A Pest megyei kisvárosban több mint fél évszázadon át állt a megszálló szovjet katonák gránit emlékműve, méghozzá a település központjában, a vasúti állomás környékén. A fideszes vezetésű, de független többségű önkormányzati testület úgy döntött, hogy a létesítmény sem városrendezési, sem környezet-egészségügyi, sem pedig kegyeleti szempontból nem volt megfelelő helyen. Áthelyezéséről még februárban döntött a város, amelyhez hozzájárult az Oroszországi Föderáció kormánya, valamint a Hadtörténeti Intézet és Múzeum is. Az emlékmű alatt csontokat is találtak – lényegében egy kisebb temető volt a dunavarsányi vasútállomásnál – az exhumálás során 74 személy földi maradványait találták meg a szakemberek. Az áthelyezett szovjet katonai emlékművet ma avatják fel a város temetőjében, amelyen várhatóan a szovjet utódállamok nagykövetségeinek több képviselője is jelen lesz, mivel elfogadták a meghívást – tájékoztatta lapunkat Bóna Zoltán polgármester. Hozzátette: igyekeztek megfelelni a morális és a praktikus városrendezési elvárásoknak is. Az emlékművet felújíttatták, már nincs rajta vörös csillag, az új szöveg pedig azt hirdeti: „a második világháború katonai áldozatainak emlékére”.
Mint arról beszámoltunk, a budapesti Szabadság téri szovjet obeliszket is át lehetne telepíteni – erre ugyanis lehetőséget ad a kétoldalú orosz–magyar kormányközi szerződés is – akár egy temetőbe is, ráadásul a tiltott önkényuralmi jelképet is ábrázoló emlékmű alatt már emberi csontok sincsenek.
Ismeretlen tettesek lelopták, majd – szemtanúk szerint – elégették nemzeti zászlót a XVII. kerületi Hősök terén – számolt be lapunknak az egy héttel ezelőtti esetről Dombóvári Csaba, a városrész fideszes alpolgármestere, a Rákosligeti Polgári Kör elnöke. Elmondta, hogy az egyesület több tagja is jelezte a bűncselekményt, amit bejelentettek a rendőrségen, és a zászlóégetés a helyi képviselő-testület tegnapi ülésén is téma volt. Dombóvári, aki feljelentést tesz az ügyben, emlékeztetett: két évvel ezelőtt egyszer már ellopták a nemzeti jelképet. A tíz méter magas zászlórudat a kommunista hatalom által megrongált és eltüntetett, első világháborús magyar hősök emlékét őrző egykori országzászló helyén a rákosligetiek állították 1998-ban.
Mutatjuk, mit kell tennie annak a szerencsésnek, aki megnyerte a hatos lottó főnyereményét