Megrótták a riportert

Bűnösnek találta tegnap a Pesti Központi Kerületi Bíróság Császár Attilát, a Hír Televízió riporterét lőszerrel való visszaélés bűncselekményében, és emiatt megrovásban részesítette őt. Az ügyész tudomásul vette az ítéletet, a vádlott és védője viszont fellebbezett.

2007. 05. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az újságírónak még az MTV székházának ostromakor adott át egy lövedéket és egy töltényhüvelyt az egyik tüntető, mondván, a rendőrök fegyvert használnak. Az ostromról élő egyenes adásban tudósító riporter az említett tárgyakat bemutatta a nézőknek, később pedig eltette a táskájába, és megfeledkezett róluk. Azonban két héttel később egy miniszterelnöki sajtótájékoztató előtti parlamenti átvizsgáláskor megtalálták nála a lőszert és a töltényhüvelyt, amiért a rendőrség előállította és büntetőeljárást indított vele szemben lőszerrel való visszaélés bűncselekménye miatt.
*
Az ügyészség december 1-jén emelt vádat Császár Attila ellen, és a vádiratban felfüggesztett börtönbüntetés kiszabását kérte. A bíróság nem fogadta el az újságíró védekezését, miszerint ő nem tudta, hogy éles lőfegyverről van szó, és hogy aki neki átadta, azt közölte élő adásban: a töltény egy riasztófegyverből származó vaktöltény. Bár a bíróság megtekintette az ominózus tévéfelvételt, mégis úgy találta, a riporternek gondolnia kellett volna arra, hogy a lőszer éles, és haladéktalanul át kellett volna adnia azt a rendőrségnek. Ugyanakkor a társadalomra való veszélyesség csekély mértéke miatt végül nem az ügyészség által előterjesztett felfüggesztett börtönbüntetés, hanem a megrovás mellett döntött a bíró.
Futó Barnabás, a vádlott védője lapunknak úgy nyilatkozott: jogilag helytelen döntést hozott tegnap a bíróság, mivel legfeljebb gondatlanság állapítható meg védencénél, ami ennél a bűncselekménynél nem büntethető, vagy ténybeli tévedés, ami pedig büntethetőséget kizáró ok. Az ügyvéd emlékeztetett: a rendőrség csak hetekkel az ostrom után, a szakértői vélemények elkészültekor ismerte be, hogy használtak éleslőszert, tehát az újságíró is joggal gondolhatta azt, hogy csupán egy riasztófegyverből származó vaktöltény van a birtokában. (Ismeretes, az MTV-székház ostromáról készített rendőrségi jelentés szerint a rendőrök 28 figyelmeztető lövést adtak le az este folyamán.) Futó Barnabás rámutatott: mivel az ügyészség tudomásul vette az ítéletet, ezért másodfokon nem súlyosbíthatják azt, és reményei szerint jogerősen felmentik védencét.
Gajdics Ottó, a Hír Televízió vezérigazgató-helyettese szerint azért felháborító ez az ítélet, mert a lőszerrel való visszaélés bűncselekményének csak szándékos elkövetési módja van, ami viszont Császár Attila esetében nem bizonyítható. Hozzátette: az esetet a sajtószabadság újabb durva lábbal tiprásának tartja, amely amúgy jól beleillik abba a támadássorozatba, amit a Hír Televízió és általában az ellenzéki sajtó ellen indított a kormányzat még évekkel ezelőtt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.