Bár közismert, hogy olyan vitatott személyiségeknek, mint a „vörös gróf”, Károlyi Mihály, a budapesti Kossuth téren szemlélheti meg mindenki az emlékművét, s a Tanácsköztársaság, valamint a vörösterror főszereplőiről találunk elnevezve utakat, utcákat szerte az országban, a realitásokat figyelembe véve nem várható, hogy a közeljövőben a kormányzóról akár közterületet nevezzenek el, vagy szoborállítással adózzanak emlékének.
M. Kiss Sándor történész szerint az ország politikai helyzetét és hangulatát figyelembe véve – enyhén szólva is – nincs sok esélye annak, hogy Horthy Miklósról közterületi műalkotás készüljön. Történelmileg kényes kérdéseket fele-fele arányban támogatnának vélhetően mind a politikusok, mind pedig a társadalom. Az mindenesetre tény – jegyezte meg –, hogy annyi iszapot, szitkot és átkot már nem szórnak a kormányzó személyére, mint az elmúlt rendszerben vagy akár a kilencvenes évek első éveiben. Horthyról nagyon negatív képet próbáltak festeni az elmúlt évtizedekben, a történésztársadalomnak pedig a mai napig nincs egységes véleménye sem a kormányzó személye, sem pedig az általa fémjelzett korszak megítéléséről.
M. Kiss úgy látja, leginkább a felsőoktatásnak kellene biztosítania azt a színvonalat, amely következtében a diákok az elegendő ismeretanyag alapján saját maguk tudásából merítve alkotnának akár pozitív, akár negatív, de szakszerű képet Horthy Miklósról. Mindezek azonban már olyan oktatási szakági kérdésekhez, többek között a bolognai rendszer hozadékához, valamint az egészséges nemzettudat meglétéhez, illetve nem létéhez vezetnek, amelyek kifejtéséről naphosszat tudna értekezni – nyilatkozta M. Kiss Sándor. A történész saját – terjedelmi okokból leegyszerűsített – véleménye, hogy Horthy Miklós tisztességes ember volt, de nem kiemelkedő kvalitással rendelkező politikus. Ezzel egyébként a kormányzó is tisztában volt – jegyezte meg.
Megemlékezések. Ma Kenderes önkormányzata a Horthy Miklós Társasággal együtt megemlékezést tart vitéz nagybányai Horthy Miklós halálának ötvenedik évfordulóján. Ökumenikus istentisztelet kezdődik délelőtt 10 órakor a helyi református templomban, majd ünnepi beszéd és koszorúzás lesz a családi kriptánál. Délután Kenderesen Koltay Gábor Horthy, a kormányzó című filmjét is megtekinthetik az érdeklődök, amely után közönségtalálkozón beszélgethetnek a rendezővel.
Budapesten a Szent István-bazilikában vasárnap 12 órakor lesz ökumenikus mise és istentisztelet Horthy Miklós emlékére, amelyet katolikus részről Szabó Géza protonotárius-kanonok, a Szent Jobb őre mutat be, református részről pedig Csuka Tamás nyugalmazott református tábori püspök. Az eseményen jelen lesz özvegy Horthy Istvánné és fia, ifjabb Horthy István.
A Jobbik Magyarországért Mozgalom vasárnap lovas felvonulást szervez Horthy Miklós halálának évfordulója alkalmából. A párt célja– azonkívül, hogy fejet hajtanak a kormányzó emléke előtt –, hogy megpróbálják Horthy negatív közéleti megítélésének megváltoztatását is előmozdítani, eloszlatni a személyével, politikájával kapcsolatos csúsztatásokat, hazugságokat. A lovas huszárok felvonulása előreláthatólag délután fél kettőkor indul a Szent István-bazilika elől a Március 15. térre. Itt felszólal Bogdán Péter, Kenderes polgármestere, Pörzse Sándor újságíró, Zagyva György Gyula, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom elnöke, valamint Vona Gábor, a Jobbik elnöke.
Miért ennyire agresszív és nárcisztikus Magyar Péter?