Dunavarsány csendben költöztet

Dunavarsányban nyugodt körülmények között sikerülhet ma az, ami Budapesten politikai akarat hiányában nem: méltó helyre, közterületről temetőbe helyezik át a szovjet katonai emlékművet. Eközben a XVII. kerületben ismeretlenek elégették az I. világháborús emlékmű magyar lobogóját.

2007. 05. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Pest megyei kisvárosban több mint fél évszázadon át állt a megszálló szovjet katonák gránit emlékműve, méghozzá a település központjában, a vasúti állomás környékén. A fideszes vezetésű, de független többségű önkormányzati testület úgy döntött, hogy a létesítmény sem városrendezési, sem környezet-egészségügyi, sem pedig kegyeleti szempontból nem volt megfelelő helyen. Áthelyezéséről még februárban döntött a város, amelyhez hozzájárult az Oroszországi Föderáció kormánya, valamint a Hadtörténeti Intézet és Múzeum is. Az emlékmű alatt csontokat is találtak – lényegében egy kisebb temető volt a dunavarsányi vasútállomásnál – az exhumálás során 74 személy földi maradványait találták meg a szakemberek. Az áthelyezett szovjet katonai emlékművet ma avatják fel a város temetőjében, amelyen várhatóan a szovjet utódállamok nagykövetségeinek több képviselője is jelen lesz, mivel elfogadták a meghívást – tájékoztatta lapunkat Bóna Zoltán polgármester. Hozzátette: igyekeztek megfelelni a morális és a praktikus városrendezési elvárásoknak is. Az emlékművet felújíttatták, már nincs rajta vörös csillag, az új szöveg pedig azt hirdeti: „a második világháború katonai áldozatainak emlékére”.
Mint arról beszámoltunk, a budapesti Szabadság téri szovjet obeliszket is át lehetne telepíteni – erre ugyanis lehetőséget ad a kétoldalú orosz–magyar kormányközi szerződés is – akár egy temetőbe is, ráadásul a tiltott önkényuralmi jelképet is ábrázoló emlékmű alatt már emberi csontok sincsenek.
Ismeretlen tettesek lelopták, majd – szemtanúk szerint – elégették nemzeti zászlót a XVII. kerületi Hősök terén – számolt be lapunknak az egy héttel ezelőtti esetről Dombóvári Csaba, a városrész fideszes alpolgármestere, a Rákosligeti Polgári Kör elnöke. Elmondta, hogy az egyesület több tagja is jelezte a bűncselekményt, amit bejelentettek a rendőrségen, és a zászlóégetés a helyi képviselő-testület tegnapi ülésén is téma volt. Dombóvári, aki feljelentést tesz az ügyben, emlékeztetett: két évvel ezelőtt egyszer már ellopták a nemzeti jelképet. A tíz méter magas zászlórudat a kommunista hatalom által megrongált és eltüntetett, első világháborús magyar hősök emlékét őrző egykori országzászló helyén a rákosligetiek állították 1998-ban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.