Áthidalhatatlan spanyol ellentétek

A spanyol polgárháború (1936–1939) előtti úgynevezett két Spanyolország egyre több konfliktusa éled újra a spanyol politikai közéletben, és megmerevedtek a frontvonalak a szekértáborok között. A két fő ellentábor a most kormányzó szocialisták és az ellenzékben lévő spanyol jobboldali néppárt.

2007. 04. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még a néppárti José María Aznar kormányfő első ciklusa idején (1996–2000) került sor az első fontos szakításra a külpolitikában. Aznar az európai politika helyett az amerikai szövetség távlataiban kezdett gondolkodni, és a New York-i ikertornyok összeomlása után megszerezte George Bush szövetségét, amely az iraki háború, illetve az amerikai külpolitika feltétlen spanyol támogatásában nyilvánult meg. Az iraki háború a vízválasztó a két nagy párt között, mert a nagy, madridi pályaudvari robbantások után José Luis Rodríguez Zapatero baloldali kormánya úgy döntött, kivonja csapatait Irakból, és visszatér a hagyományos német–francia szövetséghez.
A három évvel ezelőtti kormányváltás óta tovább romlott a két nagy párt viszonya, és a néppárt akkor jelentette be a belpolitikai szakítást, amikor José Luis Rodríuez Zapatero 2005 májusában keresztülvitte azt a határozatot a madridi alsóházban, amellyel kormánya felhatalmazást kapott arra, hogy tárgyaljon a Baszkföld és Szabadsággal (ETA), ha a baszk szeparatista szervezet végül lemond az erőszakról. Újabb olaj volt a tűzre, hogy Zapatero törvényesítette a spanyol azonos neműek házasságkötését, és arra készült, hogy megadóztatja az egyházat, illetve csökkenti az oktatásban betöltött szerepét. Feszültséget okozott, hogy megindult a 17 spanyol tartomány autonómiabővítő folyamata, és a legtöbb tartománnyal javában zajlanak az előrehaladott egyeztető tárgyalások – a baszkokat kivéve. A néppárt azért ellenzi ezeket a folyamatokat, mert az ország szétesésétől tart.
A madridi merénylet bírósági eljárásában a két fél ugyancsak eltérő álláspontot képvisel: a Spanyol Néppárt szerint az ETA és az al-Kaida együtt szervezte a madridi merényleteket, míg Zapatero kormánya csak az al-Kaidát teszi felelőssé. A spanyol szocialisták az ETA tavaly december végi madridi reptéri robbantásáig bíztak benne, hogy a május végi helyhatósági választásokig elérik a célt, a baszk békefolyamat valódi megindulását.
Múlt héten a szocialista kormány jelezte, hogy felelősségre akarja vonni az Aznar-kormány három tagját, amiért a madridi merénylet után közvetlenül elhallgatták az igazságot a spanyol lakosság elől. Március végén a néppárt ezért már kilátásba helyezte a médiaháborút, és úgy tűnik, nem is kell várni a hadüzenetre, javában zajlanak a virtuális összecsapások.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.