Először fordult elő az elmúlt 16 évben, hogy hivatalban lévő miniszterelnök ellátogatott egy ellenzéki párt frakcióülésére, ahol sem az őszödi önleleplező beszéd következményei, sem a gazdasági válság okai, de az egész szakma által támadott egészségügyi átalakítás sem került szóba. Danks Emese kormányszóvivő arra a kérdésünkre, felmerült-e az egyeztetésen, hogy a demokrata fórumra akár koalíciós társként, akár háttértámogatóként komolyabban számíthatna a kormány az Országgyűlésben, azt válaszolta: a találkozón csak a Dávid Ibolya és Gyurcsány Ferenc által elmondott kérdések szerepeltek.
A kormányfő – oldalán Dávid Ibolyával – bejelentette: a nyugdíjrendszerrel, a közoktatással és a versenyképességgel foglalkozó három szakmai kerekasztal a kormány által nyilvánosságra hozott, a fő kihívásokat tartalmazó elemzést mutatja be szombaton, de csak a jövő héten alakulnának meg hivatalosan.
*
Mindegyik testületben részt vennének a gazdasági és szociális tanács egy-egy oldalának képviselői, az adott szakmai kérdésekben érdekelt parlamenti bizottságok elnökei és a miniszterelnök által delegált személyek, akik egyben a három kerekasztal elnökei lennének. Erre reagálva a Fidesz és a KDNP tudatta: ezután sem vesz részt semmilyen, Gyurcsány Ferenc által kezdeményezett vagy az ő részvételével zajló tárgyaláson. A miniszterelnök a szocialista látványpolitizálás jól ismert eszközeivel élve újabb és újabb elkeseredett kísérletet tesz az elszigeteltségből való kitörésre – közölte Szijjártó Péter és Halász Zsuzsa, a két párt szóvivője. Emlékeztettek: a kormányfő hazudott a magyar embereknek, hazugságaival válságba sodorta Magyarországot, tehát nem demokrata, ezért nemkívánatos személy a magyar belpolitikában. Szintén tegnap jelentette be a miniszterelnök, hogy az SZDSZ-es Fodor Gábor javaslatára mind az öt parlamenti párt elnökével egyeztetne személyesen a leendő jegybankelnök személyéről. Erre szintén a fentivel azonos reagálást közölte a két ellenzéki erő.
A Gyurcsány–MDF-találkozó után a miniszterelnök arról beszélt, hogy az MDF-nek mint rétegpártnak érthető a számára fontos középosztály megerősítése. – Ez a szocialistáknak is érdekük, de néppártként nekünk az egészért kell felelősséget vállalni, hogy minél többen elinduljanak a középosztálylét felé – fogalmazott Gyurcsány Ferenc, aki szerint egyetértés van az MDF és a kormány között abban, hogy a jövedelmeket sújtó közterheket középtávon csökkenteni, a fogyasztást és a vagyont terhelő adókat növelni kell. Az MDF 13 pontja többek között kitért a kamatadó és az örökösödési illeték eltörlésére, a bankadó mérséklésére, a kampány- és pártfinanszírozás rendszerének átalakítására, a privatizáció folytatására – a posta, a Szerencsejáték Rt., a villamos művek tőzsdére vitele –, valamint a korrupció ellen felállítandó tiszta kezek hivatalára. Konkrét egyezség még nem született, folytatják a tárgyalásokat, de ahogy Gyurcsány Ferenc fogalmazott: hét és fél pontban sikerült többé-kevésbé egyetértésre jutni. Dávid Ibolya kifejtette: pártja támogatja azon reformokat, amelyekben saját programja találkozik a kormány elképzeléseivel. „Abbahagytuk azt az üres oldalhűséget, amely tönkretette egyébként a magyar gazdaságot és a társadalompolitikát.” Az MDF elnöke Orbán Viktorral is egyeztetne a 13 pontról. Deutsch-Für Tamás (Fidesz) úgy reagált az invitációra: készek egyeztetni minden olyan kérdésben, amely az emberek életkörülményeinek javítását szolgálja, és enyhíti a Gyurcsány-kormány okozta megélhetési válság miatti nehézségeket, ám javasolják, hogy először a két párt szakértői egyeztessenek, utána az álláspontok ismeretében kerüljön sor a Fidesz és az MDF elnökének találkozójára.
Orbán Viktor: Három év alatt közel 40 százalékos minimálbér-emelés