Az országos átlagbérhez viszonyítva jelentős mértékű gyermeknevelési segéllyel, babakelengye-pótlékkal és házasságkötés-stimuláló díjjal ösztönzik Romániában a gyermekvállalást. A bukaresti hatóságok még 2004-ben vezették be a havi nyolcszáz lejes (hatvanezer forint) gyermeknevelési juttatást, amelyre a kétéves időtartamú gyermeknevelési szabadság folyamán jogosultak a kismamák. Az intézkedés rövid idő alatt eredményre vezetett, a lakosság körében ugyanis látványosan megnőtt a gyermekvállalási kedv. Mindez nem véletlen, hiszen Romániában néhány millióra rúg azoknak a száma, akiknek a havi jövedelme nem éri el az átlagbérnek megfelelő gyes összegét. Ha a gyesen lévő szülő (az apa is letöltheti a gyermeknevelési időszakot) a kétéves szabadságot megszakítva folytatja korábbi munkaviszonyát, az állam már csak 15 ezer forintnak megfelelő havi juttatást ad.
Ugyancsak 2007. január elsejétől fizeti a román állam az úgynevezett babakelengye-pótlékot. A 150 lejes (11 ezer forint) juttatásra valamennyi csecsemő jogosult. Ezenkívül egyébként a romániai önkormányzatok – költségvetésük függvényében – tíz- és húszezer forintnak megfelelő összegű „prémiumban” részesítik a közigazgatási területükön született kicsiket. Pénzzel ösztönzik Romániában a házasságkötést is. Korra való tekintet nélkül kétszáz eurót kap minden pár, amely január elsejétől köt házasságot; a juttatás egyedüli feltétele, hogy a családalapítók első alkalommal házasodjanak. Mivel a támogatás bevezetését már a múlt év végén beharangozták a hatóságok, sokan 2007-re halasztották korábbra tervezett frigyüket, de leginkább a romák vették igénybe a juttatást. Az elmúlt másfél hónap alatt romániai cigányok százai – jelentős részük idős személy – mondták ki a 200 eurót érő boldogító igent.
A román hatóságok nem véletlenül honorálják a családalapítást és a gyermekvállalást. Az ENSZ nemrég bemutatott kutatása szerint a jelenleg 21,5 millió lakosú ország lélekszáma 2050-re 16 millióra csökken, ráadásul ennek több mint fele hatvan év fölötti lesz. Mindez azt jelenti, hogy egy aktív felnőttnek kilenc másik személyt kell „eltartania” – Romániában jelenleg tízmillió felnőtt, hatmillió nyugdíjas és ötmillió gyermek él. A bukaresti statisztikai hivatal a napokban közölte: 2006-ban enyhén csökkent ugyan a népességfogyás az országban, de a természetes szaporodás még mindig negatív értéket mutat. Veres Valér szociológus, a kolozsvári Babes–Bolyai Tudományegyetem oktatója egyébként úgy véli, nincsenek jelentős eltérések az országos statisztika és a romániai magyarság demográfiai mutatói között. Szerinte ha a születés, elhalálozás, elvándorlás, asszimiláció terén fennálló irányzatok a következő években is megmaradnak, akkor 2025-re a romániai magyarság száma a jelenlegi körülbelül másfél millió főről egymillióra csökken.
Bölöni László is a román parlamenti választáson való részvételre buzdít