Fodor győzött Kóka otthonában

Nem Kóka Jánost jelölte pártelnöknek saját SZDSZ-szervezete. Fodor Gábornak azonban így sem lesz egyszerű dolga: ellenfelét támogatja a pártvezetés, de egyes küldötteknek vonzók lehetnek a gazdasági minisztérium nyújtotta lehetőségek is. Erre példa Wekler Ferenc autópálya-építési koordinátori kinevezése.

2007. 03. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fodor Gábort ajánlja a szabad demokraták elnökének a budapesti II. kerületi SZDSZ-csoport. Ide két évvel ezelőtt lépett be a milliárdos vagyonnal rendelkező gazdasági miniszter, s részben ebben a körzetben indult a választásokon képviselőjelöltként – sikertelenül. Forrásaink azonban figyelmeztettek, ezzel keveset nőtt Fodor esélye az elnökválasztáson, hiszen a fővárosban legalább annyi helyen jelölték Kóka Jánost, mint őt. Kóka egyenesen azt mondta, hogy 18 vagy 19 kerületben ő vezet.
Ugyanakkor információink szerint több kerület, illetve alapszervezet nem jelölt és nem is jelöl már elnökjelöltet, az ugyanis nem kötelező. Automatikusan pártelnökjelölt lehet valaki az SZDSZ-ben, ha két megyei választmány vagy száz tag vagy tíz helyi szervezet támogatását maga mögött tudja. Az ennek megfelelő számú ajánlást már az első napokban megszerezte mindkét aspiráns, sok párttag pedig nem mer nyíltan felsorakozni egyik vagy másik jelölt mögé.
Az ATV hétfői Friderikusz most című műsorában a gazdasági miniszter azt mondta, hogy információi szerint a II. kerületben – ez az egyik legnagyobb szabad demokrata alapszervezet – a választott küldöttek szintjén nagyjából egyenlő a támogatottsága Fodor Gáboréval.
*
Ehhez képest a budai városrészben 16 százalékkal kapott több jelölést a valódi liberális fordulatot és a rendpártisággal szemben a jogállamiság védelmét ígérő Fodor. Kóka János mindemellett biztos a győzelmében. Friderikusznak arra a kérdésére, akkor is örül-e majd, ha nem ő ül az SZDSZ elnöki székébe, Kóka János azt válaszolta: „Én fogok.” Fodor Gábor erre reagálva úgy fogalmazott: nem akar versenyt csinálni abból, hogy kit mennyi szervezet jelöl.
A lényeg egyébként az, hogy mennyi és kire szavazó küldötteket jelölnek a kisebbik kormánypárt március utolsó hétvégéjén esedékes tisztújító küldöttgyűlésére. Minél nagyobb egy helyi szervezet, annál több küldöttet delegálhat a tisztújító gyűlésre. Az egységesen Kóka Jánost támogató baranyai tagok például csak három fővel lesznek többen, mint a legutóbbi kongresszuson, ám ez vélhetőleg nem így történt volna, ha a Magyar Nemzet nem robbantja ki az ormánsági tagbeléptetési botrányt. A Kuncze Gábor–Magyar Bálint–Pető Iván fémjelezte szűk pártvezetés azóta sem indított vizsgálatot az ügyben. Ismeretes, a baranyai szabad demokraták elnöke Wekler Ferenc, akit Kóka János az M6-os autópálya-építés koordinátorának nevezett ki.
Az ormánsági – 800-900 fős – tagbeléptetés Wekler és Kuncze Gábor tudtával zajlott, és fő szervezője Mali Zoltán, Drávapiski polgármestere volt. Mali már kilépett az SZDSZ-ből, mert lapunk kiderítette: tavaly jogerősen elítélték lopás miatt. Az új, főképp roma származású tagok jelentős része ajándékcsomagokért írta alá belépési nyilatkozatát.

Eddig Kóka János kapott több ajánlást. Az SZDSZ elnöki posztjáért induló Kóka János 297 párttag, míg Fodor Gábor, a párt másik elnökjelöltje 117 párttag ajánlását szerezte meg keddig – olvasható a liberális párt honlapján. Kóka Jánost eddig 64, míg riválisát 42 szervezet jelölte. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.