A magát minden magyar szabad demokrata elnökének tituláló gazdasági miniszter először ugyanannyi – 377 – szavazatot kapott, mint a hitelességet és a liberális elvhűséget hangsúlyozó riválisa, Fodor Gábor, ám a megismételt voksoláson 13 szavazattal Kóka János nyert. Volt több olyan vidéki küldött – vélhetően főképp Fodor támogatói közül –, aki már az első szavazás után elhagyta a kongreszszus helyszínét, s nem tért vissza a megismételt elnökválasztásra. Fodor Gábornak nehéz dolga volt, az őt támogató párttagok egybehangzóan úgy vélekedtek lapunknak: azon túl, hogy a gazdasági miniszternek enyhén szólva is nagyobb az érdekérvényesítő, „meggyőző” ereje, a leköszönő pártvezetés is Kóka mellett kampányolt. A kudarc ellenére azonban most rendelkezik Fodor a legnagyobb támogatottsággal azóta, hogy 14 éve a szabad demokratákhoz igazolt át, mint ahogyan kampánycsapata is jelentős sikerként értékelte, hogy tisztességes munkával ilyen szoros eredményt értek el. A politikától 2010-ig teljesen visszavonuló Kuncze Gábor úgy fogalmazott a küldöttgyűlés vitájában: egyedül Kóka képes a liberális értékek megtartása mellett új társadalmi csoportok felé is nyitni. A küldöttek egy része nem tartotta túl elegánsnak, hogy a leköszönő elnök, népszerűségét és befolyását felhasználva kampányolt a gazdasági miniszter mellett.
Kóka János megválasztása után jelezte: még vasárnap leülne tárgyalni a jövőről, az együttműködésről riválisával, ám Fodor Gábor jelezte, hogy erre a megbeszélésre csak e héten kerülhet sor. – Most a saját csapatommal akarok leülni, átbeszélni a dolgokat, és a gyerekeimmel akarok foglalkozni – mondta a vesztes elnökjelölt, akinek információink szerint kormányzati pozíciót is felajánl Kóka János.
*
Fodor Gábor azonban még nem döntötte el, egyáltalán vállal-e tisztséget a kabinetben. Úgy tudjuk, felmerülhet a környezetvédelmi tárca vezetése, illetve egy kormányátalakítás esetén akár az igazságügy-miniszteri poszt is, amelyet leválaszthatnak a rendészeti tárcáról. A gazdasági miniszter az SZDSZ új elnökeként napokon belül tárgyalóasztalhoz ül Gyurcsány Ferenccel is, akivel a koalíciós szerződést tárgyalná újra. Kóka korábban úgy nyilatkozott, hogy több SZDSZ-t, tehát több szabad demokrata vezetésű tárcát szeretne a kormányban látni, erre azonban forrásaink szerint nincs sok esély, ezt a mondatot saját kampánya részének tudják be.
Az SZDSZ szombati kongreszszusát a vegyes érzelmek uralták, volt olyan is, aki megkönnyezte Fodor vereségét, mások viszont üdvrivalgásban törtek ki Kóka János elnökké választása után. A gazdasági miniszter azt hangsúlyozta, hogy kötelezettséget vállal a pártegység mellett, s véget vet a rivalizálásnak, együtt kíván dolgozni Fodor Gábor csapatával is annak érdekében, hogy 10 százalékosra növelje támogatottságát az SZDSZ. A pártszakadás veszélye egyelőre valóban nem áll fenn, ám többen aggódnak, sikerül-e a két tábornak kiegyeznie, vagy folytatódik az a megosztó hatalmi politika, amely eddig is jellemezte a pártvezetést. Kóka János megválasztása előtt többek között arról beszélt a küldötteknek: akik rá szavaznak, azok a hitelességre, a sikerre, a tradícióra és a jövőképességre egyaránt voksolnak. Fodor Gábor úgy kampányolt: az a fő kérdés, vissza tudjuk-e adni a politika tisztességét. Az én tőkém a becsületem, a tisztességem, a tudásom és a tapasztalatom, nekem nincs más tőkém, hangsúlyozta a végül 13 szavazattal alul maradt elnökjelölt, majd hozzátette: az SZDSZ nem kaland, hanem hitvallás.
Kóka János két éve lépett be a pártba, s bár cáfolta, hogy őt Gyurcsány Ferenc fedezte fel, s ajánlotta a szabad demokraták figyelmébe, miniszteri kinevezése előtt lényegében ismeretlen figura volt a kisebbik kormánypártban. Érdekesség, hogy volt olyan küldött, amelyik a kongresszus vitájában azzal érvelt Kóka mellett, hogy a gazdasági miniszter katolikus egyházi iskolában tanult középiskolában, amely garancia lehet tisztességére. Bauer Tamás közgazdász, egykori országgyűlési képviselő bírálta a fedezet nélkül radikális adócsökkentést hirdető gazdaságpolitikát, az euró 2011-es vagy 2012-es bevezetésének megalapozását szorgalmazta, valamint azt, hogy állami célokat ne magánvállalkozásokkal valósítsanak meg.
KDNP: Helikopter után párt. Gyurcsány Ferenc a kormánykoalíció folytatódását és megerősödését várja Kóka Jánostól, amely az MSZP, az SZDSZ és Magyarország érdeke is. Ez derül ki a miniszterelnök személyes gratulálóleveléből, amelyben többek között azt írja: „Abban vagyunk érdekeltek, hogy koalíciós kormányzásunkat folytatva újítsuk meg Magyarországot, adjuk vissza a teljesítményre és a minőségre épülő hazafias büszkeség, az összetartozás felemelő élményét valamennyi honfitársunknak.”
Lendvai Ildikó az SZDSZ új elnöke üdvözlése mellett méltatta Kuncze Gábor leköszönő pártvezér munkáját is. Mint gratulációjában írja, Kuncze Gábor elnöksége idején, a két párt koalíciója modellt adott az egyenrangú felek együttműködésére, amely szerinte demokratikusabbnak, és sikeresebbnek bizonyult, mint a koalíciós partner bekebelezésének és megalázásának szándékán alapuló pártkapcsolatok.
A KDNP szerint Fodor Gábor elnökké választása lett volna az SZDSZ utolsó esélye, hogy azt a tradicionális szabadelvűséget képviselve pozitívan befolyásolja a magyar politikai életben zajló folyamatokat. Halász Zsuzsa szóvivő köszöntve Kóka Jánost úgy véli, az új elnök az épülő villája és helikoptere mellé most vett magának egy pártot is. „Csak remélni lehet, hogy pártelnökként saját üzleti érdekein túl az ország valódi állapotával is szembesül majd” – teszi hozzá Halász.
A Fidesz nem kívánta kommentálni az SZDSZ tisztújító kongreszszusának eredményét.
publicisztika a 6. oldalon
Vitályos Eszter: Péter, hát van neked bőr a képeden, hogy te még a nők elleni erőszakról prédikálsz?