Spanyol szappanopera

Valósággal dörömböltek a legesélyesebb kérők a legnagyobb spanyol áramszolgáltató, az „eladósorba” kényszerült Endesa kapuján. A versenyben maradt vevőjelöltek most paktumot kötöttek, ami a cég feldarabolását is jelentheti.

2007. 04. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A csinos hozománynak két vonzó része van. Egyrészt az Endesa birtokosa piacvezető pozícióra tehet szert Latin-Amerikában, másrészt a hét működő spanyol atomerőműből négyben is részesedést szerezhet. Az áramszolgáltató kérői sem akárkik. Hárman maradtak talpon a 2005. szeptember 5-én indult versenyben: a német óriáscég, az E.ON, illetve az olasz áramszolgáltató, az Enel, amelyik a világ tíz legnagyobb építőipari óriásának egyikével, a spanyol Accionával közösen pályázott. A versenyben először a legnagyobb katalán gázszolgáltató cég, a Gas Natural is indult, de végül egy év után visszalépett a spanyol kormány és az Endesa vezetésének heves ellenkezése miatt. José Luís Rodríguez Zapatero spanyol baloldali kormányfő tervei között szerepelt egy nagy nemzeti energiacég létrehozása, hogy az egyébként mára a világ hetedik legerősebb gazdaságának számító, de jelentős energiabehozatalra szoruló spanyol állam valamennyire védve legyen az energiaforrásokért folytatott versenyben. Spanyolország a franciák példáját akarta követni, hiszen az állami tulajdonú francia áramszolgáltató cég, az EdF tavaly állami segítséggel ugyan, de egyesült a belga–francia gázszolgáltatóval, a Suezzel, és míg Brüsszel szemet hunyt a francia döntés fölött, addig valamiért Spanyolországnak nem volt szabad ilyen céget létrehoznia.
A legfrissebb fejlemény, hogy a múlt hét elején nyilvánosságra hozták az Endesa vevőjelöltjeinek paktumát, amelyben az E.ON elnöke, Wulf Bernotat végül keserű szájízzel ugyan, de lemondott a spanyol cég feletti teljes ellenőrzésről. Az E.ON ennek értelmében megszerzi az Endesa török-, olasz-, francia- és lengyelországi részvényeit, megkapja az Enel spanyolországi tulajdonát, a Viesgót, az ötödik legnagyobb spanyol áramszolgáltatót és néhány spanyol hőerőművet. Április végén pedig a két talpon maradó vevő, az Enel és az Acciona újabb ajánlatot tesz az Endesa egészére. (A két cég együttesen már a részvények 46 százaléka felett rendelkezik.)
A spanyol kormány elégedett a paktummal, míg az ellenzéki néppárt azért aggódik, mert véleménye szerint feldarabolódik a cég, ráadásul a fogyasztók láthatják a tranzakció kárát. A néppárt egyébként ellenezte a katalán Gas Natural pályázatát, míg üdvözölte a német E.ON színre lépését. Spanyolország nagy mennyiségű fosszilisenergia-behozatala ellenére most a spanyol–argentin Repsol–YPF az ország legbefolyásosabb olajcége, emellett a világ tíz első olajcégének egyike. Fontosságát mi sem magyarázza jobban, minthogy tavaly októberben az orosz Gazprommal megállapodást kötött a közös latin-amerikai, európai és afrikai gáz- és szénhidrogén-kitermelésről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.