Megéri átlépni az országhatárt

Becsült adatok szerint honfitársaink tízezrei intézik ügyeiket, illetve költik el pénzüket különböző szolgáltatásokra külföldön. Ennek oka a százezrekben és milliókban mérhető megtakarítás mellett az is, hogy az adóhivatal Bécsben, Münchenben vagy éppen Pozsonyban nem bukkan rá „ügyfeleire”. Eközben Budapesten a csatlakozás óta egyre több a külföldi rendszámú, hazai tulajdonban lévő gépkocsi.

2007. 01. 04. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bécs, München után Pozsony is feliratkozott azon városok listájára, ahová honfitársaink ezrei járnak át „ügyeiket” intézni. Hogy mit is intéznek a magyarok a közeli városokban? A többi között Münchenben az autóvásárlást, Pozsonyban a szervizt, Bécsben pedig a repülőutat, vagy éppen az ékszervásárlást. Az anonimitás persze nem biztosított, lévén, hogy uniós országokról, városokról van szó, ám nehezen elképzelhető: a magyar adóhivatal munkatársai bécsi, müncheni és pozsonyi boltokban fognak majd számlák után kutakodni. Arról nem is beszélve, hogy mindezeket a szolgáltatásokat olcsóbban vehetik igénybe. Panaszkodnak is a jelenségre a budapesti utazási irodák, autókereskedők és a luxuscikkek forgalmazói.
Ám a tapasztalatok szerint nemcsak a kifejezetten vagyonos réteg „éli fel” a pénzét külföldön, hanem azok is, akiknek számít a tíz- és százezrekben mérhető megtakarítás is. Egy friss felmérés szerint manapság a magyarok egyötöde olcsó vásárlás céljával utazik külföldre. Néhány évvel ezelőtt még a megkérdezettek sokkal kisebb aránya mondta, hogy pénzkímélő bevásárlásokat végez a szomszédos államokban, mert ott alacsonyabbak az árak.

Gyakorlati okok. Nem kedvelem, ha extraadókkal és extrabiztosításokkal terhelnek, ezért van svájci rendszám a BMW-men – fejtette ki érdeklődésünkre a zürichi „hátteret” egy budapesti vállalkozó, aki elmondta azt is: a bőrüléses, full extrás autója az alpesi köztársaságban potom 6 millió forinttal került kevesebbe, mint itthon. Hozzátette: nemcsak a vételár, de a fenntartási költség is a töredéke a hazainak. Például az önrész nélküli casco a méregdrága autóra alig 30 ezer forintra jön ki havonta. Az üzletember azt is elárulta: újabban Szlovákia a sláger. Bárki betérhet például valamelyik szlovák márkakereskedőhöz Kassán vagy Révkomáromban, és fizethet. Senkit sem érdekel, honnan jött, és a dokumentumok kiállításánál sem lepődnek meg a külföldi, illetve az Európai Unió határain belül mégiscsak belföldi tulajdonoson, ha fel tud mutatni valamilyen szlovákiai címet is. Miután nincs regisztráció a határon, akkor és úgy használja itthon vagy más országban az autót, ahogy tetszik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.