Gazdasági szakadék az unión belül

Noha Bulgária és Románia uniós integrációjával kikerültünk a kontinens hátsó udvarából, az utóbbi években – Szlovéniával és Csehországgal szemben – nem tudtunk rácsatlakozni a nyugati fejlődési pályára. Sőt számos területen egyre nagyobb a lemaradásunk. Ilyen például a térségi „bérezési” verseny. Olyan alacsonyak a hazai fizetések, hogy továbbra is csak ábránd a nyugati jövedelmek elérése.

2007. 01. 09. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szakértők szerint immár nemcsak a „régi” Nyugatot lehet megkülönböztetni a 2004-ben csatlakozott tagállamoktól, illetve az idén érkezett Bulgáriától és Romániától, hanem a közép-európai térségen belül is megfigyelhetők az eltérések. Látványosan előretörtek ugyanis a szlovénok és a csehek, továbbá nagy iramban hozzák be évtizedes lemaradásukat a szlovákok. Eközben egyre jobban, és ami a fontos, kiszámíthatóan teljesítenek a balti államok is.
Nagyon leegyszerűsítve: az a lényeg, hogy a makrogazdasági mutatók alapján immár ötsebességűvé vált a vén kontinens, azaz a bővítéssel tovább nőtt az unión belüli gazdasági szakadék. Az egy főre jutó GDP, vagyis a bruttó nemzeti termék alapján a mezőnyt Nagy-Britannia, Hollandia, Dánia, Belgium, Svédország és Ausztria vezeti, majd őket Spanyolország, Franciaország, Olaszország, Finnország és Németország követi. Harmadik fokozatban található Szlovénia és Csehország; az uniós gazdasági átlag 70–97 százalékát produkálják a szlovénok és a csehek. Utánuk jönnek a kelet-közép-európai országok, Lengyelország, Szlovákia és Magyarország, illetve a balti államok (Észtország, Lettország és Litvánia). A sort – gazdasági potenciál alapján – Románia és Bulgária zárja.
Hol tartunk mi, magyarok? Az uniós statisztika szerint a közösség 60 százalékán állunk, már ami a gazdasági kibocsátást jelenti. Mint említettük, alaposan leköröztek bennünket a szlovének és a csehek. Előbbiek mellesleg az egész kelet-közép-európai térségre „rávertek” azzal, hogy januártól áttértek a közös európai uniós fizetőeszközre, az euróra. Lemaradásunk jelentős, hiszen négy esztendeje fej fej mellett haladtunk a csehekkel, és minden mutató tekintetében közelebb álltunk az euróhoz, mint most.
Amúgy nemcsak a GDP-arányos „helyezésen” van mit javítani, hanem a fizetéseken is. Például a visegrádi országok közül hazánkban a legalacsonyabbak a bérek az iparban és a szolgáltató ágazatban. Legalábbis erre a következtetésre jutottak az Európai Bizottság szakértői. A munkaerő-piaci körkép című tanulmányból a többi között kiderül: Magyarországon az iparban is és a szolgáltató ágazatban is öt euró alatt van a bruttó átlagórabér vásárlóerő-paritáson számított összege, amely a cseh, a lengyel és szlovák értéknél is alacsonyabb. A tíz 2004-ben csatlakozott tagországban az ipari órabér átlagosan 5, a szolgáltatásoknál pedig 5,3 euró körül van. A nyugati államokban a megfelelő adatok jó két és félszer magasabbak, de a listavezető briteknél és dánoknál 15 euró feletti értékek jellemzők. Természetesen nemcsak egyes ágazatokban nagy a lemaradás, hanem összgazdasági szinten is, amely ábránkból is kiderül. Ha pedig a vásárlóerő-paritást veszszük alapul, vagyis azt, hogy a „havi fix” mit ér, a csehek, a lengyelek és a szlovének ezen a téren is leköröznek bennünket.
Ide tartozik, hogy uniós csatlakozásunk óta az „európai bér” illúziója is szertefoszlott. Ezt erősíti, hogy hosszú idő alatt zárkózik fel a bérszínvonal a nyugat-európai szinthez még a legfejlettebb kelet- és közép-európai tagállamokban is. Az Európai Bizottság összefoglalója szerint még évtizedekig eltart, amíg a térségbeli jövedelmi viszonyok hasonlók lesznek a némethez vagy az osztrákhoz. Az anyag készítői kitértek arra is, hogy az utóbbi években a magyar átlagjövedelmek alig 1,3 százalékponttal kerültek közelebb az uniós átlaghoz. Ha marad ez a felzárkózási tempó, a hazai bérszínvonal csak 31 év múlva éri utol az EU-átlagot.
Hasonlóképpen látják a helyzetet a magyar gazdasági szervezetek is, amelyek szerint rátelepedett az állami túlköltekezés a magángazdaságra is: az adó- és járulékemelések nyomán idén nemcsak a közszférában, de a versenyszektorban is a jövedelmek erőteljes csökkenésére lehet számítani. A Német–Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (NMIKK) és a Kienbaum vállalati tanácsadó cég felmérése szerint a felpörgő infláció és a magasabb adók miatt a bérből élők tízszázalékos jövedelemcsökkenése várható Magyarországon. A hazánkban működő, túlnyomórészt német érdekeltségű cégek 13 ezer munkavállalójának fizetéséről szóló tanulmány azt mutatja, hogy a vállalatok tervezett béremelése nem éri el a 2006-os szintet, de még az infláció mértékét sem.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.