Tegnap megkezdődött a Fővárosi Bíróságon az öt halálos áldozattal és több száz sérüléssel járó augusztus 20-i tűzijáték miatti kártérítési per. A harminckét felperest képviselő Hantos Ádám ügyvéd még február végén nyújtotta be keresetét öt alperes (a Miniszterelnöki Hivatal, a tűzijátékot 250 millió forintért lebonyolító Nexus Reklámügynökség Kft., annak alvállalkozója, az Absolut Pyro Kft., az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság és a Budapesti Rendőr-főkapitányság) ellen. A felperesek keresetükben azt kérték a bíróságtól, hogy először a kártérítés jogalapjáról döntsön, és ha jogosnak találja a károsultak keresetét, akkor döntsön a kártérítés összegszerűségéről, amelynek nagyságrendje a 80-100 millió forintot is elérheti. A felperesek között van az az erdélyi aszszony, akinek férjét egy lezuhanó faág ölte meg az augusztus 20-i ítéletidőben, továbbá a viharban életét vesztő, szintén erdélyi házaspár hozzátartozói, illetve az a 23 éves lány, aki súlyos sérülései miatt tolószékbe kényszerült.
A tegnapi tárgyaláson az alperesek a kereset elutasítását kérték. A Nexus és alvállalkozójának jogi képviselője azt állította, mindent megtettek, ami kötelességük volt, és mivel nem okoztak semmilyen kárt, nincs kártérítési felelősségük. A katasztrófavédelem jogi képviselője egy BRFK-határozatra hivatkozva azt közölte: nincs közvetlen, ok-okozati összefüggés az ő tevékenységük és a tragédia között. A rendőrség ellenkeresetében pedig azt állította: a viharjelzést nem lehetett közveszélyként értékelni.
Hantos Ádám viszont fönntartotta a felperesek keresetét, amelynek egyik sarokpontja az állampolgári jogok országgyűlési biztosának jelentése. Eszerint a tragédia első számú felelőse a Szilvásy György vezette kancellária. (Szilvásyról ma sem tudni pontosan, hol tartózkodott augusztus 20-án.)
A következő tárgyalás várhatóan júniusban lesz, amikor tanúként meghallgatják a meteorológiai szolgálat akkori ügyeletesét, Csonka Tamást, aki ugyan részletesen tájékoztatta a közelgő viharról a katasztrófavédelmet, a Szilvásy által elrendelt belső vizsgálat mégis őt nevezte meg a tragédia egyik felelősének, és emiatt el is bocsátották állásából. Szintén tanúként hallgatják meg a katasztrófavédelem ügyeletesét, Nyitrai Béla tűzoltó alezredest, akit azért mentettek föl állásából, mert nem olvasta el időben a meteorológiai előrejelzést.
Bánki Erik: Magyarország meg tudja csinálni! - videó