelöltségre, hogy megújítsa az SZDSZ-t mind a politikájában, mind belső működésében. – Erőt kell mutatni, és gyakorlatias liberalizmust teremteni, vagyis következetesnek kell lenni a politikai elvekben, ugyanazt kell képviselni ellenzékben és kormányon – mondta az SZDSZ ügyvivője. Hozzátette, pártjának három fő pilléren kell nyugodnia: a jogállami normák tiszteletben tartásán, a kiegyensúlyozott, felelős költségvetési és gazdaságpolitikán, valamint a közélet tisztaságán. Fodor az ellenzékkel új, párbeszédre képes viszonyt építene fel, és személyeskedéstől mentes stílust honosítana meg hosszú távon. Szakítana azzal a gyakorlattal, hogy a tisztújítás veszteseit száműzetésbe küldi a pártvezetés, vége lenne az SZDSZ-es „kiszorítósdinak”. Mint azt megírtuk, Fodor Gábor semmilyen pozíciót nem szerezhetett a pártban vagy az Országgyűlésben
a Kuncze–Magyar–Pető-pártvezetésnek köszönhetően. Fodor mellett tegnap felsorakozott támogatólag többek között Szent-Iványi István, Béki Gabriella, Bőhm András, Kis Zoltán, Gulyás József parlamenti képviselő, valamint Ungár Klára és Bauer Tamás.
Tegnap megszólalt a másik tábor nevében Rajk László is. A pártban befolyással rendelkező építész szerint Kóka János képviseli azt a kontinuitást, ami az SZDSZ demokratikus ellenzéki hagyományaiból fakad. Hozzátette: Kóka János elnökségét támogatná Konrád György, Haraszti Miklós, Magyar Bálint és Pető Iván is. A gazdasági minisztert amolyan dinamikus, „csinálós embernek” nevezte. Rajk úgy véli, nem állja meg a helyét az az állítás, mely szerint ha valaki gazdag, akkor nem törődik a szegényekkel. Egyben nem tartotta szükségszerűnek, hogy ha valaki pártelnök, akkor ne lehessen kormánytag.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.