Úgy tudjuk, a szerződés alapján a világörökségi környezetben található, műemléki védettség alatt álló fővárosi ingatlant 2005 elejétől három plusz három évig bérelheti vissza az államvasút. Jelenleg is a MÁV foglalja el az Andrássy út 66. szám alatti ház irodáinak döntő többségét. Az értékesítés körülményei a meglepően alacsony eladási áron túl is felettébb érdekesek. Az épületre ugyanis pályázatot nyújtott be a Vasutas Biztosítási Szervező (VBSZ) Kft., amely 25 százalékban a MÁV-é. A cég ráadásul hoszszú évek óta bérel irodát a műemlék épületben, ahol saját tőkéjéből mintegy 100 millió forintot költött a lépcsőház felújítására. Ennek ellenére az épületet értékesítő állami vállalat nem biztosított neki elővásárlási jogot. A VBSZ Kft. is megajánlotta a 900 millió forintot, ami azért számított volna 25 százalékkal kedvezőbb árnak a nyertes Andrássy Palota Kft. ajánlatával szemben, mivel az előbbi társaságot negyedrészben tulajdonolja a MÁV. A VBSZ bíróságon támadta meg az értékesítési eljárást, jogerős döntés még nem született. Addig az ingatlant nem tudja továbbadni az új birtokosa, akitől szerettük volna megtudni, hogy korábban történtek-e már próbálkozások a továbbértékesítésre, ám megkeresésünkre nem reagáltak.
*
A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium felügyelete alatt álló, közpénzből finanszírozott, súlyosan veszteséges, szárnyvonalakat bezáró MÁV 24 óra alatt sem tudott előzetes ígéretéhez híven választ adni a közvagyon sorsát firtató kérdéseinkre.
A cégadatokból egyébként kitűnik, hogy az Andrássy Palota Ingatlanforgalmazó mindössze egy projektcég, amelyet az IFF Ingatlanfejlesztési Rt. és a Unione-C Kft. hozott létre. Utóbbi két társaság vezetői testületeiben – résztulajdonosként, igazgatóként, ügyvezetőként vagy felügyelőbizottsági tagként – megtalálhatók olyan személyek is, akik a Wallis cégcsoport érdekeltségeinél is vezető tisztségviselők voltak vagy jelenleg is azok. Ismeretes, Bajnai Gordon fejlesztéspolitikai kormánybiztos korábban a Wallis vezérigazgatója volt. Kóka János gazdasági miniszter pedig nemcsak a Gyurcsány-kormányból, hanem üzletemberi múltjából ismerheti Bajnait, akivel egy időben voltak igazgatósági tagok az Aquarius 2002 Rt.-ben, mint ahogy a Webigen Rt.-ben is, de a szintén Wallis-érdekeltségű Észak-Csepel Ingatlanfejlesztési Társaság igazgatóságában is helyet foglalt korábban az SZDSZ egyik elnökjelöltje.
Teljesen leállt a vonatközlekedés a Déli pályaudvaron