Budapest nem Moszkva

Miközben Oroszországban mindenfajta vizsgálatot megelőzve négy magas rangú rendőri vezetőt váltottak le posztjáról az április 14–15-i moszkvai és szentpétervári tömegoszlatások nyomán, addig hazánkban mind a mai napig egyetlen rendőri vezetőt sem mentettek fel az őszi brutális hatósági fellépések miatt. Pedig a sokkoló tévéfelvételek mellett több vizsgálat is feltárta a vezetők súlyos mulasztásait.

2007. 04. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Oroszországban hétfőn négy magas rangú moszkvai rendőri vezetőt váltottak le posztjáról, köztük a tömegoszlatásért felelős moszkvai rohamrendőrség főnökét. Bár hivatalos magyarázat nem született, szinte bizonyos, hogy a leváltások hátterében az április 14–15-i moszkvai és szentpétervári brutális tömegoszlatások állnak, amelyek során be nem jelentett Putyin-ellenes ellenzéki megmozdulásokat vertek szét a rohamrendőrök. Az egyre több nyugati elemző által diktatúra felé sodródó országként jellemzett Oroszországban nem volt szükség hosszadalmas vizsgálatokra a személyi konzekvenciák levonásához. Ehhez képest Magyarországon hiába láthatták az emberek a tévében például az október 23-i brutális rendőrségi fellépést a bejelentett Fidesz-megemlékezésről hazafelé tartókkal szemben, és hiába állapította meg több vizsgálat is (egyebek mellett a független Civil Jogász Bizottság, vagy a kormány által felkért Gönczöl-bizottság), hogy a rendőri vezetés súlyos mulasztásokat követett el, eddig egyetlen felelőst sem távolítottak el állásából. Egyedül Petrétei József rendészeti miniszter ajánlotta fel lemondását a tévészékház ostroma után, de azt Gyurcsány Ferenc miniszterelnök nem fogadta el. Szerettük volna megkérdezni a kormányszóvivői irodán, fél évvel a történtek után miért nincs személyi következménye a rendőrségnél az őszi brutális tömegoszlatásoknak, amikor Oroszországban pár nap alatt levonták a konzekvenciákat, de lapzártáig nem kaptunk választ. Vadai Ágnes (MSZP), a Ház rendészeti bizottságának tagja sem kívánt nyilatkozni az ügyben, szerinte erről inkább az oroszokat kellene megkérdezni.
Morvai Krisztina, a Civil Jogász Bizottság társelnöke úgy vélte, ijesztő jelenség, hogy nálunk nemhogy nem váltottak le senkit, de a miniszterelnök szeptember 21-én egyenesen példamutatónak nevezte a rendőri fellépést, és a rendőri brutalitás egyik fő felelősét, Gergényi Péter budapesti főkapitányt még ki is tüntették. A Civil Jogász Bizottság ennek ellenére bízik benne, hogy előbb-utóbb nálunk is elnyerik méltó büntetésüket a törvénytelenségek és a kínzások fő felelősei – tette hozzá az ELTE büntetőjogásza. Eközben tegnap nyolc rendzavarás miatt indult szabálysértési ügyet tárgyalt a Pesti Központi Kerületi Bíróság az őszi eseményekkel összefüggésben. Egy esetben megszüntették az eljárást, négyben figyelmeztetésben részesítették az eljárás alá vont személyt, három ügyben pedig új tárgyalási napot tűztek ki.
Jegyzet a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.