Az MSZMP egykori főtitkárának több csontját, köztük a koponyacsontot is magukkal vitték csütörtök hajnalban a Kádár János sírját feldúló ismeretlenek, azonban a felfeszített fémkoporsóban maradtak még csontmaradványok – tájékoztatta lapunkat Jármy Tibor, a BRFK szóvivője. Közlése szerint a fémkoporsót tegnap elszállították, a benne lévő maradványokat a SOTE Igazságügyi Orvostani Intézetében megvizsgálták. Bár a budapesti rendőrség szerdán egy tízfős nyomozócsoportot állított fel a sírrongálók felkutatására, eddig sem a koporsó felfeszítéséhez használt eszközt, sem az eltűnt maradványokat nem találták meg – közölte Jármy Tibor.
Simókáné felmenti az őröket
Tóth Gábor, a budapesti rendőrfőkapitány bűnügyi helyettese közölte: szerencsére a tettesek hagytak hátra nyomokat, amelyeken a rendőrség el tud indulni. Hozzátette: a helyszíni szemle alapján minden jel arra utal, hogy a rongálóknak volt információjuk a sír elhelyezkedéséről és arról, hogy a koporsó fémből készült, mivel vittek a felnyitáshoz szükséges eszközt. Simóka Kálmánné, a Budapesti Temetkezési Intézet Zrt. vezérigazgatója az MTV Nap-kelte című adásában vitába keveredett Tóthtal, állítva, hogy a fémkoporsót már kikezdte az idő, azt nem lehetett túl nehéz szétbontani. Simókáné kifejtette azt is, hogy szerinte egy 56 hektáros temetőt „se nappal, se éjjel igazából biztonságosan őrizni nem lehet”. Azt állította, három őr volt a Fiumei úti nemzeti sírkertben azon az éjszakán, és ketten folyamatosan járőröztek. Ezzel szemben a temető biztonsági szolgálata, a T.O.M. Controll 2001 Zrt. nevű cég egyik alkalmazottja cáfolta a vezérigazgató állítását. A férfi közölte: csupán két biztonsági őr van éjszakánként a sírkertben, ebből egy a portán őrködik, társa pedig gyalog vagy autóval járja a temetőt.
Rongálás miatt nyomoznak
A rendőrség jelenleg rongálás bűncselekményének gyanújával nyomoz. Jármy Tibor BRFK-szóvivő lapunknak elmondta, csak abban az esetben indíthatnának kegyeletsértés bűncselekménye miatt nyomozást, ha az elhunytak hozzátartozói közül valaki feljelentést tenne. Erre azonban nincs esély, ugyanis Huszár Tibor akadémikus, a Kádár-monográfia szerzője az Indexnek elmondta: az MSZMP volt főtitkárának és feleségének, Tamáska Máriának nincsenek egyenes ági leszármazottai. A lapunk által megkérdezett temetkezési vállalkozó tapasztalatai alapján kijelentette: a sír fedlapjának eltávolításához legalább két emberre volt szükség, és a művelethez elég volt csak feszítővasat a helyszínre vinni. Becslései szerint a föld eltávolítása legalább másfél órát vehetett igénybe, mivel a sírgödörben egyszerre csak egy ember tud lapátolni.
Wittner: A szavaim
ma is érvényesek
Az ’56-os forradalom vérbefojtása után több mint egy évtizedig Kádár börtönében raboskodó Wittner Mária lapunknak elmondta: teljességgel kizárt, hogy egyszerű dühöngő vandálok lettek volna az elkövetők, hiszen ez egy precízen megszervezett akció volt, amelyet nyilvánvalóan politikai megrendelésre, komoly felszereléssel hajtottak végre. A fideszes országgyűlési képviselő szerint ez az egész eset krimibe illő és roppant gyanús. Az ’56-os forradalmár kifejtette, nem szívlelheti a városszerte éktelenkedő graffitiket, viszont azok az általa 2001-ben a Parlamentben elmondott szavak („gyilkos és áruló szent földben nem nyughat”), amelyeket a Kádár-sír közelében álló panteon falára firkáltak, ma is érvényesek és igazak. Attól függetlenül, ki követte el a sírgyalázást, annak van egyfajta isteni igazságtétel jellege – vélte Wittner –, hiszen ki feledhetné, hogy Kádárék arccal lefelé, összedrótozva temették a magyarokat.
Bánki Erik: Magyarország meg tudja csinálni! - videó