Abszurd magyarázatok a tér lezárására

Kudarcot vallott az MSZP kísérlete a Fidesz kordonbontásának mai parlamenti elítélésére. Tegnap a párt visszalépett, így a rendkívüli ülést nem hívják össze. Közben Szilvásy György kancelláriaminiszter újabb magyarázattal állt elő a Kossuth tér további lezárására. – Az elmúlt hónapokban az őrültek száma megszaporodott, és legalább 60 embert komolyan kell venni – mondta. Később a kormányoldalt érintő állítólagos likvidálási tervekről is említést tett.

2007. 02. 09. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ülésezett tegnap a parlament házbizottsága, amelyet követően kiderült: az MSZP visszavonta a ma tartandó rendkívüli ülésre vonatkozó kezdeményezését, ezért a párt által benyújtott, a Kossuth téri kordont elbontó fideszes képviselők felelősségéről szóló önálló indítványt nem rendkívüli, hanem rendes ülésen tárgyalja meg a Ház. Előzőleg az SZDSZ már jelezte: nem partner egy ilyen politikai akcióban, és a párt frakciója amúgy is ülést tart ma Tatán.
Eközben Szilvásy György, a titkosszolgálatokat felügyelő kancelláriaminiszter újabb magyarázatokkal állt elő arról: miért kell a Kossuth teret az emberek elől elrekesztő kordont a március 15-i ünnep végéig fenntartani. A köztévé reggeli adásában arról beszélt: jobboldali csoportok március 15-re sok akciót készítenek elő. Egyik céljuk, hogy felaprózzák a rendőri erőket, és elvonják a Kossuth térről. – Aki pedig ilyet tesz, annak nem lehetnek békés céljai – érvelt. Úgy fogalmazott: az elmúlt hónapokban megszaporodott az őrültek száma, és legalább hatvan embert komolyan kell venni. – Fizikai megsemmisítést is kilátásba helyező fenyegetést is dokumentáltak a szervezetek – állította.
Nem sokkal később, a Szili Katalin házelnökkel folytatott megbeszélése után a kancelláriaminiszter arról beszélt: továbbra is szélsőséges szervezetek fenyegetésével, azok aktivizálódásával kell számolni.
Kérdésünkre, hogy Bene László országos rendőrfőkapitány miért nyilatkozta hétfőn azt: a kordon eltűnhet vagy visszahúzódhat a Kossuth téren, megismételte: számára a nemzetbiztonsági kabinet szerdai álláspontja az irányadó. Eszerint a tér elrekesztését az indokolja, hogy megszaporodtak a gyakran életveszélyes fenyegetések egyes kormánypárti politikusok és a kormány tagjai ellen. Szilvásy tegnap sem állt elő semmilyen konkrétummal, bizonyítékkal a fenyegetéseket illetően. Ezt kérdésünkre azzal magyarázta: nem teregetik ki a kártyákat, mert államtitkokról van szó. A kancelláriaminiszter arról tájékoztatta Lázár Jánost (Fidesz) és Simicskó Istvánt (KDNP), a honvédelmi és a nemzetbiztonsági bizottság elnökeit, szélsőséges csoportoknak az a szándékuk, hogy „öszszehangolt akcióikkal megzavarják a március 15-i nemzeti ünnepet, és nem zárható ki a konkrét támadás sem egyes közintézmények ellen
– Az a cél, hogy megelőzzünk minden olyan cselekményt, amely a Parlament épületét és az Országgyűlés működését veszélyezteti – ezt már Szili Katalin mondta. Az Országgyűlés elnöke levelet írt négy közjogi méltóságnak a Kossuth téri kordon ügyében. A házelnök asszony azt kérte a közjogi méltóságoktól, hogy fogalmazzák meg, a kordon tekintetében mi az, ami jogszerű, ésszerű és elvárható. Úgy látja ugyanis, hogy a gyülekezési törvény nem tudja egyszerre és megfelelően biztosítani a gyülekezési jog gyakorlásának, valamint a legfontosabb alkotmányos intézmények tekintélyének, biztonságának, illetve az intézmények fizikailag is zavartalan működésének az összhangját. Arra a felvetésre, nem zavarja-e, hogy négy hónap után csak most kap információt az állítólagos terrorveszélyről, azt válaszolta: nem vonja kétségbe az illetékesek intézkedéseit.
Répássy Róbert, a Fidesz frakcióigazgatója nem tartja kizártnak, hogy ha a kormány visszaadná a Kossuth teret a polgároknak, a Fidesz is szervezne eseményt a térre március 15-én vagy előtte. Rámutatott, hogy információi szerint a kormány is a Kossuth térre tervezi a központi ünnepségeket. Az ellenzéki politikus szerint nem ismétlődhet meg, ami október 23-án történt, hogy Gyurcsány Ferenc és „néhány munkatársa” magában ünnepli meg a nemzeti ünnepet, „a népet pedig távol tartja a helyszíntől”. – Az, hogy a vasfüggöny március 15-ig marad a Kossuth téren, a hatalom nyílt provokációja. Nyílt provokáció az emberek, a szabadságjogok és a demokrácia ellen – jelentette ki.
Juhász Ferenc, az MSZP alelnöke tegnap sajtótájékoztatón úgy nyilatkozott: pártja sajnálja, hogy a Fidesz blöffnek nevezi a nemzetbiztonsági kabinet ülése után nyilvánosságra került információkat, miközben a fideszes politikusok is tapasztalhatják: az „utcai indulat és a pokol” percek alatt képes elszabadulni.
Szikinger István alkotmányjogász továbbra is úgy látja: a rendőrségi törvény alapján nem lehet korlátozni a gyülekezési jogot, tehát ez alapján nem lehet a kordonnal tiltani az emberek gyülekezését. Szilvásy György bejelentésével kapcsolatban kifejtette: azokból azt lehet kiszűrni, hogy a rendőrség miért nem tudja lefolytatni március 15-ig a nyomozást. Egyáltalán, még a nyomozás megindulásáról sem lehetett hallani – jegyezte meg, hozzátéve: a kancelláriaminiszter nagyon súlyos bűncselekmények elkövetésének terveiről számolt be, amelyeknek elejét tudná venni a rendőrség vagy a Köztársasági Őrezred. – Ahhoz nem feltétlenül kell demonstráció, hogy ne adj’ isten valakit lelőjenek – mondta. Az alkotmányjogász kifejtette: ha a Kossuth tér elkerítésének törvényes alapjai megvolnának – a törvények szerint nincsenek meg –, akkor kellene bizonyítani a tér lezárását, az okokat. Végül megjegyezte: az egész magyarázkodás, amit a kormány és a rendőrség ad, abszurd, ráadásul napról napra változik.

