Az olajár húzta a Molt

Nem túl jelentős emelkedéssel indult a hét első napja, a BUX csak 57 pontot tudott javítani árfolyamán, a vezető részvények ezúttal megosztottak voltak. A Mol kivételével az összes nagyobb forgalmú papír ára gyengült. Az olajipari részvényeket az emelkedő kőolajárak drágították. A nap meglepetését a Linamar okozta újabb, 4,5 százalékos erősödésével.

2007. 02. 27. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magasra ívelt a BUX árfolyama napközben, zárásra azonban elfogyott a lendület, így végül csak minimális pluszt tudott kisajtolni magából a hazai mutató. Negatív nemzetközi hatás nem nagyon érte a magyar indexet, annál nagyobb volt a befektetői pesszimizmus, amely lefelé tolta a vezető részvények árfolyamának többségét.
A BUX nyitáskor 110 ponttal állt előző záráskori szintje felett, a tőkepiaci mutató a nap nagyobbik részében 24 300 pont körül mozgott, majd a kereskedés vége előtt elkezdődő eladások leszorították az indexet. Zárásra az indikátor 24 214 pontra esett vissza, így csupán 57 pontnyi plusz maradt a napközben megtermelt 200 pontnyiból.
Nyugat-Európában enyhe emelkedő trend alakult ki, a DAX és az FTSE 100 mutatók fél százalék körüli javulást produkáltak. A nap meglepetését viszont a tengerentúl tartogatta azzal, hogy a TXU befektetési társaságot megveszi egy befektetői csoport, amelynek élén a Kohlberg Kravis Roberts & Co. és a Texas Pacific Group befektetési társaságok állnak. A Henry Kravis és George Roberts vezette KKR és a Texas Pacific által kínált vételár 15 százalékos felárat jelent a papír pénteki záró árfolyamához képest. Az adósság beszámításával a TXU-ügylet teljes értéke 45 milliárd dollár. Elemzők szerint ez az ügylet azért is segíti a piacot, mert erre a területre korábban kevesen figyeltek. Az Egyesült Államokban Alan Greenspan, a Federal Reserve (Fed) leköszönt elnöke azt nyilatkozta a Wall Street-i kereskedés elején, hogy az amerikai gazdaság az év végére a visszaesés fázisába is kerülhet. Greenspan szerint 2001 óta van fellendülés az országban, és egy idő után a recessziót előidéző elemek a gazdaságban jelentkeznek, s „már kezdjük látni is ezeket”.
Budapesten 26 milliárd forintos forgalom mellett a legnagyobb érdeklődés a Mol iránt jelentkezett, az olajipari papírok kurzusát 2,2 százalékkal drágította az emelkedő nyersolajár. A másik három vezető részvény viszont gyengélkedést mutatott, a Magyar Telekom 1,5 százalékkal, az OTP 0,1 százalékkal lett olcsóbb. A kis forgalmú részvények látványos drágulást produkáltak, a Linamar, a Rába és a Synergon erősödése volt a legmeghatározóbb. A Linamar egymaga 4,5 százalékkal drágult. A bankközi devizapiacon az euró 253 forint szint fölé emelkedett napközben, a BÉT zárásakor azonban újból 251,50 forint körül kereskedtek az uniós devizával.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.