Alkalmatlannak tartják Szilvásyt

A kancelláriaminiszter által felügyelt titkosszolgálatok megint olyan helyre keveredtek, ahol semmi keresnivalójuk nincs – jelentette ki tegnap Demeter Ervin az Egymásért Egy-Másért Alapítványhoz köthető milliárdos csempészési ügy kapcsán. A Fidesz politikusa szerint a testvére által az alapítványban érintett Szilvásy György alkalmatlan a szolgálatok felügyeletére.

2007. 04. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) volt és jelenlegi munkatársai egy karitatív szervezet vezetőségében tűntek fel, ami elfogadhatatlan. Nem először kerülnek az NBH munkatársai olyan területre, ahol semmi keresnivalójuk, hiszen a Fidesz egy korábbi sajtótájékoztatóján is feltűnt korában egy operatív fedésben lévő tiszt, majd a Magyar Nemzet újságírójánál jelentek meg a szolgálatok munkatársai – indokolta álláspontját Demeter Ervin. Mint arról lapunk is beszámolt, a vám- és pénzügyőrség hat személyt őrizetbe vett, akiket a Fővárosi Főügyészség előzetes letartóztatásba helyezett, mivel egy milliárdos csalás révén karitatívnak feltüntetett külföldi élelmiszer-szállítmányokat értékesített több hazai üzletláncnak az alapítvány és fő támogatója, a Herba Zrt. Demeter Ervin közölte: a közhasznú alapítvány döntéshozó szervében, a kuratóriumban szinte mindenki a titkosszolgálatok volt vagy jelenlegi alkalmazottja. Emlékeztetett, hogy ez a szervezet adott március 15-én jutalmat a Szilvásy György testvére, Szilvásy István által vezetett belügyminisztériumi kórház alkalmazottainak. Akkor az eseményen megjelent Galambos Lajos, a Nemzetbiztonsági Hivatal főigazgatója is. A kancelláriaminiszter másik testvére, Szilvásy Péter pedig az alapítvány munkatársa – mondta Demeter Ervin, aki szerint az egész ügy mutatja, hogy Szilvásy György nem alkalmas a szolgálatok felügyeletére.
A volt titkosszolgálati miniszter felhívta a figyelmet arra, hogy az igazságszolgáltatás, illetve a különböző állami, hatósági szervek befolyásolása nem új keletű próbálkozás, ennek megakadályozása érdekében meg kell tiltani, hogy a titkosszolgálatok munkatársai gazdasági társaságokban vagy civil szervezetekben tisztséget vállaljanak, kivéve, ha fedőcégről van szó, valamint ha a nemzetbiztonsági érdek ezt indokolttá teszi. Demeter Ervin megjegyezte, amikor ő felügyelte a titkosszolgálatokat, csak főigazgatói engedéllyel, rendkívül indokolt esetben vállalhatott szerepet NBH-s alkalmazott alapítványban vagy ehhez kapcsolódó gazdasági társaságban.
A hivatkozott alapítvány kuratóriumi elnöke és néhány más személy ügyében indított büntetőeljárás nem érinti az NBH egyetlen aktív vagy nyugalmazott dolgozóját sem. A szóban forgó alapítvánnyal az NBH-nak semmi néven nevezendő kapcsolata nincs és nem is volt – olvasható a Miniszterelnöki Hivatal Nemzetbiztonsági Irodájának közleményében. Hozzáfűzték: Gyarmati György, az NBH dolgozója és Simon Ibolya, az NBH nyugdíjasa saját kezdeményezésükre vesznek részt a kiemelten közhasznú karitatív szervezet tevékenységében. – Ami a Demeter Ervin által említett engedélyezési eljárást illeti, ennek szabályai nem változtak az ő minisztersége óta: Gyarmati György részvételét az erre illetékes parancsnoknak jelentette be, aki ezt tudomásul vette, az eljárás tehát mindenben megfelelt a vonatkozó, 1997-ben kelt rendelet előírásainak – érvelt a kancellária.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.