Tíz éve, amikor Giczy Györgyék megakadályozták a Polgári Szövetség megalakulását, és miután Harrach Péterrel, Varga Lászlóval és Surján Lászlóval együtt kiüldöztek a pártból, az Európai Néppárt (EP) kizárta soraiból a KDNP-t. Varga Lászlóval akkor eltökéltük, hogy a Kereszténydemokrata Néppártot nem hagyjuk kiesni a történelemből – emlékezett vissza lapunknak nyilatkozva Semjén Zsolt jelenlegi pártelnök. – Orbán Viktorral a bajtársi hűség jegyében megteremtettük a CDU–CSU alapján a Fidesz–KDNP szövetséget, és ma mi kereszténydemokraták vagyunk az Országgyűlés harmadik legnagyobb frakciója, az önkormányzatokban több képviselőnk van, mint az SZDSZ-nek és az MDF-nek együttvéve, 17 000 taggal stabilan az ország harmadik legnagyobb pártja vagyunk – értékelte az elmúlt időszakot Semjén.
Surján László EP-képviselő ezt azzal egészítette ki, hogy a tegnapi döntés volt az utolsó lépés a KDNP újjáépítéséhez. Kérdésünkre, hogy mire kívánják felhasználni visszanyert EP-tagságukat, a pártelnök elmondta: az Európai Néppárté a legnagyobb frakció az Európai Parlamentben, ennek viszont az az ára, hogy például a brit konzervatívok belépésével a világnézeti kereszténydemokrata politika bizony elhalványodott. – A mi programunk az, hogy vissza kell találni az alapító atyák – Schuman, Adenauer, De Gasperi – örökségéhez, akik egy keresztény civilizációra épülő Európát álmodtak meg. Ezért ragaszkodunk ahhoz, hogy a kereszténységre való hivatkozás kerüljön be az unió alkotmányos szerződésének szövegébe – hangsúlyozta. – Ugyanakkor e szimbolikus jelentőségű kérdésen túl, éppen mert keresztény párt vagyunk, elkötelezett a KDNP a szociális igazságosság mellett. Eszmei és politikai megfontolásokból sem engedhetjük ezt a területet át – az egyre nyilvánvalóbban és szemérmetlenebbül neoliberális – szocialistáknak – jelentette ki a pártelnök. Surján László arról is szólt: a KDNP szociális téren érzékeny, s bár a piacgazdaságban hisz, nem hirdeti annak mindenekfelettiségét.
Egy az egészségüggyel kapcsolatos KDNP-s kezdeményezésről is beszámolt Semjén Zsolt. – A volt szocialista országokban emberek tízmillióitól emberöltőkön keresztül a szocialista államok elvették a munkabér nagy részét, és ezért alkotmányban garantálták az ingyenes egészségügyi ellátást. Most pedig a neoliberálisok azt mondják ezeknek az embereknek, hogy gondoskodjanak magukról. A természetjog alapján ki kell nyilvánítanunk, hogy a volt szocialista országoknak elsősorban a saját állampolgáraik felé van adósságuk, és a megélhetésükért küzdő emberek szempontja megelőzi a hitelezők és befektetők szempontját – hangsúlyozta Semjén. Szerinte ennek a morális, szociális és alkotmányos érvrendszernek az alapján közös táborba kell hozniuk a volt szocialista országokat. – Mindezt tudatosítanunk kell a szerencsésebb történelmű nyugati tagállamokkal.
Arra a kérdésünkre, hogy a magyar belpolitikában vajon a nagyobb önállóság felé veszik-e az utat, Surján László kifejtette: úgy akar a KDNP jobban látszódni, hogy a szövetségi politikája se gyengüljön. Szövetségben, de önálló, jobbközép politikát folytat a párt – hangsúlyozta. Magyarországi törekvéseikről szólva közölte, jelenleg a legfontosabb probléma a népesedési kérdés, a kereszténydemokraták többek között a magyarság fogyása miatt nyújtották be a családi adózásról szóló, részletesen kidolgozott indítványt. Surján csalódott, de nem lepődött meg, hogy a kormánypártok lesöpörték a javaslatot. Félő, ezt teszik majd a következő elképzeléssel is, amely a nyugdíjrendszert is megreformálná.
Arra a felvetésünkre, hogy önálló programalkotásba belevág-e a KDNP, a politikus úgy válaszolt: a legközelebbi választásokig a két szövetséges erőnek, a Fidesznek és a KDNP-nek lesz külön programja, de ezt nem lesz nehéz összehangolni.

Utasokkal a fedélzetén gyulladt ki egy busz