Számháború dúl a szeméthalmok ügyében

Játszik a számokkal és eredményes tárgyalásokat ígér a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium a Németországból illegálisan beszállított hulladékhalmokkal kapcsolatban. Egyelőre azonban csak annyit sikerült elérniük, hogy a szemétbálák kevesebb mint felét hajlandók a német tartományok elszállítani az országból. A hulladékot fogadó négy magyar cég közül eddig egyre szabott ki a környezetvédelmi hatóság 14 millió forintos bírságot.

2007. 04. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Korábban a szaktárca úgy nyilatkozott, hogy közel ötezer tonna (de legalább 4800 tonna) szemét került az Alföldre német társaságoktól, akik nem kértek engedélyt a sárga listás (szennyezett, vegyes) szemét behozatalára. Egy tegnapi sajtótájékoztatón Erdey György, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium államtitkára viszont már csak 4100 tonnányi németországi eredetű bálázott szemétről beszélt, és közölte: 2025 tonna visszaszállításáról sikerült már megegyezni a baden-württembergi, illetve a bajor társhatóságokkal. Baden-Württemberg összesen 3200 tonnát ismert el a „sajátjának”, de ennek csak alig több mint a felét hajlandó visszaszállítani május–július között, mert szerinte ötven százalékban felelősek a magyar fogadócégek is, amelyeknek megtévesztő volt a magatartásuk. Bajorország ennél is hanyagabbul jár el az ügyben, kihasználva a magyar szaktárca tehetetlenségét. A környezetvédelmi tárca korábban mintegy 1500–1800 tonnányi bajor szemétről beszélt, ma viszont már csak 900 tonnáról mer nyilatkozni. A bajorok ugyanis mindössze 225 tonna kiszállítását vállalták a közel ötezer tonnára taksált illegális hulladékból. Szakértői vélemények szerint még így is jól járhatunk a bajorokkal, hiszen Csehországban csaknem 30 ezer tonna német szemétre bukkantak, amelynek jelentős része „valahogy felgyulladt”, mielőtt visszaszállították volna Bajorországba.
Erdey György hangsúlyozta: Magyarország tovább tárgyal a vitatott eredetet és felelősséget bizonyítva a teljes mennyiség visszaszállításáról, illetve arról, hogy a német felelősök fizessék ki egy esetleges magyarországi, égetéssel ártalmatlanítás költségeit. Persányi Miklós környezetvédelmi miniszter azonban korábban óvatosabban fogalmazott a magyarországi égetésről is, kijelentve, hogy az „igazoltan Németországból származó szemét” nem szennyezheti Magyarország levegőjét, száz százalékának vissza kell jutnia a „feladóhoz”. Most viszont a miniszteri biztos által azt üzente: „hasonló, különféle műanyagokat, papírféleségeket is tartalmazó vegyes szemetet Magyarországon is elégetnek a Fővárosi Hulladékégető-műben, cementgyárakban és más égetőkben. Ennek költsége viszont tonnánként 20–40 euró Magyarországon és 200 euró Németországban. Valószínűleg a hulladékot Magyarországon fogadó cégek nem akarták vállalni ezt az ártalmatlanítási költséget sem, csak a szemét lerakását, tárolását.” Az államtitkár azt azonban nem tette hozzá, hogy a németországi cégek viszont 200 eurót spóroltak meg tonnánként azzal, hogy a helyi égetés helyett szemetüket Magyarországra szállították. A hulladékküldő németországi cégek felelőssége a közösségi előírások alapján is egyértelmű, mert mindenképpen engedélyt kellett volna kérniük a magyarországi hatóságoktól, illetve betartani a meghatározott feltételeket.
A hulladékot fogadó négy magyar cég élete sem fordult eddig tragédiába. Közülük eddig egyre szabott ki a környezetvédelmi hatóság 14 millió forintos bírságot, a rendőrségi eljárásba pedig eddig 17 személyt vontak be gyanúsítottként.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.