Határoztak a szolgálatokról

Kormányhatározatban is rögzítette szerdán Szilvásy György kancelláriaminiszter, Szekeres Imre honvédelmi, valamint Petrétei József igazságügyi és rendészeti miniszter, hogy a Miniszterelnöki Hivatal dolgozzon ki előterjesztést a nemzetbiztonsági szolgálatok összevonásáról. A határozat első körben a katonai titkosszolgálatok megszüntetéséről szavaztatná meg a parlamentet.

2007. 01. 26. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két lehetséges változatát vizsgálhatja meg a kancellária a nemzetbiztonsági szolgálatok öszszevonásának – írtuk meg kedden. Az egyik az úgynevezett funkcionális összevonás, amelyet Szilvásy tanácsadói részesítenek előnyben, a másik pedig a katonai titkosszolgálatok összevonása a Honvédelmi Minisztérium (HM) katonai nemzetbiztonsági irodájának létrehozásával. Ezt szerdán kormányhatározatban is rögzítették a három érintett miniszter aláírásával.
Az első verzió alapján gyakorlatilag beolvasztanák a Katonai Felderítő Hivatalt és a Katonai Biztonsági Hivatalt a polgári hírszerzésbe és elhárításba (vagyis az Információs Hivatalba és a Nemzetbiztonsági Hivatalba), helyettük pedig csak jóval kisebb hatáskörű biztonsági szolgálatokat hagynának meg a honvédelmi tárcánál. Az utóbbi változat megvalósítása esetén viszont a katonai felderítést és elhárítást megerősített nemzetbiztonsági szervezet fogná össze a honvédelmi miniszter felügyeletével, a polgári szolgálatok és a szakszolgálat megtartásával.
Szekeres Imre honvédelmi minisztertől tegnap megtudtuk: a szerdán aláírt, úgynevezett feladatszabó kormányhatározat az első helyen a funkcionális összefogással foglalkozik, de ha ezt fogadja el a parlament, a HM akkor is ragaszkodik egy szervezetében erős felderítő és belbiztonsági szolgálat megtartásához. Az is előfordulhat, hogy a parlament nem fogadja el az első variánst, és olyan előterjesztés kerül az Országgyűlés elé, amely csak a katonai nemzetbiztonsági szolgálatok összevonását irányozná elő – erősítette meg Szekeres. Az utóbbi megoldás nem igényel feltétlenül törvénymódosítást, a funkcionális összevonáshoz viszont kétharmados többség kell. Az ellenzéken és a kormánypártokon belül is vannak viszont olyan politikusok, akik szerint nem kellene felszámolni a katonai titkosszolgálatok önállóságát. Szekeres erről úgy nyilatkozott: a szolgálatok kormányhivatalok, de az elmúlt években az a gyakorlat alakult ki, hogy ezek egy részét a honvédelmi miniszter felügyeli.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.