Kóka János tízmillióért vett jegyet

Egyik operabálból a másikba jár a napokban Kóka János gazdasági miniszter, aki a szombati budapesti esemény után ma a bécsi elitnek mutathatja meg másfél millió forintos arany karóráját. Az SZDSZ elnökjelöltjét az országos megszorítások idején az sem riasztja el, hogy a belépődíj tízmillió forint.

2007. 02. 15. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kóka János (SZDSZ) gazdasági miniszter a hírek szerint részt vesz a ma esti bécsi operabálon. Az esemény hivatalos honlapján az olvasható: János Kóka „Wirtschaftsminister” az ötödik páholyban foglal majd helyet Mohamed Bin Assa al Jaber sejkkel együtt. A szabad demokraták elnöki pozíciójára aspiráló politikusnak az sem jelent gondot, hogy a belépődíj egy fő részére nem kevesebb, mint 36 800 euróba, vagyis körülbelül 9,4 millió forintba kerül. Feltehetőleg Kóka magával viszi majd kedvesét is – mint ahogy a szombati budapesti operabálon is együtt mulattak –, így közel 20 millió forintot szórakozhat el egy este alatt a magyar milliárdosok listáján is előkelő helyen álló miniszter.
A bécsi operabál tízmilliós belépődíjához képest a szombati budapesti mulatság költsége aprópénz lehetett a politikusnak, hiszen itt a legdrágább jegy is „csak” 288 ezer forint volt.
*
A budapesti bál idején az Andrássy úton tiltakoztak azok, akik szerint a méregdrága belépőjegyek, a több százezer forintos báli ruhák és az egész felhajtás felesleges fényűzés egy olyan világban, ahol egyre nagyobb a szakadék szegények és gazdagok között. Úgy tűnik, a gazdasági miniszter nem osztja a tiltakozók véleményét; erre utal, hogy az osztrák fővárosban is részt vesz a „felesleges fényűzésben”.
Szerettük volna megkérdezni Kóka Jánostól, egyedül vagy párjával együtt jelenik-e meg a bécsi operabálon, illetve nem gondolja-e, hogy a súlyos megszorítások időszakában rosszul veszi ki magát, ha a gazdasági miniszter sok millió forintért mulat egy operabálon, de lapzártánkig nem kaptunk választ kérdéseinkre.
Kóka korábban sem szégyellte vagyonát, és mindig büszkén vallott kedves értéktárgyairól. Például 2004-es gazdasági miniszteri kinevezése után a Playboynak adott interjúban másfél millió forintos arany karórájáról és negyven darabból álló öltönygarnitúrájáról értekezett. Igaz, hírhedt helikopterétől időközben megvált, de újabban a Normafánál épülő luxusvillája szolgáltat témát a sajtónak. Kiderült, a költségek leírása végett családi vállalkozása mögé bújva építi föl a 600-660 négyzetméteres házat, amely elkészülte után becslések szerint 300 millió forintot érhet. Ráadásul magát az ingatlant a miniszter nem tüntette föl a vagyonnyilatkozatában.
Amint arról a napokban beszámoltunk, Kóka János volt cége, a Meditcom Orvosi Informatikai és Szolgáltató Kft. értékesíti a vizitdíj-automaták szoftverét. A szabad demokrata politikus 2004 októberéig volt résztulajdonosa a Meditcomnak, és csak miniszteri kinevezése után hagyta ott a társaságot.
Emlékezetes, 2003 februárjában Kiss Elemérnek, a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszternek azért kellett távoznia a kormányból, mert kiderült, hogy a nevét viselő ügyvédi iroda több állami megbízást kapott. Medgyessy Péter akkori miniszterelnök a döntést azzal magyarázta: a politikusoknak az erkölcs és a jog szabályai közül mindig a szigorúbbat kell választaniuk, és nem fogja eltűrni, hogy kormánya egyetlen tagjára is a korrupció leghalványabb árnyéka vetülhessen. Ez az elv a Gyurcsány-kormány idején már nem érvényesült.
Kóka János nemcsak vagyona, vitatott cégügyei és urizáló allűrjei miatt kerül olykor a címlapokra, hanem botrányos kijelentései miatt is. Nagy vihart kavart tavaly, amikor a rögtönzésszerű leépítési stílusát bíráló kárvallott beosztottjainak nemes egyszerűséggel azt mondta: a mocsár lecsapolásakor a békákat nem szokták megkérdezni. 2005-ben a tudományos élet szereplőit bőszítette föl, amikor azt közölte: „A földdel kellene egyenlővé tenni az MTA versenyképességet közvetlenül nem szolgáló területeit.” Talán ezeknél is ismertebb a Kóka által hangoztatott „Magyarország, a pannon puma” vagy a „dübörög a gazdaság” szlogen. A dübörgő gazdaság vízióját a Kóka által vezetett Gazdasági és Közlekedési Minisztérium sok száz millió forintos reklámkampánnyal próbálta elhitetni az emberekkel, miközben a valóság ennek éppen az ellenkezőjét mutatta. Debreczeni József könyvéből – amelyet a regnáló miniszterelnökről, Gyurcsány Ferencről írt – az is kiderül, hogy a „dübörgő gazdaság” ötlete Kókától származik, aki ezt az ellenzék provokálására kívánta használni a kampányban. A tárca újabban sem sajnálja a pénzt az önreklámozásra: mint azt megírtuk, az elkövetkező hónapokban bruttó 300 millió forintot fordítanak médiafelület-vásárlásra, kommunikációs üzeneteik továbbítására.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.