Amíg a szabad demokrata politikusok többsége kiáll Molnár Lajos miniszter és az egészségügyi rendszer átalakítása mellett, egyre több szocialista politikus fogalmaz meg éles kritikát a tárcavezető tevékenysége kapcsán. Legutóbb Horn Gyula ismertette kifogásait, ám a volt miniszterelnök nem egy adott kórház bezárása ellen vagy az ágyszámok újbóli meghatározása mellett érvelt – mint több párttársa –, hanem egyenesen a vizitdíj eltörlésére szólított fel. Az MSZP-s politikus a kormány közeli Vasárnapi Híreknek nyilatkozva ésszerűtlennek nevezte az eddigi „reformpolitikát”. Szerinte elfogadhatatlan a „népnevelési célú pénzbeszedés”, amilyen a vizitdíj is. – Ne röstelljük elvetni azt, ami rossznak bizonyult – javasolta, majd hozzátette: az egészségügyi reform hibái és az általa okozott gondok rendkívül kedvezőtlenek az MSZP és a kormány számára egyaránt. Úgy véli, az eddig történteket a reform kezdeti szakaszának kellene tekinteni, az idei évet a szükséges intézményrendszer és jogi háttér megteremtésére kell szánnia a kabinetnek. Az SZDSZ által szorgalmazott több-biztosítós egészségügyi modell bevezetésével kapcsolatban pedig úgy fogalmazott: abba „ne ugorjunk fejest”, csak nagyon alapos előkészítéssel szabad bevezetni.
Gyurcsány Ferenc konkrétum említése nélkül, de szintén kifogásokat fogalmazott meg a reformok kapcsán az MSZP elnökségi ülésén. A miniszterelnök úgy ítélte meg: a változtatásokkal, a kormány szándékaival, ezen belül az egészségügyi reform céljával túl kevesen azonosulnak. Szerinte szakítani kellene azzal a gyakorlattal, hogy mindenről egy szűk stáb, végső soron pedig ő maga dönt. Gyurcsány – elképzelhető, hogy csak az MSZP-ben való saját népszerűség-növelése miatt – nagyobb vitákat, párton belüli és kívüli konzultációkat szeretne a reformokról.
Kóka János (SZDSZ) gazdasági miniszter kemény hangú nyilatkozatban reagált Horn Gyula szavaira, mondván: „A céltalan populizmust az ország nagyon drágán fizetheti meg.” Szerinte „a valamikori államszocializmus és a mai Fidesz politikájának szelleme járja be” az exkormányfő nyilatkozatát. Ha van tanulsága a Horn-kormány regnálásának és bukásának – véli Kóka –, az az, hogy a reformokat a ciklus elejétől kell vállalni. – Ezért pártom, az SZDSZ és én is messzemenően támogatom azt a bátor átalakítómunkát, amit az SZDSZ vezette tárca az egészségügy modernizációja érdekében végez – hangoztatta Kóka. A szintén SZDSZ-es Horn Gábor azzal vágott vissza az exkormányfőnek: a volt miniszterelnök magánemberként azt gondol és nyilatkozik, amit akar. – Végre van egy olyan kabinet, amely bele mert vágni a jelentős reformintézkedések meghozatalába! – hangsúlyozta a szabad demokrata képviselő, aki Horn Gyula írói munkássága részének minősítette a vizitdíj eltörlésének kezdeményezését. A politikus leszögezte, hogy a vizitdíjat az Országgyűlés felhatalmazása alapján vezetik be Magyarországon, amelyet a teljes kormányoldal támogatott.
Molnár Lajos egészségügyi miniszternek most nagyon sokat kell kibírnia, hiszen az átalakítások minden egyes érintett szereplője, a gyógyszerészek, az orvosok, a politikai pártok, az önkormányzatok saját érdeküket, helyüket, álláspontjukat védve támadják őt – ezt már Bőhm András SZDSZ-es képviselő jelentette ki. A kisebbik kormánypárt országos tanácsának elnöke az Info Rádiónak úgy nyilatkozott: ha Gyurcsány Ferenc kormányfő nem támogatná komolyan a reformokat, akkor azok véget érnének, mint ahogy az SZDSZ koalíciós részvétele is befejeződne. – Alapkérdés Gyurcsány Ferenc támogatása – tette hozzá, s kifejtette: nincs több finanszírozási lehetőség, az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnak nem áll rendelkezésére több forrás.
A Fidesz szerint kizárólag az MSZP és az SZDSZ parlamenti képviselői tehetnek arról, hogy ma Magyarországon az embereknek vizitdíjat kell fizetni. Cser-Palkovics András, a legnagyobb ellenzéki párt szóvivőhelyettese kijelentette, a vizitdíj rossz az embereknek, ezért továbbra is arra szólítják fel a kormányoldalt, vonja azt vissza.
Mint arról a Magyar Nemzet beszámolt, szinte csak az orvos jóindulatán múlhat, hogy sürgősségi ellátásra szorulónak minősíti-e a hozzá forduló beteget, s akkor nem kell vizitdíjat fizetni. A közzétett 31 kategória valamelyikébe ugyanis csaknem mindenki beleeshet, mint például a fulladásosan köhögők, a szívritmuszavarral küszködők, a vérző vagy a tetanuszoltást igénylő betegek.
Orbán Viktor: Három év alatt közel 40 százalékos minimálbér-emelés