Durván megrágalmazták tegnap a kormány közeli Népszabadságban a lapunkban rendszeresen publikáló Szabó László Zoltánt, akit múlt pénteken a Szabadság téri szovjet emlékműnél tartott tüntetésen szidalmaztak, majd előállítottak a rendőrök. Az írásban az áll: „Rendőrségi körökben többen tudni vélik, hogy Szabó László Zoltán kissé talán ittas volt, amikor »le-kommunista-rendőrözte« s más, politikai tartalmú trágárságokkal illette a garázda fiatalemberrel szemben jogszerűen intézkedő járőröket.”
Ezzel szemben Szabó László Zoltán rámutatott: magas vérnyomása miatt olyan gyógyszereket szed, amelyekre tilos alkoholt innia, különben súlyos következményekkel számolhatna. Mint mondta, mélységesen felháborította, amit a Népszabadság rendőri tudósítója elkövetett, hiszen amikor a cikk megjelenése előtt nyilatkozott neki, külön kérte, hogy ilyen alaptalan rágalmat ne írjon le róla. A publicista hozzátette: az eset miatt helyreigazítást kér a laptól, és ha ennek nem tesznek eleget, személyiségi jogi és kártérítési pert indít az újsággal szemben.
Vörös T. Károlytól, a Népszabadság főszerkesztőjétől szerettük volna megkérdezni, helyreigazítják-e az ominózus cikket, de lapzártáig nem értük őt utol. Szentendrei Angéla, a BRFK helyettes szóvivője lapunknak elmondta: a Népszabadságban megjelent rendőrségi források nem a BRFK hivatalos álláspontját tükrözik. Hozzátette: a 61 éves férfit jogszerű intézkedéssel szembeni engedetlenség szabálysértése miatt állították elő, és ő a rendőri intézkedés ellen nem élt panasszal.
Mint azt megírtuk, Szabó László Zoltánt múlt pénteken a Szabadság téri szovjet emlékműnél tartott tüntetésen állították elő a rendőrök, miután egy fiatalember elleni intézkedésnél szeretett volna tanúként jelen lenni. A rendőrök durván szidalmazták, „f…szkalapnak” nevezték az ELTE és a Pázmány Péter katolikus egyetem oktatóját, majd miután ő felvételt próbált készíteni a magukat kérés ellenére sem azonosító rendőrökről, megbilincselték és elhurcolták. A férfinak megígérték, hogy kap ügyvédet, de ez végül nem történt meg.
Gaudi-Nagy Tamás, a Nemzeti Jogvédő Alapítvány ügyvezetője erre úgy reagált: visszatérő probléma, hogy a rendőrség megsérti az állampolgároknak az alkotmányban is biztosított védelemhez fűződő jogát, és az is, hogy nem közlik velük, milyen indokkal állították őket elő, milyen eljárást indítanak velük szemben.
A kollégánk elleni rendőri fellépés hamarosan az unióban is téma lehet, ugyanis Gál Kinga, az Európai Parlament néppárti képviselője bejelentette, hogy az esetről tájékoztatni fogja a brüsszeli emberi jogi bizottságot. A képviselőnő kifejtette: a magyar bíróságoknak pedig „igenis” el kell marasztalniuk a rendőrséget, mert be kell bizonyosodnia, hogy büntetlenül Magyarországon sem lehet emberi jogi szabályokat megsérteni, embereket megalázni. Hozzátette: a Civil Jogász Bizottság eljuttatta jelentését a korábbi rendőri brutalitásokról Franco Frattini igazságügyi biztosnak, és Magyarországot most ezért is fokozott figyelemmel kísérik az unióban.
Gergényi a világhálón. A kormányzati portál (www.magyarorszag.hu) vendége volt tegnap Gergényi Péter budapesti rendőrfőkapitány, aki közel két hónapja nem vett részt olyan sajtónyilvános rendezvényen, ahol az újságírók kérdéseket tehettek volna fel neki. A világhálón keresztül is kerülte a kínos ügyeket, és a tavaly őszi brutális rendőri fellépésre vonatkozó kérdést azzal hárította el, hogy Bene László országos főkapitány erről már mindent elmondott, ezt nem kívánja kiegészíteni. A BRFK sajtóosztályának tájékoztatása szerint azért a kormányzati portálon tartott fogadóórát Gergényi, mert a rendőrségi honlap jelenleg technikailag nem alkalmas fórum üzemeltetésére. (P. T.)
Az Orbán Balázst támadó Polyák Gábor David Pressman pénzosztója