Nyílt levél Frattininek

Három volt alkotmánybíró nyílt levélben hívta fel a tegnap este hazánkba érkezett Franco Frattini uniós biztos figyelmét arra, hogy a magyar kormány által a tavaly őszi erőszakos cselekmények kivizsgálására felkért Gönczöl-bizottság jelentése elfogult, egyoldalú és hiányos. A neves alkotmányjogászok rámutatnak, a jelentés a pártállami diktatúra szellemét idézi, és megpróbálja elfedni Gyurcsány Ferenc miniszterelnök felelősségét. Gyurcsány-nyal ma tárgyal Franco Frattini.

2007. 02. 21. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Gönczöl-bizottság jelentésének egyoldalúságára, ténybeli hiányosságaira és Gyurcsány Ferenc miniszterelnök személyes felelősségére hívta fel a tegnap hazánkba érkezett Franco Frattini uniós igazságügyi biztos figyelmét nyílt levelében három volt alkotmánybíró. Herczegh Géza, Tersztyánszkyné Vasady Éva és Zlinszky János álláspontja szerint a kormány által fölkért munkacsoport a tavaly őszi eseményekért való felelősség megállapítása helyett „igyekezett a kormányfő felelősségét elködösíteni”, a tüntetők ellen erőszakosan fellépő rendőrség tevékenységét pedig egészében jogszerűnek minősítette, leszámítva néhány egyéni túlkapást. A volt alkotmánybírák hangsúlyozták: „az emberi méltóság tisztelete, az embertelen és megalázó bánásmód és büntetések tilalma, a szabad véleménynyilvánítás és a gyülekezési jog a jogállam olyan alapvető értékei, amelyeknek megsértése semmilyen körülmények között sem fogadható el”. Emiatt az alkotmányjogászok – mint írják – kénytelenek voltak a Gönczöl-bizottság jelentését kiegészíteni, helyesbíteni. Az új dokumentumot az angol fordítás elkészülte után megküldik Frattininek.
– „A jelentés felfogása, érvelése a jogállam értékrendjével szemben a pártállam, Rákosi Mátyás és Kádár János diktatúrájának továbbélő szemléletét tükrözi, amelyben az emberi jogok az állam adományai, megsértésük bocsánatos bűn, a rendőrség állam az államban, a jogaival élő polgár pedig potenciális ellenség” – fogalmaztak.
Franco Frattini, az Európai Bizottság alelnöke, az unió igazságügyért és szabadságjogokért felelős biztosa tegnap késő este érkezett Magyarországra, és ma tárgyal Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel, Sólyom László köztársasági elnökkel, illetve a parlament emberi jogi bizottságának és az október 23-i eseményeket vizsgáló alternatív bizottságnak a tagjaival is.
Lázár János, az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának fideszes elnöke tegnap a Magyar Rádiónak azt nyilatkozta: a Kossuth tér tekintélyét a kordon lebontásával lehetne visszaadni. Ismeretes, Szabadfi Árpád országos rendőrfőkapitány-helyettes arra utasította Gergényi Péter budapesti rendőrfőkapitányt, határozza meg pontosan, meddig marad lezárva a Kossuth tér, ugyanis az intézkedésben eddig az állt: „a szükséges ideig”. Hétfőn kiderült: március 31-ig a BRFK lebontja a vasfüggönyt.
Szili Katalin házelnök után tegnap Danks Emese kormányszóvivő is üdvözölte a rendőrség döntését, amely szerinte megfelel a „szükségesség, az ésszerűség és az arányosság” elvének. Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője úgy reagált: amit a kormány most művel, az nem több egy álszent játéknál, hiszen megvan a jogi lehetősége arra, hogy órákon belül elbontassa a kordont.

Vizsgálják a feljelentést. A Fővárosi Bíróság még vizsgálja, hogy elbírálásra alkalmas-e az a kiegészített feljelentés, amelyet a BRFK nyújtott be a Kossuth téri kordont lebontó fideszes politikusok ellen garázdaság és rendzavarás szabálysértése miatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.