Horn eltörölné a vizitdíjat

A vizitdíj eltörlését szorgalmazza Horn Gyula volt miniszterelnök, annak ellenére, hogy korábban a teljes kormányoldal megszavazta az erről szóló indítványt az Országgyűlésben. A szocialista politikusok már nemcsak a kórházbezárások és az ágyszámcsökkentések ellen tiltakoznak, hanem a reform alapjait kérdőjelezik meg. Gyurcsány Ferenc kormányfő az intézkedések kommunikációjával nincs megelégedve, míg az SZDSZ részéről ismét azt üzenték: csak a reformok folytatása garantálhatja a kormánykoalícióban maradásukat.

2007. 01. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amíg a szabad demokrata politikusok többsége kiáll Molnár Lajos miniszter és az egészségügyi rendszer átalakítása mellett, egyre több szocialista politikus fogalmaz meg éles kritikát a tárcavezető tevékenysége kapcsán. Legutóbb Horn Gyula ismertette kifogásait, ám a volt miniszterelnök nem egy adott kórház bezárása ellen vagy az ágyszámok újbóli meghatározása mellett érvelt – mint több párttársa –, hanem egyenesen a vizitdíj eltörlésére szólított fel. Az MSZP-s politikus a kormány közeli Vasárnapi Híreknek nyilatkozva ésszerűtlennek nevezte az eddigi „reformpolitikát”. Szerinte elfogadhatatlan a „népnevelési célú pénzbeszedés”, amilyen a vizitdíj is. – Ne röstelljük elvetni azt, ami rossznak bizonyult – javasolta, majd hozzátette: az egészségügyi reform hibái és az általa okozott gondok rendkívül kedvezőtlenek az MSZP és a kormány számára egyaránt. Úgy véli, az eddig történteket a reform kezdeti szakaszának kellene tekinteni, az idei évet a szükséges intézményrendszer és jogi háttér megteremtésére kell szánnia a kabinetnek. Az SZDSZ által szorgalmazott több-biztosítós egészségügyi modell bevezetésével kapcsolatban pedig úgy fogalmazott: abba „ne ugorjunk fejest”, csak nagyon alapos előkészítéssel szabad bevezetni.
Gyurcsány Ferenc konkrétum említése nélkül, de szintén kifogásokat fogalmazott meg a reformok kapcsán az MSZP elnökségi ülésén. A miniszterelnök úgy ítélte meg: a változtatásokkal, a kormány szándékaival, ezen belül az egészségügyi reform céljával túl kevesen azonosulnak. Szerinte szakítani kellene azzal a gyakorlattal, hogy mindenről egy szűk stáb, végső soron pedig ő maga dönt. Gyurcsány – elképzelhető, hogy csak az MSZP-ben való saját népszerűség-növelése miatt – nagyobb vitákat, párton belüli és kívüli konzultációkat szeretne a reformokról.
Kóka János (SZDSZ) gazdasági miniszter kemény hangú nyilatkozatban reagált Horn Gyula szavaira, mondván: „A céltalan populizmust az ország nagyon drágán fizetheti meg.” Szerinte „a valamikori államszocializmus és a mai Fidesz politikájának szelleme járja be” az exkormányfő nyilatkozatát. Ha van tanulsága a Horn-kormány regnálásának és bukásának – véli Kóka –, az az, hogy a reformokat a ciklus elejétől kell vállalni. – Ezért pártom, az SZDSZ és én is messzemenően támogatom azt a bátor átalakítómunkát, amit az SZDSZ vezette tárca az egészségügy modernizációja érdekében végez – hangoztatta Kóka. A szintén SZDSZ-es Horn Gábor azzal vágott vissza az exkormányfőnek: a volt miniszterelnök magánemberként azt gondol és nyilatkozik, amit akar. – Végre van egy olyan kabinet, amely bele mert vágni a jelentős reformintézkedések meghozatalába! – hangsúlyozta a szabad demokrata képviselő, aki Horn Gyula írói munkássága részének minősítette a vizitdíj eltörlésének kezdeményezését. A politikus leszögezte, hogy a vizitdíjat az Országgyűlés felhatalmazása alapján vezetik be Magyarországon, amelyet a teljes kormányoldal támogatott.
Molnár Lajos egészségügyi miniszternek most nagyon sokat kell kibírnia, hiszen az átalakítások minden egyes érintett szereplője, a gyógyszerészek, az orvosok, a politikai pártok, az önkormányzatok saját érdeküket, helyüket, álláspontjukat védve támadják őt – ezt már Bőhm András SZDSZ-es képviselő jelentette ki. A kisebbik kormánypárt országos tanácsának elnöke az Info Rádiónak úgy nyilatkozott: ha Gyurcsány Ferenc kormányfő nem támogatná komolyan a reformokat, akkor azok véget érnének, mint ahogy az SZDSZ koalíciós részvétele is befejeződne. – Alapkérdés Gyurcsány Ferenc támogatása – tette hozzá, s kifejtette: nincs több finanszírozási lehetőség, az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnak nem áll rendelkezésére több forrás.
A Fidesz szerint kizárólag az MSZP és az SZDSZ parlamenti képviselői tehetnek arról, hogy ma Magyarországon az embereknek vizitdíjat kell fizetni. Cser-Palkovics András, a legnagyobb ellenzéki párt szóvivőhelyettese kijelentette, a vizitdíj rossz az embereknek, ezért továbbra is arra szólítják fel a kormányoldalt, vonja azt vissza.
Mint arról a Magyar Nemzet beszámolt, szinte csak az orvos jóindulatán múlhat, hogy sürgősségi ellátásra szorulónak minősíti-e a hozzá forduló beteget, s akkor nem kell vizitdíjat fizetni. A közzétett 31 kategória valamelyikébe ugyanis csaknem mindenki beleeshet, mint például a fulladásosan köhögők, a szívritmuszavarral küszködők, a vérző vagy a tetanuszoltást igénylő betegek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.