Kóka János (SZDSZ) gazdasági miniszter a hírek szerint részt vesz a ma esti bécsi operabálon. Az esemény hivatalos honlapján az olvasható: János Kóka „Wirtschaftsminister” az ötödik páholyban foglal majd helyet Mohamed Bin Assa al Jaber sejkkel együtt. A szabad demokraták elnöki pozíciójára aspiráló politikusnak az sem jelent gondot, hogy a belépődíj egy fő részére nem kevesebb, mint 36 800 euróba, vagyis körülbelül 9,4 millió forintba kerül. Feltehetőleg Kóka magával viszi majd kedvesét is – mint ahogy a szombati budapesti operabálon is együtt mulattak –, így közel 20 millió forintot szórakozhat el egy este alatt a magyar milliárdosok listáján is előkelő helyen álló miniszter.
A bécsi operabál tízmilliós belépődíjához képest a szombati budapesti mulatság költsége aprópénz lehetett a politikusnak, hiszen itt a legdrágább jegy is „csak” 288 ezer forint volt.
*
A budapesti bál idején az Andrássy úton tiltakoztak azok, akik szerint a méregdrága belépőjegyek, a több százezer forintos báli ruhák és az egész felhajtás felesleges fényűzés egy olyan világban, ahol egyre nagyobb a szakadék szegények és gazdagok között. Úgy tűnik, a gazdasági miniszter nem osztja a tiltakozók véleményét; erre utal, hogy az osztrák fővárosban is részt vesz a „felesleges fényűzésben”.
Szerettük volna megkérdezni Kóka Jánostól, egyedül vagy párjával együtt jelenik-e meg a bécsi operabálon, illetve nem gondolja-e, hogy a súlyos megszorítások időszakában rosszul veszi ki magát, ha a gazdasági miniszter sok millió forintért mulat egy operabálon, de lapzártánkig nem kaptunk választ kérdéseinkre.
Kóka korábban sem szégyellte vagyonát, és mindig büszkén vallott kedves értéktárgyairól. Például 2004-es gazdasági miniszteri kinevezése után a Playboynak adott interjúban másfél millió forintos arany karórájáról és negyven darabból álló öltönygarnitúrájáról értekezett. Igaz, hírhedt helikopterétől időközben megvált, de újabban a Normafánál épülő luxusvillája szolgáltat témát a sajtónak. Kiderült, a költségek leírása végett családi vállalkozása mögé bújva építi föl a 600-660 négyzetméteres házat, amely elkészülte után becslések szerint 300 millió forintot érhet. Ráadásul magát az ingatlant a miniszter nem tüntette föl a vagyonnyilatkozatában.
Amint arról a napokban beszámoltunk, Kóka János volt cége, a Meditcom Orvosi Informatikai és Szolgáltató Kft. értékesíti a vizitdíj-automaták szoftverét. A szabad demokrata politikus 2004 októberéig volt résztulajdonosa a Meditcomnak, és csak miniszteri kinevezése után hagyta ott a társaságot.
Emlékezetes, 2003 februárjában Kiss Elemérnek, a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszternek azért kellett távoznia a kormányból, mert kiderült, hogy a nevét viselő ügyvédi iroda több állami megbízást kapott. Medgyessy Péter akkori miniszterelnök a döntést azzal magyarázta: a politikusoknak az erkölcs és a jog szabályai közül mindig a szigorúbbat kell választaniuk, és nem fogja eltűrni, hogy kormánya egyetlen tagjára is a korrupció leghalványabb árnyéka vetülhessen. Ez az elv a Gyurcsány-kormány idején már nem érvényesült.
Kóka János nemcsak vagyona, vitatott cégügyei és urizáló allűrjei miatt kerül olykor a címlapokra, hanem botrányos kijelentései miatt is. Nagy vihart kavart tavaly, amikor a rögtönzésszerű leépítési stílusát bíráló kárvallott beosztottjainak nemes egyszerűséggel azt mondta: a mocsár lecsapolásakor a békákat nem szokták megkérdezni. 2005-ben a tudományos élet szereplőit bőszítette föl, amikor azt közölte: „A földdel kellene egyenlővé tenni az MTA versenyképességet közvetlenül nem szolgáló területeit.” Talán ezeknél is ismertebb a Kóka által hangoztatott „Magyarország, a pannon puma” vagy a „dübörög a gazdaság” szlogen. A dübörgő gazdaság vízióját a Kóka által vezetett Gazdasági és Közlekedési Minisztérium sok száz millió forintos reklámkampánnyal próbálta elhitetni az emberekkel, miközben a valóság ennek éppen az ellenkezőjét mutatta. Debreczeni József könyvéből – amelyet a regnáló miniszterelnökről, Gyurcsány Ferencről írt – az is kiderül, hogy a „dübörgő gazdaság” ötlete Kókától származik, aki ezt az ellenzék provokálására kívánta használni a kampányban. A tárca újabban sem sajnálja a pénzt az önreklámozásra: mint azt megírtuk, az elkövetkező hónapokban bruttó 300 millió forintot fordítanak médiafelület-vásárlásra, kommunikációs üzeneteik továbbítására.
Gál Kinga: Az EP Patrióták frakciója szavazatával nem támogatja az új, Ursula von der Leyen vezette Európai Bizottságot