Szombatra az Országgyűlés egészségügyi bizottságának rendkívüli összehívását kezdeményezte a Fidesz és a KDNP – közölte tegnap Mikola István, a bizottság fideszes alelnöke Semjén Zsolttal, a KDNP elnökével közös sajtótájékoztatón. Az ellenzéki politikus szerint a kormányzat és az egészségügyi tárca „úgy gyalogol át a jogszabályokon, mint forró kés a vajon”. Méltánytalannak tartja, hogy az aláírás végső határidejének lejárta előtt néhány nappal küldte meg az egészségbiztosító az új finanszírozási szerződések tervezetét a kórházaknak, ráadásul hiányosan: egyrészt nem tartalmazzák a járóbeteg-szakellátásra vonatkozó fejezeteket, másrészt nem szabják meg a teljesítményvolumen-korlátot, azaz azt a maximális teljesítménymennyiséget, amit a biztosító még finanszíroz. Semjén Zsolt zsarolásnak tekinti, hogy a kormány diktátumokat ad, és azzal fenyegeti az intézményeket, hogy ha nem írják alá a szerződéseket, akkor rosszabbul finanszírozzák a gyógyítást.
A kezdeményezést nem támogatta az MSZP. Schvarcz Tibor, a bizottság szocialista alelnöke úgy reagált: a testület ülését nem is lehetne szombatig házszabályszerűen összehívni, így hétfőn dönthetnek arról, hogy tárgyalnak-e a kérdésről.
Továbbra sem lehet tudni, hogy pontosan hány kórház nem köti meg az új finanszírozási szerződést, több intézmény ugyanis mára kapott időpontot az aláírásra. Voltak olyan intézmények, amelyek csak záradékkal ellátott szerződést voltak hajlandók aláírni. Tegnap délelőtt 11 óráig az intézmények fele már aláírt – közölte Horváth Ágnes, az Egészségügyi Minisztérium államtitkára. Mint arról lapunkban már többször beszámoltunk: többféle hátrány is éri azokat a kórházakat, amelyek nem írják alá az új szerződéseket. Egyrészt nem igényelhetnek állami forrást az elbocsátandó dolgozók végkielégítésének kifizetéséhez, nem pályázhatnak az átalakítások egyszeri költségeinek támogatására kiírt pályázatra, s alacsonyabban határozzák meg az összesen finanszírozható teljesítményüket is.
A Nógrád megyei kórház főigazgatója aláírta a szerződést, de ahhoz jogfenntartó nyilatkozatot csatolt, amelyben a finanszírozás újratárgyalását kezdeményezi. Becsó Zsolt, a tulajdonosi jogokat gyakorló Nógrád megyei önkormányzat fideszes elnöke közölte: az egészségügyi miniszter döntésének felülvizsgálata céljából keresetet nyújtanak be a Fővárosi Bírósághoz.
Drámai, csaknem 600 millió forintos forráscsökkenéssel kell számolnia a megkötött OEP-szerződés szerint a dunaújvárosi Szent Pantaleon Kórház Kht.-nak, amely hiába minősül súlyponti kórháznak, feladatai és fekvőbeteg-területellátási kötelezettsége növekedésének dacára rendkívül alacsonyan meghatározott teljesítményvolumen-korlát szerint kell a következőkben gazdálkodnia. Ennek ellenére a szerződést aláírta a főigazgató. Cserna Gábor alpolgármester (Fidesz) záradékkal látta el a szerződést. Lényege, ha a finanszírozás nem fedezi a szolgáltató költségeit, akkor perelni fogják az egészségbiztosítót, illetve elvárják, hogy érvénytelenítse a szerződést, ha az alapját adó törvényeket visszavonják.
Biankó finanszírozási szerződést írattak alá tegnap a fővárosi kórházigazgatókkal, az egészségügyi ellátásban vasárnaptól Budapesten várható a legnagyobb káosz – közölte Pesti Imre, a fővárosi egészségügyi bizottság fideszes alelnöke. Ismeretes, a Fővárosi Közgyűlés MSZP–SZDSZ-es többsége csütörtökön elfogadta a miniszteri kórház-átszervezési javaslatot. Szolnoki Andrea, az egészségügyi bizottság szabad demokrata elnöke 80-90 százalékban hibától hemzsegőnek nevezte az OEP által készített beutalási rendet, amelyet módosítottak, például a Szent Imre-kórház esetében, ahova tüdőgyógyászati ágyakat akartak telepíteni, holott a szakellátás két éve megszűnt. – A svábhegyi gyermekklinikáról 20 fejlődésneurológiai ágy kerülne át a Szent János Kórházba, ám ott nincs hely, új épületet kell építeni, akárcsak a Szent István Kórház telephelyén, ahova a bezárt Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézetből 210 ágyat telepítettek volna. A főváros még ki sem írt pályázaton nyerendő pénzekből építene pavilonokat. A megszüntetett Schöpf-Merei anyavédelmi központ, illetve az aktív ágyaitól megfosztott Budai Gyermekkórház még egy hónapig tovább működtetheti a koraszülött-ellátást, illetve a fül-orr-gégészeti ügyeletet – mondta Szolnoki Andrea.
Pesti Imre úgy tudja, hogy fennakadások lesznek többek között Újpesten a sürgősségi baleseti ellátásban, a volt Szent László Kórházban a gyermekek ellátásában is. – A beutalási rend vasárnapra sem lesz kész – tette hozzá.

Ő lett a legszebb magyar kislány – olyan szerény, hogy még az osztálytársai sem tudtak róla