Március 31-ig maradhat a vasfüggöny

Az országos rendőrfőkapitány-helyettes arra utasította Gergényi Péter budapesti rendőrfőkapitányt, hogy határozza meg pontosan, meddig marad lezárva a Kossuth tér, ugyanis Gergényi sokat vitatott intézkedésében eddig az szerepelt: „a szükséges ideig”. Információink szerint a kordon fenntartásának új határideje: március 31. Eközben kiderült: az október 23-i eseményeket vizsgáló alternatív bizottság pénteken hozza nyilvánosságra a jelentését.

2007. 02. 20. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Kossuth tér műveleti területté nyilvánításáról szóló, Gergényi Péter által hozott intézkedés felülvizsgálatát rendelte el a napokban Szabadfi Árpád, az országos rendőrfőkapitány helyettese. Ez abból a lapunk birtokába került határozatból derül ki, amelyet a rendőrség a Deport ’56 nevű szervezetnek küldött.
Az ügy előzménye: a Deport ’56 december 9-én tüntetni szeretett volna a Parlament előtt, de Gergényi Péter – arra hivatkozva, hogy a műveleti területté nyilvánított tér nem közterület – hatáskör hiányában elutasította a bejelentés tudomásulvételét. A határozat ellen a Deport ’56 panaszt nyújtott be, amelyet Szabadfi Árpád, az ORFK helyettes vezetője tavaly december 11-én még azzal utasított el, hogy a műveleti terület fogalom használata ugyan téves, de egyébként az intézkedés jogszerű. Azonban a Deport ’56 novemberben külön is panaszt tett a Kossuth teret műveleti területté nyilvánító Gergényi-féle intézkedés ellen is, amelyre csak a napokban adott hivatalos választ az ORFK helyettes vezetője. Szabadfi Árpád újabb határozata már azt tartalmazza: a Gergényi-féle intézkedés határozatlan időre szóló meghoszszabbításának felülvizsgálatát tartja indokoltnak, és arra utasítja a budapesti rendőrfőkapitányt, hogy „az intézkedés időbeli hatályát – feltéve, hogy az intézkedés alapjául szolgáló biztonsági kockázatok fennállása továbbra is megállapítható – határozott időtartamban állapítsa meg”. Az indokolás egyértelműen rögzíti: a törvények szerint csak ideiglenes hatállyal lehet biztosítási intézkedést hozni, vagyis határozott időpontot kell megadni.
Az utasításra válaszul Tóth Gábor, a BRFK helyettes vezetője arról tájékoztatta Szabadfi Árpádot, hogy a Kossuth téri kordont március 31-én éjfélig kívánják fenntartani – nyilatkozta lapunknak Garamvölgyi László, az ORFK szóvivője. Jármy Tibor, a BRFK szóvivője viszont nem kívánta kommentálni az ügyet.
Szerdahelyi Szabolcs, a Deport ’56 elnöke a Magyar Nemzetnek azt mondta, a Fővárosi Bíróságnál folyamatban lévő per keresetét erre a határozatra is kiterjesztik, és kérik a bíróságtól, hogy a Kossuth tér lezárását elrendelő határozatot teljes terjedelemben helyezze hatályon kívül.
Eközben a Fidesz tegnap arra szólította föl a kormányt, hogy ne manipulálja az Európai Bizottság jogi és igazságügyi biztosának, Franco Frattininek a holnapi magyarországi látogatását, és mondja el neki az igazat az október 23-án történtekről, ha már az ellenzéknek eddig nem sikerült azt megtudnia. Balog Zoltán, az Országgyűlés emberi jogi bizottságának fideszes elnöke szerint Frattini látogatása annak a következménye és bizonyítéka, hogy az uniót aggodalommal töltötte el a magyar hatóságok jogsértő magatartása, különösen október 23-ával összefüggésben. A politikus jelezte, Frattini vele és az október 23-át vizsgáló alternatív bizottság tagjaival is találkozik majd, így nem csak a kormány véleményét ismerheti majd meg. Balog Zoltán szerint a kormány hamis propagandát és hangulatkeltést indított el a látogatás körül. Szájer József, a Fidesz európai parlamenti képviselője ehhez hozzátette, erőteljes törekvést lát, hogy Frattininek egy minél szebb „Potemkin-falut építsenek fel”, hogy úgy tűnjön, Magyarországon a kormány az emberi jogok őre.
Szájer József szerint Szabadfi Árpád határozata annak az udvarias beismerése, hogy a rendőrség nem tartotta be a gyülekezési törvényt. Úgy vélte: bár az intézkedés fontos és pozitív előrelépés, egyben álszent magatartás is, hiszen a kormánynak minden jogköre megvan ahhoz, hogy akár egy óra alatt megsemmisítse a Kossuth teret műveleti területté nyilvánító rendelkezést. Emlékezetes, Franco Frattini az október 23-i brutális rendőri akciók után levélben érdeklődött a történtekről az Igazságügyi és Rendészeti Minisztériumnál. A tárca két válaszlevelet küldött, amelyben a kormányfő kezdeményezésére fölállított Gönczöl-bizottság munkájára utalva közölték, az ügyben vizsgálat zajlik. Amióta a Gönczöl-bizottság befejezte munkáját, Petrétei József egy harmadik levelet is küldött Frattininek, amelyben angol nyelven összefoglalta a bizottsági jelentést, és tájékoztatta a biztost arról, miként lehet megtekinteni a teljes szöveget.
Morvai Krisztina, az október
23-i eseményeket vizsgáló alternatív bizottság társelnöke tegnap arról tájékoztatta lapunkat, hogy pénteken hozzák nyilvánosságra jelentésüket, amelyet kora délutántól a www.oktober23bizottsag.hu internetes címen bárki elolvashat.

Bizottságban tárgyalna az MSZP. A nemzetbiztonsági és a honvédelmi bizottság összehívását kezdeményezte Tóth Károly és Keleti György, hogy a testületek a múlt heti kudarcba fulladt, összevont ülés után hozzanak „nagy többséggel” állásfoglalást a Parlament biztonságának garantálása érdekében. Az MSZP-s politikusok szerint biztosítani kell az Országgyűlés rendeltetésszerű működését, a Kossuth tér hitelének és hagyományának megfelelő állapotok visszaállítását, és korszerű biztonsági intézkedések életbeléptetését. Ez utóbbi megszervezése miatt az MSZP a kormánytól az anyagi, a rendőrségtől pedig a szakmai feltételek megteremtését várják. A politikusok ötpárti tárgyalásokon a gyülekezési törvény újragondolását is szükségesnek tartják, a konkrét elképzeléseikről azonban nem számoltak be.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.