Betiltott tüntetés Veszprémben. Nem engedélyezte a veszprémi rendőrkapitányság a Gyurcsány Ferenc miniszterelnök mai látogatásának idejére tervezett demonstrációt – értesült lapunk. A helyi polgárok kezdeményezésének a kormányfő személyi biztonságára hivatkozva vetett gátat a kapitányság. A tiltó határozatból az is kiderül, hogy a rendőrség lezárja Veszprém belvárosának nagy részét. A kormányfőt délután két órára várják a városba, a közterületeket viszont már reggel nyolc órától elrekesztik, ahol déltől négy óráig a gyalogosok sem közlekedhetnek.

Az AI hiányolja a rendőri azonosítókat. Az Amnesty International (AI) különösen aggályosnak tartja, hogy a rendőrség túlzott erőt alkalmazott tavaly ősszel a tüntetőkkel szemben, megtagadták egyes őrizetbe vett személyek ügyvédhez való jogát, illetve sok rendfenntartó nem viselt azonosító jelvényt – nyilatkozta tegnapi budapesti sajtótájékoztatóján Dick Oosting, a szervezet európai uniós irodájának igazgatója. Hozzátette: azt kérik a kormánytól, a Gönczöl-bizottság jelentésének tükrében intézkedjen, hogy a jövőben a rendőrök viseljenek azonosító jelvényt, és így ne ismétlődhessen meg az, ami tavaly ősszel. (P. T.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.