Gyurcsány Ferenc kormányfő szerint hamarosan eldőlhet ki a felkészültebb: az agrárcsapat vagy a zöldek csapata, illetve a környezetvédelmi tárca és vezetője. A miniszterelnök az agrárkamarai vezetők előtt a napokban úgy fogalmazott: az agrár-környezetgazdálkodás területén Magyarországnak „nem kell pápábbnak lennie a pápánál”. Vagyis csak olyan szabályokat kell alkalmazni, amilyet az unió valójában megkövetel. Ezért felhívta az agrárium vezető birtokosainak figyelmét, hogy érdekeiket megfelelő szaktudással alátámasztva érvényesítsék. Ez a miniszterelnök szerint lehetséges lesz a környezetvédelmi tárca új vezetőjénél. Információnk szerint egyelőre a zöld tárcánál is értetlenül állnak a kijelentéssel szemben. Fogalmuk sincs, a kormányfő milyen szabályok betartására gondolt: a génmódosított vetőmagok behozatalának tilalmára, a Natura 2000 program által szigorúan védett területek művelésének megtiltására vagy az agrár-környezetvédelmi programra, amely a nagyüzemi termelés (például az országot bioetanol-gyártás címén elárasztó repce) korlátozását írná elő az ökogazdálkodás javára. A miniszterelnök feltehetőleg partnerre talált a nagybirtokos gazdák körében, hogy elővágással sértse meg Fodort, aki a tegnap nem késlekedett a válasszal, és kijelentette: a kormány gondolkodását kell megváltoztatnia, nagyobb felelősséget kell viselni a jövőért, és a miniszteri munkáját ennek szolgálatába állítja. Azt is hangsúlyozta, hogy semmiféle tőkecsoport nem áll mögötte, bizonyos fokig üzenve ezzel a Gyurcsány–Kóka-féle gazdasági érdekkörnek.
– Rossz trükk a mezőgazdasági érdekeket kijátszani az agrár-környezetvédelemmel szemben – nyilatkozta lapunknak Lányi András, az Élőlánc Magyarországért Közéleti Mozgalom alapítója. Szerinte a mezőgazdaságból élő embereknek éppen az lesz a jó, ha megvalósulhatnak az agrár-környezetvédelmi programok, és a mezőgazdaságra szánt EU-támogatásokból több pénz jutna az ökogazdálkodásra. A cél az lenne, hogy természetközeli mezőgazdasági, tájhasznosítási formákra költsük a pénzt, ehelyett viszont az a tendencia, hogy az agrár-környezetvédelmi célra szánt forrásokat a nagyüzemi, szántóföldi termelésre, például a bioetanol-programra kívánják felhasználni. Az országban már szinte mindenhol látni a „sárga veszedelem”, vagyis a biodízel gyártáshoz bevetett repceföldek nyomait. Ez viszont csak látszólagos agrár-környezetvédelem, valójában a nagyüzem és a feldolgozóipar lenyúlja az erre szánt pénzeket – szögezte le Lányi.
– Vérlázító a kormányfő felvetése, hiszen a mezőgazdaság nem lehet a környezetvédelem ellensége – döbbent meg a kormányfő szavait megismerve Boda Zsolt, a Védegylet munkatársa. Úgy vélte, az ország versenyerejét éppen a génmódosítás-mentesség és a színvonalas biotermelés adhatja az unióban. – Magyarország alapvető érdeke, hogy környezetbarát agrárgazdálkodást folytasson, ezért nem lehet külön agrár- és zöldprogramról beszélni – mutatott rá a kormányfő huszárvágásának visszásságaira Farkas István, a Magyar Természetvédők Szövetségének szakembere. A szaktárcáknak együtt kell tenniük a magyar vidékfejlesztésért, és ebben a programban a környezetbarát mezőgazdaságnak kell meghatározó szerepet játszani.
A zöldek egyébként bíznak abban, hogy az újdonsült miniszter érdekérvényesítő ereje legyőzi a nagyüzemi lobbit. Ehhez azonban úgy gondolják, megfelelő tanácsadó szakembereket kell találnia a tárcavezetőnek. Fodor vérfrissítési szándékának azonban némileg ellentmond, hogy kijelentette: nem kívánja lecserélni a minisztériumi szakembereket.
Manfred Weber és Brüsszel fizeti Magyar Péter országjárását