A Gönczöl-bizottság jelentésének egyoldalúságára, ténybeli hiányosságaira és Gyurcsány Ferenc miniszterelnök személyes felelősségére hívta fel a tegnap hazánkba érkezett Franco Frattini uniós igazságügyi biztos figyelmét nyílt levelében három volt alkotmánybíró. Herczegh Géza, Tersztyánszkyné Vasady Éva és Zlinszky János álláspontja szerint a kormány által fölkért munkacsoport a tavaly őszi eseményekért való felelősség megállapítása helyett „igyekezett a kormányfő felelősségét elködösíteni”, a tüntetők ellen erőszakosan fellépő rendőrség tevékenységét pedig egészében jogszerűnek minősítette, leszámítva néhány egyéni túlkapást. A volt alkotmánybírák hangsúlyozták: „az emberi méltóság tisztelete, az embertelen és megalázó bánásmód és büntetések tilalma, a szabad véleménynyilvánítás és a gyülekezési jog a jogállam olyan alapvető értékei, amelyeknek megsértése semmilyen körülmények között sem fogadható el”. Emiatt az alkotmányjogászok – mint írják – kénytelenek voltak a Gönczöl-bizottság jelentését kiegészíteni, helyesbíteni. Az új dokumentumot az angol fordítás elkészülte után megküldik Frattininek.
– „A jelentés felfogása, érvelése a jogállam értékrendjével szemben a pártállam, Rákosi Mátyás és Kádár János diktatúrájának továbbélő szemléletét tükrözi, amelyben az emberi jogok az állam adományai, megsértésük bocsánatos bűn, a rendőrség állam az államban, a jogaival élő polgár pedig potenciális ellenség” – fogalmaztak.
Franco Frattini, az Európai Bizottság alelnöke, az unió igazságügyért és szabadságjogokért felelős biztosa tegnap késő este érkezett Magyarországra, és ma tárgyal Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel, Sólyom László köztársasági elnökkel, illetve a parlament emberi jogi bizottságának és az október 23-i eseményeket vizsgáló alternatív bizottságnak a tagjaival is.
Lázár János, az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának fideszes elnöke tegnap a Magyar Rádiónak azt nyilatkozta: a Kossuth tér tekintélyét a kordon lebontásával lehetne visszaadni. Ismeretes, Szabadfi Árpád országos rendőrfőkapitány-helyettes arra utasította Gergényi Péter budapesti rendőrfőkapitányt, határozza meg pontosan, meddig marad lezárva a Kossuth tér, ugyanis az intézkedésben eddig az állt: „a szükséges ideig”. Hétfőn kiderült: március 31-ig a BRFK lebontja a vasfüggönyt.
Szili Katalin házelnök után tegnap Danks Emese kormányszóvivő is üdvözölte a rendőrség döntését, amely szerinte megfelel a „szükségesség, az ésszerűség és az arányosság” elvének. Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője úgy reagált: amit a kormány most művel, az nem több egy álszent játéknál, hiszen megvan a jogi lehetősége arra, hogy órákon belül elbontassa a kordont.
Vizsgálják a feljelentést. A Fővárosi Bíróság még vizsgálja, hogy elbírálásra alkalmas-e az a kiegészített feljelentés, amelyet a BRFK nyújtott be a Kossuth téri kordont lebontó fideszes politikusok ellen garázdaság és rendzavarás szabálysértése miatt.
Gál Kinga: Az EP Patrióták frakciója szavazatával nem támogatja az új, Ursula von der Leyen vezette Európai Bizottságot