A csinos hozománynak két vonzó része van. Egyrészt az Endesa birtokosa piacvezető pozícióra tehet szert Latin-Amerikában, másrészt a hét működő spanyol atomerőműből négyben is részesedést szerezhet. Az áramszolgáltató kérői sem akárkik. Hárman maradtak talpon a 2005. szeptember 5-én indult versenyben: a német óriáscég, az E.ON, illetve az olasz áramszolgáltató, az Enel, amelyik a világ tíz legnagyobb építőipari óriásának egyikével, a spanyol Accionával közösen pályázott. A versenyben először a legnagyobb katalán gázszolgáltató cég, a Gas Natural is indult, de végül egy év után visszalépett a spanyol kormány és az Endesa vezetésének heves ellenkezése miatt. José Luís Rodríguez Zapatero spanyol baloldali kormányfő tervei között szerepelt egy nagy nemzeti energiacég létrehozása, hogy az egyébként mára a világ hetedik legerősebb gazdaságának számító, de jelentős energiabehozatalra szoruló spanyol állam valamennyire védve legyen az energiaforrásokért folytatott versenyben. Spanyolország a franciák példáját akarta követni, hiszen az állami tulajdonú francia áramszolgáltató cég, az EdF tavaly állami segítséggel ugyan, de egyesült a belga–francia gázszolgáltatóval, a Suezzel, és míg Brüsszel szemet hunyt a francia döntés fölött, addig valamiért Spanyolországnak nem volt szabad ilyen céget létrehoznia.
A legfrissebb fejlemény, hogy a múlt hét elején nyilvánosságra hozták az Endesa vevőjelöltjeinek paktumát, amelyben az E.ON elnöke, Wulf Bernotat végül keserű szájízzel ugyan, de lemondott a spanyol cég feletti teljes ellenőrzésről. Az E.ON ennek értelmében megszerzi az Endesa török-, olasz-, francia- és lengyelországi részvényeit, megkapja az Enel spanyolországi tulajdonát, a Viesgót, az ötödik legnagyobb spanyol áramszolgáltatót és néhány spanyol hőerőművet. Április végén pedig a két talpon maradó vevő, az Enel és az Acciona újabb ajánlatot tesz az Endesa egészére. (A két cég együttesen már a részvények 46 százaléka felett rendelkezik.)
A spanyol kormány elégedett a paktummal, míg az ellenzéki néppárt azért aggódik, mert véleménye szerint feldarabolódik a cég, ráadásul a fogyasztók láthatják a tranzakció kárát. A néppárt egyébként ellenezte a katalán Gas Natural pályázatát, míg üdvözölte a német E.ON színre lépését. Spanyolország nagy mennyiségű fosszilisenergia-behozatala ellenére most a spanyol–argentin Repsol–YPF az ország legbefolyásosabb olajcége, emellett a világ tíz első olajcégének egyike. Fontosságát mi sem magyarázza jobban, minthogy tavaly októberben az orosz Gazprommal megállapodást kötött a közös latin-amerikai, európai és afrikai gáz- és szénhidrogén-kitermelésről.

Ismét beszorult egy gyerek az 56-os emlékműbe Zuglóban – videón a mentés