Megkezdődött a tűzijátékper

Kártérítési per kezdődött tegnap a Fővárosi Bíróságon, amelyet a tavaly augusztus 20-i tűzijáték sérültjei és az áldozatok hozzátartozói indítottak a Szilvásy György vezette kancellária, a rendőrség, a katasztrófavédelem, illetve az állami ünnepséget lebonyolító cég és annak alvállalkozója ellen. A tárgyaláson mindegyik alperes visszautasította, hogy bármilyen felelősségük lenne az öt ember halálával és több száz sérülésével járó tragédiáért.

2007. 04. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnap megkezdődött a Fővárosi Bíróságon az öt halálos áldozattal és több száz sérüléssel járó augusztus 20-i tűzijáték miatti kártérítési per. A harminckét felperest képviselő Hantos Ádám ügyvéd még február végén nyújtotta be keresetét öt alperes (a Miniszterelnöki Hivatal, a tűzijátékot 250 millió forintért lebonyolító Nexus Reklámügynökség Kft., annak alvállalkozója, az Absolut Pyro Kft., az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság és a Budapesti Rendőr-főkapitányság) ellen. A felperesek keresetükben azt kérték a bíróságtól, hogy először a kártérítés jogalapjáról döntsön, és ha jogosnak találja a károsultak keresetét, akkor döntsön a kártérítés összegszerűségéről, amelynek nagyságrendje a 80-100 millió forintot is elérheti. A felperesek között van az az erdélyi aszszony, akinek férjét egy lezuhanó faág ölte meg az augusztus 20-i ítéletidőben, továbbá a viharban életét vesztő, szintén erdélyi házaspár hozzátartozói, illetve az a 23 éves lány, aki súlyos sérülései miatt tolószékbe kényszerült.
A tegnapi tárgyaláson az alperesek a kereset elutasítását kérték. A Nexus és alvállalkozójának jogi képviselője azt állította, mindent megtettek, ami kötelességük volt, és mivel nem okoztak semmilyen kárt, nincs kártérítési felelősségük. A katasztrófavédelem jogi képviselője egy BRFK-határozatra hivatkozva azt közölte: nincs közvetlen, ok-okozati összefüggés az ő tevékenységük és a tragédia között. A rendőrség ellenkeresetében pedig azt állította: a viharjelzést nem lehetett közveszélyként értékelni.
Hantos Ádám viszont fönntartotta a felperesek keresetét, amelynek egyik sarokpontja az állampolgári jogok országgyűlési biztosának jelentése. Eszerint a tragédia első számú felelőse a Szilvásy György vezette kancellária. (Szilvásyról ma sem tudni pontosan, hol tartózkodott augusztus 20-án.)
A következő tárgyalás várhatóan júniusban lesz, amikor tanúként meghallgatják a meteorológiai szolgálat akkori ügyeletesét, Csonka Tamást, aki ugyan részletesen tájékoztatta a közelgő viharról a katasztrófavédelmet, a Szilvásy által elrendelt belső vizsgálat mégis őt nevezte meg a tragédia egyik felelősének, és emiatt el is bocsátották állásából. Szintén tanúként hallgatják meg a katasztrófavédelem ügyeletesét, Nyitrai Béla tűzoltó alezredest, akit azért mentettek föl állásából, mert nem olvasta el időben a meteorológiai előrejelzést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.