Az ország alapjában véve egységes, a pártpolitikai megosztottság nem gyökerezik mélyen az emberekben – mondta tegnap Sólyom László elnök újévi beszédében. A köztársasági elnök kifejtette: a közbizalom felépülése azért sem lehetetlen, mert a pártpolitikai megosztottság – amely ma oly sok embert elvakít – mégsem gyökerezik mélyen. Felmérések bizonyítják, hogy honfitársaink az életüket vezérlő, a tartásukat adó értékekről egyformán vélekednek, tekintet nélkül arra, hogy egyébként jobb- vagy baloldalinak tartják-e magukat – tette hozzá. Mivel közös értékeink között mindenki első helyen említi a gyermeket, az államfő arra szólított fel, hogy forduljunk a gyermekek felé, hiszen ők gazdagítanak minket a reménnyel, értük érdemes áldozatot vállalni.
*
Az elnök szerint a társadalmat uraló pártpolitikai megosztottság az ország egyik legsúlyosabb gondjává vált. – Nem folyhat valódi vita még szakmai ügyekben sem – mondta, majd feltette a kérdést: „Lehet-e ilyen körülmények között változást várni, és remélni, hogy mégiscsak lehet más a politika? Hogy nemcsak a pártok, a politikusok pillanatnyi hatalmi érdekei, hanem a hosszabb távú szempontok, az autonóm vélemények is szóhoz jutnak a politikában?” Majd Sólyom László így folytatta: Igenis lehet más a politika! A megrázkódtatás után helyre kell állítani a közbizalmat, amely nem épülhet a mesterségesen szított és fenntartott megosztottságra – jegyezte meg újévi beszédében. Közölte azt is, hogy ha a megszorító intézkedéseket bevezető kormány a kölcsönös bizalom jegyében áldozatvállalást, belátást vár el az emberektől, akkor a választópolgár is emelkedettséget, komolyságot várhat el a kormánytól, az Országgyűléstől és a pártoktól, nem pedig „adok-kapok politikai színházat”. A köztársasági elnök felhívta a közélet figyelmét, hogy a civil szerveződések véleményeit is érdemben mérlegelje.
„Jobb- és baloldaliak, a kormánypártiak és az ellenzékiek közül ugyanannyian – méghozzá sokan – tartják fontosnak a családot, a gyermekvállalást, a gyermekek jó neveltetését és a biztonságot. Mindkét oldalról hajszálra ugyanannyian büszkék arra, hogy magyarok. Ugyanígy egyöntetűen vallják az alapvető erkölcsi értékeket is” – fogalmazott Sólyom László, aki szerint ez azt jelenti, hogy meg kell értenünk egymást az ország dolgaiban is. Nehéz évet hagytunk magunk mögött, és nehéz év áll előttünk, az országgyűlési választások után mindenki megtudta, hogy az állam nem képes jóléti szolgáltatásait fenntartani, elkerülhetetlen a szigorítás, ugyanakkor a tavalyi év tanulsága az is: a politikának meg kell változnia – mondta az államfő. Az Európai Unió bővítése és a határon túl élő magyarság kapcsán arról beszélt: „Egy közösség vagyunk az országon belül, de egy közösséget alkot a magyar nemzet egésze is.” Hétfőtől Románia az unió tagja lett, így a magyar nemzet túlnyomó része – több mint 12 millióan – immár ugyanazon közös politikai, gazdasági és jogi térség része – mutatott rá Sólyom László. A szociális felelősségről úgy vélekedett: méltányos, ha azok, akik a rendszer előnyeit élvezik, abból gazdagodtak meg, támogassák ugyanazon rendszer elesetteit. Az államfő beszédét a Sándor- palotában vették fel, mögötte a falon látható volt a magyar nemzeti lobogó és egy Széchenyi Istvánt ábrázoló festmény.
Sírás a víz alatt