Érdemes a vevőnek időt szánnia arra, hogy ellenőrizze a termék minőségmegőrzési határidejét, egységárát, jelölését – figyelmeztetett tegnapi tájékoztatóján Wittich Tamás, a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség főigazgatója. Hozzáfűzte: a csokinyúlnál például érdemes megnézni, hogy valódi-e, vagy csak csokoládénak látszó masszából készült, a sonka esetében azt, hogy nem valamilyen húskészítményt akarnak-e ránk sózni. A fogyasztóvédők március eleje óta 595 üzletben – közöttük 301 áruházláncban és száz húsboltban – ellenőrizték főként a húsvéti idényárukat, és az esetek 65 százalékában találtak kifogásolnivalót. Kiemelkedően sok volt a hiba az úgynevezett 100 forintos boltokban, amelyek háromnegyedében kellett szabálytalanság miatt intézkedniük.
Országos bontásban a legtöbb gondot Észak-Magyarországon, illetve a Dél-Alföldön észlelték, a legkevesebbet pedig Észak-Alföldön és Dél-Dunántúlon. Eddig összesen ötvenhét tonna húskészítményt vizsgáltak meg, ebből tíz tonna bizonyult kifogásolhatónak. A főigazgató beszámolója szerint leggyakrabban a termékek fogyasztói és egységára hiányzott, illetve a kereskedők nem elkülönítetten, jól szellőző helyen, hanem egymásra halmozva a hűtőpultban vagy annak tetején tárolták azokat.
Máskor a beszerzési bizonylatok hiányoztak, hét tonna húskészítményt pedig szabálytalanul jelöltek meg: volt olyan disznósajt, amelyről minden adat hiányzott, de találtak csak olaszul feliratozott pármai sonkát is.
Százhatvan tonna édességet ellenőriztek, s tizenhat százalékukban találtak hibát a fogyasztóvédők. Ez némi javulást jelent a korábbi időszakokhoz képest. Tipikus szabálytalanságnak számít a rosszul feltüntetett minőségmegőrzési idő, a hiányzó egységár és beszerzési bizonylatok, illetve az, hogy a termék tájékoztatóját olvashatatlanul apró betűkkel írták.
Bobál Pál a Közép-magyarországi Regionális Közigazgatási Hivatal fogyasztóvédelmi felügyelőségének igazgatója lapunknak elmondta: területükön gyakran tapasztalják, hogy termékekhez a csomagolóanyagot is hozzámérik, ez tízdekánként 15-30 forintos túlfizetést is jelent.
A felügyelők tegnap a budaörsi Tesco áruházat és a fővárosi Vámház körúti Nagyvásárcsarnok hús-, hústermék- és édesség-árusítóhelyeit ellenőrizték, jellemző szabálytalanságként itt is az egységárak hiányát és a nem megfelelő tárolást említették meg. Az ellenőrök több helyen tapasztalták azt is, hogy a pénztárnál többet számláznak a kelleténél.
Meglepő fordulatot tartogat az időjárás