Fodor bekeményített

A környezetvédelmi tárca úgy döntött, hogy azonnali hatálylyal visszavonja az osztrák– magyar határnál működő jennersdorfi bőrgyár működéséhez szükséges vízjogi engedélyhez adott magyar hozzájárulást, és a Rába vizét szenynyező további két üzem vízjogi engedélyének visszavonását is kéri Ausztriától.

2007. 05. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elfogyott a jó szándékú türelmünk. Elérkeztünk egy olyan pontra, ahol azt kell mondanunk, hogy az eddigi, tárgyalásos út nem hozott eredményt, ezért mi határozott lépéseket fogunk tenni – mondta Fodor Gábor az osztrák bőrgyárak folyószennyezéséről. A környezetvédelmi miniszter emlékeztetett: több éve tart az egyeztetés az osztrák féllel a Rába vízminőségromlásának megállítása céljából – komolyabb eredmény nélkül. A Rábán tapasztalható habzásos szenynyeződés forrása két stájer és egy burgenlandi bőrgyár. A magyar álláspont szerint Ausztria megszegte a határvízi egyezmény második cikkelyét. Ez arról rendelkezik, hogy az egyezményt aláíró felek kötelezik magukat határvizeik tisztán tartására, tehát nem végeznek olyan tevékenységet az érintett fél hozzájárulása nélkül, amely annak területén a vízügyi viszonyokat hátrányosan befolyásolhatja. Ausztriának az egyezmény alapján hozzájárulást kellett volna kérnie a magyar féltől a vízügyi engedélyek kiadásához. Csakhogy az osztrák fél a két stájerországi bőrgyár esetében ezt nem tette meg, így a miniszter szerint a két gyár működése jogszerűtlen. A harmadik, jennersdorfi üzem ugyan rendelkezik a szükséges hozzájárulással, viszont az ehhez mellékelt feltételeket nem tartja be. Varga Miklós szakállamtitkár elmondta: a tárca ezért úgy döntött, hgy a gyár működéséhez szükséges vízjogi engedélyhez adott magyar hozzájárulást azonnali hatállyal visszavonja, és mindhárom bőrgyár kapcsán felkéri Ausztriát, hogy vonja be azok vízjogi engedélyét. Az Osztrák–Magyar Határvízi Bizottság tárgyalásain csak egy dologban volt egyetértés: az ügy tisztázásáért az Európai Bizottsághoz kell fordulni. Az eljárás gyorsításáert Magyarország önállóan is az Európai Bizottsághoz fordul, ezzel is súlyt adva a kérésnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.