Az ecuadori elnök kiutasította országából a Világbank képviselőjét. Rafael Correa másfél hete, az alkotmányozói nemzetgyűlést elfogadó ügydöntő népszavazás után már jelezte, hogy a tisztségviselőnek távoznia kell, ha bebizonyosodik a Világbank zsarolási kísérlete egy hitelfolyósítás ügyében.
Két évvel ezelőtt Correa, a neoliberalizmus ellenzője éppen gazdasági miniszter volt, amikor a Világbank elnöke, Paul Wolfowitz megtagadott egy 100 millió dolláros hitelt arra hivatkozva, hogy Ecuador megsérti a hitel felhasználását, és nem az ország adósságának törlesztésére, hanem szociális célokra fordítja egy stabilizációs olajpénzalap pénzeiből. Rafael Correa három hónapig tartó működése alatt a kormány legnépszerűbb tagja lett, mivel a szociális ágazatokra, illetve az adósságteher csökkentésére összpontosított. Elképzelései azonban keresztezték a nemzetközi pénzintézetek, főleg a Világbank céljait, ezért Correának távoznia kellett. Correa már nem volt miniszter, amikor 2005 nyarán kitört az amerikai Oxy olajcég és az állam közötti konfliktus az országgal kötött szerződések megszegése miatt.
Közben Rafael Ramírez, venezuelai olajminiszter bejelentette: május elsején a hadsereg elfoglalja az Orinoco-övezet olajlelőhelyeit, miután tíz külföldi cég aláírta új szerződéseit. A bejelentésig az amerikai ConocoPhillips, és az olasz Ente Nazionale Idrocarburi (ENI) még nem tett így, ezért távozniuk kell az országból.

Miközben keresztényeket ölnek, az unió Koránt kutat – ez lenne a prioritás?