Szocialista kisregény a Népszabadságban

Negyvenoldalas Gyurcsány-melléklettel jelenik meg ma a Népszabadság. Az MSZP-közeli napilapban Szembenézés címmel elemzi az ország, a társadalom, a politika helyzetét a miniszterelnök, de különös figyelmet fordít a Fideszre, hiszen a tanulmány jelentős része a legnagyobb ellenzéki párt „radikális populizmusával” foglalkozik. Úgy tudjuk, a kormányfő azért akarja még a parlament tavaszi ülésszaka előtt tematizálni a közéletet, mert már egy hete köztudomású: holnap Orbán Viktor is nyilvános beszédet mond a Fidesz Jövőnk Műhelyének Igazságosság címet viselő vitasorozatának összegzéseként.

2007. 01. 26. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyurcsány Ferenc kisregény vastagságú tanulmánya egy nappal előzi meg a Fidesznek az igazságosság kérdését elemző rendezvényét. Az MTI 30 oldalasra, míg a Hírszerző internetes orgánum 40 oldalasra becsüli a kormányfő dolgozatát, amelyet az MSZP tisztújítás előtt álló kongresszusi küldötteinek, a párt testületi vezetőségének és a kormány tagjainak küldtek el.
Az MSZP által alapított Szabad Sajtó Alapítvány résztulajdonában álló Népszabadságban ma megjelenő elemzés első mondata a napilap beharangozója alapján a következő lesz: „Magyarország veszélyes útra tévedt: régi és újabb félelmek, rossz politikai ösztönök, valamint szakmai politikai hibák vezettek a 2006 őszén kialakult helyzetig.”
A miniszterelnök úgy fogalmaz: igaza van azoknak, akik azért bírálják, mert nem ismertette a választások után részletes politikai programját. Ezzel szemben – mint ismeretes – a bírálatok többségét nem ezért kapta a kormányfő, hanem azért, amiért a választások előtt eltitkolta a gazdasági adatokat és a tervezett intézkedéseket. A mostani politikai helyzetet elfogadhatatlannak tartó Gyurcsány Ferenc úgy ítéli meg, hogy a Fidesz egyre inkább megsérti a demokratikus minimumot. A legnagyobb ellenzéki pártról azt írja: a Fidesz már évek óta önmagát azonosítja a nemzettel, kormányon gyengítette a parlamentarizmus intézményrendszerét, ellenzékben elvitatta a parlamenti többség jogát a kormányzáshoz, illetve megkérdőjelezi a nem általa vezetett kormány legitimitását. „A bal- és a jobboldal közötti hagyományos megkülönböztetés meghaladását sürgető pártelnök annyit mindenképpen elért, hogy pártja klasszikus értelemben ma nehezen tekinthető konzervatív pártnak, sokkal inkább igaz rá a nacionalista, populista” – állítja az egykori KISZ-titkár.
A kiszivárgott, saját hazugságait beismerő őszödi beszédről szólva Gyurcsány úgy véli: a legnagyobb hibát ott követte el, hogy nem a nagy nyilvánosság előtt hangzott el „a valóságos helyzetről szóló értékelése”.
Az MSZP előtt álló kihívásokról úgy értekezik a kormányfő: „választania kell (…), hogy Nagy Imre politikai, szellemi örökösének tekinti magát, így pedig éppen Kádárral szemben is fogalmazza meg és fogadja el ezt az örökséget”. Gyurcsány Ferenc a reformok folytatása mellett teszi le a voksát, amellyel a „kölcsönös megértés irányába” szeretne lépést tenni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.