Tüntetés a sziklapincék ölén

Szabolcs Attila, a XXII. kerület polgármestere és Urbán András, a Promontórium Borlovagrend nagymestere tegnap petíciót adott át a fővárosi városházán a Soós István Borászati Szakközépiskola és Technikum értelmetlen megszüntetése ellen. Ezt követően este a százhat éves intézmény megmentéséért a budafokiak az iskola tanáraival, diákjaival és az ország világhírű borászaival karöltve, élőlánccal, fáklyás felvonulással demonstráltak a Savoyai Jenő téren.

2007. 02. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem igazán borász az, aki nem dolgozott vagy nem volt Budafok sziklapincéiben – írta Mercz Árpád a Budafok–Borváros című munkájában. A szerző szerint a dél-budai városrész ma is a borászok Mekkájának tekinthető, amely egyedülálló és bámulatra méltó. Budafok óvárosi része ma is lenyűgözi kacskaringós, macskaköves utcáival, a gesztenyefák között megbúvó kastélyaival a látogatót. Nem véletlen, hogy itt építette fel Törley József világhírű pezsgőgyárát, mert a hegyek belsejében a még Mária Terézia idejében megkezdett kőbányászat eredményeként kialakult csaknem ötven kilométernyi pincerendszer kiváló helyet teremtett a tárolásra a Buda környéki szőlőkből előállított habzó borokhoz. Természetesen itt épült fel az ország első pincemesteri tanfolyamának helyet adó pince is, amelyet az őslakos Neugebauer családtól vásárolt meg 1901-ben a Földművelési Minisztérium. A borászati iskola épületét a pincével szemben emelték több mint százkét évvel ezelőtt. Az áldozat nem volt hiábavaló, hiszen a hozzáértők azóta is emlegetik, hogy az iskolában elinduló szakemberképzéssel gyakorlatilag megmentették a századfordulón szinte minden európai szőlőültetvényt feldúló filoxéravész után igencsak megrendült magyar borászatot. Azóta a magyar bornak világhírt szerző szakemberek százait készítették itt fel a borászat középfokú ismereteire.
John Emese, a Fővárosi Közgyűlés oktatási bizottságának SZDSZ-es alelnöke szerint az alapképzést azért kívánják Budafokon megszüntetni, mert a törvényes minimum létszámokat sem tudja az intézmény jelenleg feltölteni, így az oktatás fajlagos költségei nagyon magasak. Az alapképzést ezért áthelyezik a Pesti Barnabás Élelmiszer-ipari Szakközépiskolába, a gyakorlat viszont maradhat Budafokon. – Minden javaslatot megfontolunk, de nekünk a teljes oktatási rendszer működéséért felelős döntéseket kell hoznunk – jelentette ki lapunknak a politikus.
Urbánné Huszár Klára, az iskola igazgatója elfogadhatatlannak tartja ezt az érvelést, hiszen a főváros támogatása mellett eddig is több mint hatvanmillió forintot sikerült összeszednie az intézménynek saját bevételekből és szakképzési hozzájárulásokból. Mint lapunknak elmondta, a gyakorlati oktatásuk valóban nagyon drága, de megtalálhatják azokat a támogatókat, akik természetben (például növényvédő szerekkel) is segíthetik az oktatást Budafokon. A létszámokat pedig nem azért nem töltötték fel, mert nem volt elég jelentkező, hiszen két és félszeres a túljelentkezés. Azért lettek viszonylag alacsonyak az osztálylétszámok, mert minőségi szűrés volt a jelentkezők között – mutatott rá az igazgató. Az iskola megszüntetésének híre felháborította az egész borászszakmát és a helyi önkormányzatot is.
A Soós István Borászati Szakközépiskola ügyében délben petíciót adott át a fővárosi önkormányzat illetékesének a fővárosi városházán Szabolcs Attila, a XXII. kerület Fidesz–KDNP-s polgármestere és Urbán András, a budafoki Promontórium Borlovagrend nagymestere. A petíció átadásánál jelen voltak a Magyar Borrendek díszruhába öltözött képviselői, valamint az intézményben korábban végzett híres borászok is.
A petíciót aláírták a XXII. kerület volt szocialista polgármesterei, Bollók Istvánné és Hajas Ervin is, Lendvai Ildikónak, a városrész szocialista országgyűlési képviselőjének azonban hiányzott a kézjegye a dokumentumról.
Információink szerint az MSZP frakcióvezetője arra hivatkozva nem írta alá a petíciót, hogy ez a lépés gyengítené a pozícióit az iskola érdekében folytatott tárgyalásain. A képviselőt tegnap hiába kerestük, hogy megkérdezzük tőle, valójában miről tárgyal a fővárosban, ha emiatt nem tiltakozhat az iskola megszüntetése ellen. Szabolcs Attila a városháza előtt úgy nyilatkozott: van lehetőség az iskola megmentésére, például a borászok szakképzési hozzájárulásának felhasználásával az iskola fenntartására.
Lapzártakor még tartott az a demonstráció, amelyben fáklyás felvonulással és élőlánccal tiltakoztak Budafokon az iskola bezárása és áthelyezése ellen. A felvonulás tervezett végpontja a Budát a töröktől felszabadító főúrról, a Promontort (a későbbi Budafokot) alapító Savoyai Jenőről elnevezett tér. A kerület tervei szerint a herceg egykori pincéjének megnyitásával itt alakíthatják ki a Kárpát-medencei borászok kulturális központját, amelyhez a borászati iskola is szervesen kapcsolódna, ha ezt a politikai döntéshozók nem teszik végképp tönkre egy tollvonással.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.