Gyurcsány és az isteni bűn

Török László
2007. 05. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemcsak a koalíció belügye, hanem az egész nemzet ügye az egészségügy átalakításának kérdése – jelentette ki napirend előtt a miniszterelnök. Hozzátette, az elérendő célokban nincs nézeteltérés az MSZP és az SZDSZ között. Abban ugyanis mindkét koalíciós párt egyetért, hogy az egészségügyet igazságosabbá, jobb minőségűvé és hosszú távon fenntarthatóvá kell tenni. A miniszterelnök véleménye szerint az egészségügyben olyan problémák vannak, amelyek nem oldhatók meg pusztán több pénzzel. Gyurcsány Ferenc szerint első lépésben valóban biztosításszerűvé kell tenni az Országos Egészségbiztosítási Pénztár működését. A biztosítási rendszer reformjáról szólva azon véleményének adott hangot, hogy fontos szerepe van a nemzeti kockázatközösség és az egyéni gondoskodás együttes meglétének.
Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője szerint a kormányzati munkát a teljes káosz jellemzi. Az MSZP–SZDSZ-koalíció nem tud kormányozni, szakpolitikai kérdésekben nem tud megegyezni, és magán a kormányon belül is folyamatos feszültségek érezhetők. Kiemelte, hogy az előző kormányzati ciklusban még létezett egy olyan egészségügy-fejlesztési koncepció, amit még az ENSZ egészségügyi világszervezete is referenciaprogramként tartott számon. Navracsics szerint erről a programról ma már semmit nem tudni, senki nem tudja, hová lett.
Semjén Zsolt KDNP-elnök szerint több biztosítónak is lehet helye Magyarországon. Eszerint azonban csak úgy képzelhető el, hogy a kötelező egészségügyi járulékfizetésen felül a gazdagok köthessenek szerződéseket magánbiztosítókkal is. Az azonban Semjén szerint járhatatlan út, hogy a piaci verseny egyik szereplőjévé teszik az állami egészségbiztosítót, és ezzel veszélyeztetik a közös kockázatviselést. A KDNP politikusa ugyanis biztos abban, hogy az üzleti alapon szerveződő biztosítók kizárólag profitérdekekből hoznak majd döntéseket, így az ellátáson felül a beteg a biztosítók hasznát is kénytelen lesz megfizetni.
Dávid Ibolya, az MDF elnöke azt kifogásolta, hogy az MSZP és az SZDSZ háttértárgyalásokon egyezkedik olyan fontos nemzeti kérdésről, mint az egészségügy, illetve annak finanszírozása. Az SZDSZ-es Eörsi Mátyás úgy vélte, pártja missziót teljesít az egészségügy rendbetételében. A frakcióvezető kijelentette: „A fafejűeket és a reform ellenségeit is le akarjuk győzni.”
Gyurcsány Ferenc viszonválaszában kiemelte: „Mi abban hiszünk, amit mi képviselünk.” A miniszterelnök úgy gondolja, nem „istentől való bűn” (sic!), hogy Lovasberényben a koalíciós pártok nem tudtak megegyezni a reform részleteiről. Színtiszta populizmussal vádolt ugyanakkor mindenkit, és elsősorban az ellenzék vezető erejét, amely a jelenlegi folyamatokat szerinte csak a nehézségek oldaláról közelíti meg.
Továbbra sincs egységes koncepció a több-biztosítós egészségügyi rendszerrel kapcsolatban – jelentette ki Mikola István, kételyeit hangoztatva, hogy szeptemberre parlament elé kerülhet-e a rendszer átalakítását célzó törvénytervezet. A Fidesz szakpolitikusa úgy vélte, az egészségbiztosítás átalakítását úgy lehet csak megkezdeni, ha a társadalombiztosításnak visszaadjuk a rendszerváltás előtt elvett vagyonát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.