Csíksomlyó, a magyarság szilárd pontja

Idén is több százezer ember zarándokolt el pünkösdkor Csíksomlyóra, hogy a Kárpát-medencei magyarság legnagyobb búcsújáró helyén együtt imádkozzanak a Szűzanyához. Magasztalja lelkem az Urat! – ez volt az idei mottó, de a résztvevők a vallásos élmény mellett az együvé tartozást, a közösség megtartó erejét is megtapasztalhatták.

2007. 05. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pünkösd előtt magyar rendszámú személygépkocsikkal, autóbuszokkal és motorkerékpárokkal telnek meg a székelyföldi utak, és mindenki Csíksomlyó felé igyekszik. Egyre gyakrabban látni gyalogos vagy kerékpáros zarándokokat is – a tatabányai Bencsik János példáját egyre többen követik az anyaországból (a polgármester-országgyűlési képviselő két éve gyalogosan zarándokolt el városából a Hármashalom-oltárhoz). Idén egy másik komoly teljesítményre is felfigyelhettünk: Ferkó Zoltán kerékpáros áprilisban indult el Budapestről, hogy felhívja a világ figyelmét a moldvai csángók magyar nyelvű mise iránti igényére. Háromezer kilométeres útja során járt Rómában a katolikus egyház vezetőinél, majd a csíksomlyói búcsú után a jászvásári püspökségre is elmegy, hogy elmondja: a XXI. században, az Európai Unióban mindenkinek joga van anyanyelvén gyakorolni vallását.
Idén az összetartozás szép szimbólumaként két feltámadási jelvény is érkezett Zamárdiból: a húsvétkor útjára indított zászlók stafétaként haladtak végig a Kárpát-medencén úgy, hogy minden településen gazdagodtak egy-egy szalaggal.
Az idei zarándoklat a négyszáznegyvenedik volt a sorban, a legelsőt 1567-ben István gyergyóújfalusi plébános vezetésével tartották annak emlékezetére, hogy Csík és Gyergyó katolikus székelyei a Tolvajos-tetőn győztes csatával álltak ellent János Zsigmond unitárius vallású erdélyi fejedelem erőszakos hittérítési kísérletének. Ceausescu diktatúrájában nem lehetett szervezetten részt venni a pünkösdi búcsún, de akkor is sokan vállalták a munkahelyről való kirúgás kockázatát, és elmentek a kegytemplomba megérinteni a hársfából kifaragott, több mint ötszáz éves Mária-szobrot, és meghallgatták a két Somlyó-hegy közti nyeregben a szabadtéri misét. A zarándoklat a romániai rendszerváltás után lett hatalmas tömegrendezvény és a Kárpát-medencei magyarság találkozóhelye. Most már a környező falvakból érkező keresztalják mellett zarándokok százezrei sereglenek ide a világ minden tájáról. Nemcsak katolikusok, hanem reformátusok, unitáriusok és más vallásúak is, és egyre több román ajkú zarándok is eljön a Napba öltözött asszony előtti hódolata jeléül. A hegyre induló tömegben politikusok, közéleti személyiségek is rendre feltűnnek; idén például az anyaországból eljött Martonyi János, a polgári kormány külügyminisztere, Semjén Zsolt, a KDNP elnöke, Németh Zsolt, a magyar Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke, Vizi E. Szilveszter, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke, valamint Brüsszelből megérkezett Gál Kinga európai parlamenti képviselő és Nagyváradról Tőkés László református püspök.
A zarándoklatnak különben kialakult hagyománya és szigorú rendje van. A falvakból gyalogosan induló keresztalják jó előre kijelölik – a feladat komoly megtiszteltetést jelent – a zászlóvivő férfiakat és nőket, eldöntik a csengettyűs fiatalok és az előimádkozó-előéneklő emberek kilétét. A zarándokokat az érintett falvak lakói ivóvízzel és kaláccsal kínálják, majd az ő keresztaljuk is csatlakozik a csoporthoz. Székelyudvarhelyről az idén például több mint ötszáz fiatal tette meg gyalogosan oda-vissza a százhúsz kilométert meghaladó távot, és a város a vasárnap délután hazaérkező zarándokokat ünnepi misével köszöntötte.
A méltóságteljes csíksomlyói ünnepség kezdetére, szombat délre a tűző nap ellenére teljesen megtelt a két hegy közötti nyereg. Miután a papság a Salvator-kápolnánál elénekelte az Egészen szép vagy, Mária kezdetű éneket és a székelyruhás diákok is megérkeztek a labarummal az oltárhoz, Szent Ferenc nyolcszáz éve aktuális szavaival kezdődött a szentmise: az Úr adjon nektek békességet! Jakubinyi György gyulafehérvári érsek hangsúlyozta: akik eljöttek Csíksomlyóra, azok mindannyian testvérek, hiszen ugyanannak az édesanyának, a boldogságos Szűzanyának a gyermekei. „A mai világban, mikor egészen az államvezetőkig politikai zavarban élünk, mikor szűkebb körünkben is, nemzetünkben a változások utáni látszategység után széthúzás és versengés uralkodik közöttünk, akkor a keresztény ember körülnéz és szilárd pontot keres. Ezért jöttünk ide” – fejtette ki. A búcsús szentmise ünnepi szónoka, Borbély Gábor pápai prelátus, kanonok, nyugalmazott csíkszeredai főesperes volt, és beszédét az anyáknak és asszonyoknak szentelte. Miután megemlékezett a közelmúlt mártírjairól, köztük báró Apor Vilmosról, Márton Áron püspökről és Boros Fortunátról, megfogalmazta a búcsú üzenetét: „lehet beborulva az ég a politika terén, kisebbségi létünk felett is lehetnek viharfelhők, de ha az Isten arca ezeken keresztül ránk tekint, számunkra mindig nyitva van a mennyország.”
A szentmise végén a búcsút tizenötödik alkalommal közvetítő Duna Televízió elnöke kapott szót, talán oda nem illő módon. Cselényi László egy XIX. századból származó faragott domborművet adott át a csíksomlyói barátoknak, a kegytárgyat a torontói székelyektől kapott pénzből vásárolta meg a televízió egy németországi magyar hölgytől. Kászoni Ferenc fafaragó művén a következő felirat található: Csíksomlyói segítő Mária, könyörögj érettünk!
A szentmise végét megzavarta egy kisrepülő, amely alig pár méteres magasságban húzott el többször a tömeg fölött, sok ember életét veszélyeztetve. (A szervezők szerint a gépből úgynevezett panorámafelvételeket készített a misét közvetítő televízió.) A jó idő kitartott ugyan a hivatalos program végéig, de a hazainduló tömegnek jókora jégesővel is meg kellett birkóznia. Szombat délután aztán a somlyói plébániatemplomnál a csángók számára celebráltak magyar nyelvű misét, hogy aztán virrasztással teljen az éjszaka: a hagyomány szerint a hajnalban a kálváriát végigjáró ember a Salvator-kápolnánál a napba nézve megpillanthatja a galamb képében jelentkező Szentlelket. De akinek ez nem sikerült, az is gyönyörködhetett a pusztinai és frumózai csángó gyerekek gyönyörű énekében: „Nem vagyunk árvák / Van édesanyánk / Ki a magas mennyekből / Gondot visel ránk / Fehér rózsaszál / Mennyből leszálltál / Csíksomlyói templomban / Kivirágoztál.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.