Gyurcsány szerint lemaradtunk

Egyelőre nem lehet tudni, hogy Magyarország gázellátása stabilan garantálható-e a bizonytalan iráni, türkmén vagy azeri forrásokból, az viszont biztos, hogy Oroszország ezt biztosítani tudja – mondta Gyurcsány Ferenc a parlamentben. Azonos feltételek mellett viszont jobb, ha a Moszkvától független energiaellátás mellett állunk ki – hangsúlyozta.

Munkatársunktól
2007. 03. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország az uniós integráció elmélyítésében érdekelt külügyi, biztonságpolitikai és energetikai vonalon is – fogalmazott a miniszterelnök napirend előtt, az európai együttműködés ötvenedik évfordulójára emlékezve. Gyurcsány Ferenc megjegyezte, hazánk lemaradt az unión belüli versenyképességi versenyben. A kormányfő felszólalásában részletesen kitért arra, a kabinet miként képzeli el hazánk gázellátásának biztosítását. – Oroszország évente 650 milliárd köbméter gázt termel ki évente, a Magyarország számára elérhető Irán, amely egyébként nettó importőr, 90 milliárdot – közölte a politikus, aki szerint egyelőre nem tudni, hogy Oroszországon kívül van-e olyan stabil forrás, ahonnan gázhoz juthatunk. Gyurcsány Ferenc szerint ha feltételezzük, hogy két egymást kizáró, azonos garanciákat és árat biztosító lehetőség adódik az ország számára az energiahordozó megvásárlására, akkor jobb, ha Oroszországtól függetlenül vesszük azt meg.
Navracsics Tibor (Fidesz) az EU jogelődjét létrehozó római szerződés 50. évfordulója kapcsán úgy fogalmazott, erős Európára van szükség, amelyet Magyarország is erősíteni tud. Hozzátette: a 2002-es helyzet megváltozott, Magyarország már nem a régió éllovasa, „az utolsók között vagyunk”, az országot a közép-európai problémák megtestesítőjeként tartják számon. – Az olaj és a gáz jöhet keletről, de a szabadság csak nyugatról jöhet – fogalmazott Navracsics Tibor.
Semjén Zsolt (KDNP) arról beszélt: pártja nem támogat semmiféle oroszellenességet, ennek ellenére a kormány nem asszisztálhat az orosz gazdaságpolitikához, amelynek célja (már Nagy Péter cár óta) befolyási övezetek kialakítása.
A miniszterelnök válaszában közölte, Oroszországra mint stratégiai partnerre kell tekinteni, ez nem sért semmilyen uniós érdeket, ezt ugyanis még háttérbeszélgetéseken sem vetették a kormány szemére. A kormányfő támadta Semjént, aki szerinte ellenséges szándékkal vádolta meg Oroszországot, Navracsicstól pedig azt kérte, ismerje be, hibázott, amikor aláírta a Szabadság téri szovjet emlékmű eltávolítását célzó dokumentumot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.