A magyar olvasók keveset tudnak pártjáról. Mit szeretne elérni a Batasuna, és mi különbözteti meg az ETA-tól?
– A Batasuna tömegszervezet, amely kulturális, szociális mozgalmakkal dolgozik együtt. Minket általában az különböztet meg egyértelműen az ETA-tól, hogy az – velünk ellentétben – fegyveres szervezet. Vannak közös pontok a célokban, de két teljesen különböző szervezetről van szó. Mi kizárólag politikai és nyilvános eszközöket alkalmazunk. Nézze, Baszkföldön megoldatlan konfliktus állítja szembe a feleket, és véleményünk szerint az a legnagyobb baj, hogy kizárólag az ETA-ra akarnak összpontosítani. Márpedig az ETA a konfliktus következménye, nem pedig maga a probléma. Tehát meg kell oldani a konfliktust, ehhez pedig tárgyalni kell mindenkivel, a Batasunát és a baszkföldi néppártot is beleértve, de tárgyalni kell, mert előzetes feltételek nélkül semmit nem lehet megoldani. Engem nem zavar, hogy a néppárt nem ítéli el a francoizmust, de szeretnénk végre pontot tenni a konfliktus végére.
– A baszk lakosság mekkora része ért egyet a Batasuna programjával?
– Amióta rendszeresen mérik a függetlenségpárti baloldal eredményeit, mindig legalább 10-11, és legfeljebb 20 százalék körüli eredményeket értünk el. Tehát ez a Batasuna szavazótábora. Persze Baszkföldön nem mindenki fogadja el a függetlenségpárti baloldal javaslatait, hiszen vannak más baloldali elképzelések is. Vannak ezen kívül közösségi – de nem kommunista – hagyományok Baszkföldön, például az úgynevezett „ausolan”, ami annyit jelent, hogy kis települések közösen tartják ünnepeiket, sőt ha valamilyen nehézségbe ütköznek, akkor is közösen segítenek egymáson. Nekünk erre a társadalmi közegre is hatnunk kell.
– Mennyien beszélnek még anyanyelvükön Baszkföldön?
– Talán már csak ezer írástudatlan idős ember egynyelvű, aki alig ért valamit spanyolul is. A baszk kisebbségi helyzetbe szorított nyelv, mert Baszkföldön mindannyian kétnyelvűek vagyunk, akár a spanyol, akár a francia terület lakosságáról beszélünk. Ha a közigazgatás nem követeli meg az anyanyelv használatát, vagy nem tesznek érdekeltté egy céget, hogy megkövetelje ennek a nyelvnek a használatát, magától értetődik, hogy mindenki gyakorlati szempontból kezeli ezt a kérdést. A nyelv a politikai ellenállás eszköze Baszkföldön a külső elnyomás ellen. Tehát a hivatalos nyelv csak elmélet, mert más a gyakorlat. Nyelvünk eltűnhet – márpedig létezik ez a veszély –, de ezt nem mi mondjuk, hanem az UNESCO.
– Az idő múlásával mégis létrejött egyfajta párbeszéd Baszkföldön a békefolyamatról. Ez azt jelenti, hogy közel a béke?
– Erre nehéz válaszolni, mert az összes fél akaratán és érdekein múlik, és végül is mindenkinek vannak megvédendő érdekei, a spanyol kormány pedig választási érdekei, politikai hegemóniája miatt beavatkozik a demokratikus békefolyamatba. Hiszen ha meggondoljuk, a szocialista kormány a Baszkföldön elért esetleges béke révén biztosan megnyeri a jövő évi általános választásokat. De majd meglátjuk, mi történik.
– Rogelio Alonso, az északír kérdés elismert spanyol szakértője szerint az ír állam hibákat követett el az Ír Köztársasági Hadsereg (IRA) tagjainak a társadalomba való viszszailleszkedésével kapcsolatban. Ő azt mondta, hogy fel kell használni az ír tapasztalatokat a baszk békefolyamatban.
– Ezek a felvetések azzal kapcsolatosak, hogy hiba volt szabadon engedni a foglyokat, de szerintem éppen ellenkezőleg, nagy feszültségforrástól szabadította meg a párbeszédet. Sőt a stormonti megállapodáshoz vezetett az ír és a brit kormány lépése, mert elismerték a szabad döntést és az önrendelkezés jogát egy esetleges nagy és egyesült Írországról. Mi előbb egy politikai megállapodást szeretnénk a kétoldalú leszerelésről, aztán a többi már csak idő kérdése. Mindössze öt hónapba telne, hogy a spanyol állam kiürítse négy baszkföldi csendőrlaktanyáját, és az ETA is „csak a technikai” párbeszédfolyamat része. A spanyol államban vannak olyanok, akik szerint a foglyok szabadon engedése nem mozdítja elő a folyamatot, de szerintem igen.
– Mi történik a baszk békefolyamattal, ha José Luis Rodríguez Zapatero spanyol miniszterelnök egy év múlva elveszíti az általános választásokat?
– Lehet, hogy a baloldali kormány nem győz, de más frakciókkal együtt még kormányon maradhat. Ez hipotézis, de teljesen világos, mit akar a spanyol néppárt. Továbbra is ellenáll mindenféle párbeszédnek, visszautasít minden megoldást, és mindent rendőri eszközökre akar leszűkíteni, ez az út pedig sehova nem vezet. Ugyanez történt Franco idején, utána minden belügyminiszter azt mondta, rendőri eszközökkel fognak véget vetni a fegyveres ellenállásnak Baszkföldön.

Tigris ikerpár született a Budapesti Állatkertben – videó