Kijátszott MÁV-irodaház?

Mindössze 900 millió forintért értékesítette több mint két éve a MÁV azt az Andrássy úti irodaházát, amelyet azóta is visszabérel az állami vállalat. A nyertes az Andrássy Palota Ingatlanforgalmazó Kft. lett, amely hivatalosan be sem volt jegyezve az értékesítési pályázat kihirdetésének napján. A műemlék épület új tulajdonosai között a Kóka Jánossal korábban üzleti kapcsolatban lévő Wallis cégcsoport egy-egy vezetője is megtalálható.

2007. 03. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Úgy tudjuk, a szerződés alapján a világörökségi környezetben található, műemléki védettség alatt álló fővárosi ingatlant 2005 elejétől három plusz három évig bérelheti vissza az államvasút. Jelenleg is a MÁV foglalja el az Andrássy út 66. szám alatti ház irodáinak döntő többségét. Az értékesítés körülményei a meglepően alacsony eladási áron túl is felettébb érdekesek. Az épületre ugyanis pályázatot nyújtott be a Vasutas Biztosítási Szervező (VBSZ) Kft., amely 25 százalékban a MÁV-é. A cég ráadásul hoszszú évek óta bérel irodát a műemlék épületben, ahol saját tőkéjéből mintegy 100 millió forintot költött a lépcsőház felújítására. Ennek ellenére az épületet értékesítő állami vállalat nem biztosított neki elővásárlási jogot. A VBSZ Kft. is megajánlotta a 900 millió forintot, ami azért számított volna 25 százalékkal kedvezőbb árnak a nyertes Andrássy Palota Kft. ajánlatával szemben, mivel az előbbi társaságot negyedrészben tulajdonolja a MÁV. A VBSZ bíróságon támadta meg az értékesítési eljárást, jogerős döntés még nem született. Addig az ingatlant nem tudja továbbadni az új birtokosa, akitől szerettük volna megtudni, hogy korábban történtek-e már próbálkozások a továbbértékesítésre, ám megkeresésünkre nem reagáltak.
*
A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium felügyelete alatt álló, közpénzből finanszírozott, súlyosan veszteséges, szárnyvonalakat bezáró MÁV 24 óra alatt sem tudott előzetes ígéretéhez híven választ adni a közvagyon sorsát firtató kérdéseinkre.
A cégadatokból egyébként kitűnik, hogy az Andrássy Palota Ingatlanforgalmazó mindössze egy projektcég, amelyet az IFF Ingatlanfejlesztési Rt. és a Unione-C Kft. hozott létre. Utóbbi két társaság vezetői testületeiben – résztulajdonosként, igazgatóként, ügyvezetőként vagy felügyelőbizottsági tagként – megtalálhatók olyan személyek is, akik a Wallis cégcsoport érdekeltségeinél is vezető tisztségviselők voltak vagy jelenleg is azok. Ismeretes, Bajnai Gordon fejlesztéspolitikai kormánybiztos korábban a Wallis vezérigazgatója volt. Kóka János gazdasági miniszter pedig nemcsak a Gyurcsány-kormányból, hanem üzletemberi múltjából ismerheti Bajnait, akivel egy időben voltak igazgatósági tagok az Aquarius 2002 Rt.-ben, mint ahogy a Webigen Rt.-ben is, de a szintén Wallis-érdekeltségű Észak-Csepel Ingatlanfejlesztési Társaság igazgatóságában is helyet foglalt korábban az SZDSZ egyik elnökjelöltje.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.