A magyar liberális szocialisták és radikális demokraták jó ideje beletörődtek: az SZDSZ elhagyta az elődök örökségét valamelyik épülő autópálya mentén – fogalmazott az Élet és Irodalomban Schiffer András. A rendszerváltozás idején az SZDSZ-re hívei és ellenfelei egyaránt úgy tekintettek: ők azok, akik kérlelhetetlenül védelmezik demokraták és antidemokraták emberi jogait, ők azok, akikre mindig számíthatnak a politikailag, kulturálisan vagy szociálisan marginalizált társadalmi csoportok, akik törvényes, emberhez méltó bánásmódot követeltek utcai randalírozóknak, köztörvényes bűnözőknek is – írta a civil jogvédő. Schiffer András kifejti: „Október 23-án az ellenszegülőkkel és a barikádépítőkkel szemben – a hatályos jogszabályok alapján – a rendőrségnek joga és kötelessége volt nemcsak fellépnie, de kényszerintézkedéseket is foganatosítania. A rendőrségi fellépés azonban olyan szinten vált aránytalanná, hogy alapjaiban ingatta meg a jogállami intézményekbe vetett bizalmat. Élő adásban láthattuk, amint a földön fekvő, megbilincselt tüntető testébe az összes arra járó egyenruhás rúg egy méretest.” A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) ügyvivője úgy véli: a törvényesen megtartott Fidesz-gyűlés résztvevői apokaliptikus körülmények között hagyhatták el a helyszínt. A mentelmi jogát igazoló Révész Máriusz országgyűlési képviselőt eszméletlenre verték a rend őrei. Schiffer megemlítette a fejmagasságban kilőtt gumilövedékeket és azt is, hogy a maszkos, jelvény nélküli rendőrök a felvételek alapján ugyanúgy dobáltak utcaköveket, mint egyes tüntetők.
Írásában a Védegylet szervezőbizottságának tagja kijelenti: egy liberális soha nem vonhatja kétségbe, hogy még a legádázabb politikai ellenfele emberi méltósága is éppúgy sérthetetlen, mint bárki másé: „A magyar liberális párt prominensei szürreális kampányba kezdtek az őszi rendőri jogsértések első számú felelőse, Gergényi Péter mellett. A szebb napokat látott Demszky Gábor – mintegy feltéve a koronát pártja önsorsrontó ámokfutására – november közepén még ki is tüntette a Vasprefektust.” Ekkor jegyzi meg Kuncze Gábor tréfálkozását a demonstrálókon és a súlyosan megsérült Révész Máriuszon, a traktorok budapesti kitiltását, valamint a fővárosi tüntetések hangosításának és színpadállításának engedélyhez kötését, amelyek Schiffer szerint a véget jelzik, „ennél nincs lejjebb”. „Ami megmaradt: a diffúz Orbán-fóbia, továbbá a közösségi szempontokat a tőke ellenében is érvényesíteni képes hatósági szervezetrendszer leépítésének és a közszolgáltatások hideg vérű piacosításának (röviden: a kisebb állam) politikája. … A szabadság és a szolidaritás hívei ezért nem szavazhatnak többé Kuncze, Demszky, Pető, Magyar és Kóka pártjára” – írta a TASZ ügyvivője.
Pető Iván a Népszabadságnak minderre úgy reagált, hogy alacsony színvonalú a publicisztika. A szabad demokrata honatya szerint aki az SZDSZ-től félti a demokráciát, az nem ismeri az országot. Fodor Gábor úgy látja, vannak az írásban megfontolandó gondolatok, a pártban is vannak viták, de ez természetes. Béki Gabriella lapunknak azt mondta: Schiffer már több esetben bírálta az SZDSZ-t, nem lepte meg az írás. A szabad demokrata politikus sok mindenben egyetért a TASZ ügyvivőjének véleményével, szerinte is hangsúlyosabban kellene kiállni az emberi jogokért.
Orbán Viktor: Három év alatt közel 40 százalékos minimálbér-emelés